Strasbūro teismas: privalomieji skiepai, kad ir vaikų, – „būtini demokratinėje visuomenėje“

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ketvirtadienį nutarė, kad privalomas skiepijimas demokratinėse visuomenėse gali būti laikomas būtinu. EŽTT išvadą paskelbė išnagrinėjęs itin svarbiu laikomą ieškinį, pateiktą grupės Čekijos šeimų dėl privalomo vaikų skiepijimo.

„Šios priemonės gali būti laikomos „būtinomis demokratinėje visuomenėje“, – sakoma Prancūzijos rytiniame Strasbūro mieste posėdžiaujančio teismo išvadoje. EŽTT pridūrė, kad Čekijos sveikatos apsaugos politika atitinka vaikų „geriausius interesus“.

Tai pirmasis atvejis, kai EŽTT priėmė sprendimą dėl privalomo vaikų skiepijimo. Ekspertai sako, kad ši nutartis gali sukelti tam tikrų padarinių, vykdant bet kokias privalomas skiepijimo kampanijas, ypač siaučiant koronaviruso pandemijai.

„Kiekvieno vaiko apsauga nuo sunkių ligų turi būti tikslas, pasiekiamas vakcinų arba kolektyvinio imuniteto pagalba“, – pridūrė teismas.

Taigi, EŽTT nurodė, kad nebuvo pažeistas 8-asis Europos Žmogaus Teisių Konvencijos straipsnis, užtikrinantis teisę į privatų gyvenimą.

Tai yra pirmas kartas, kuomet EŽTT pateikė sprendimą dėl privalomo vaikų skiepijimo. Ekspertai teigia, kad šis sprendimas gali sudaryti precedentą skiepijant gyventojus nuo COVID-19.

Ši nutartis „sustiprina privalomo skiepijimo galimybę dabartinės COVID-19 pandemijos sąlygomis“, – naujienų agentūrai AFP sakė teisės ekspertas Nicolas Hervieu.

Čekijoje vaikai privalomai skiepijami nuo devynių ligų, įskaitant difteriją, stabligę, kokliušą, hepatitą B ir tymus.

Ieškinį EŽTT pateikė Čekijos tėvų grupė, kuriems buvo skirtos baudos, nes jie nesutiko skiepyti savo vaikų.

Teismo nutartis „palaiko privalomos vakcinacijos galimybę dabartinės COVID-19 epidemijos sąlygomis“, naujienų agentūrai AFP sakė žmogaus teisių ekspertas Nicolas Hervieu.

Nutartimi patvirtinamas „socialinio solidarumo principas, kuriuo galima pateisinti visuotinį skiepijimą net tų, kurie susiduria su mažesne grėsme susirgti, siekiant apsaugoti labiausiai pažeidžiamus žmones“, pridūrė Paryžiaus politinių studijų instituto „Sciences Po“ dėstytojas N. Hervieu.

Į EŽTT teismą kreipėsi grupė Čekijos tėvų, sulaukusių baudų už tai, kad nesilaikė pareigos paskiepyti savo atžalą arba kurių vaikai be skiepų nebuvo priimti į vaikų darželį.

Pareiškėjai teigė, kad pasekmės, kurių sulaukė, yra nesuderinamos su jų teise į pagarbą jų privačiam gyvenimui.

Teismas išaiškino, kad privalomos vakcinacijos politika „pagrįstai proporcinga teisėtiems“ Čekijos valstybės tikslams.

Čekijos pareigūnai „siekė teisėtų tikslų apsaugoti kitų asmenų sveikatą ir teises“.

Nutartyje sakoma, kad „skiepai apsaugo ir tuos, kurie juos gauna, ir tuos, kurie negali būti skiepijami dėl medicininių priežasčių, nes jų apsauga nuo sunkių užkrečiamų ligų priklauso nuo bandos imuniteto“.

Būtinybė suformuoti didelį bendruomenės imunitetą COVID-19 pandemijai nuslopinti skatina diskusijas apie poreikį įvesti privalomą vakcinavimą, atsižvelgiant į kai kurių pasaulio gyventojų skeptišką požiūrį į skiepijimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s