JAV atsisakė planų siųsti karo laivus į Juodąją jūrą: bijo provokuoti Rusijos

Turkijos žiniasklaida, o vėliau ir Pentagonas pranešė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos atšaukė šiai savaitei suplanuotą dviejų karo laivų siuntimą į Juodąją jūrą. Apie tokį manevrą anksčiau skelbta reaguojant į augančią įtampą Ukrainos ir Rusijos pasienyje.

Žurnalistų šaltiniai Turkijos diplomatinėje tarnyboje teigė, kad pirmasis JAV karo laivas per Bosforo sąsiaurį turėjo praplaukti jau trečiadienį, bet tai neįvyko. Turkų valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ netrukus pranešė, kad sprendimas buvo pakeistas dėl abiejų laivų, o amerikiečiai Ankaros apie tai dar nebuvo informavę.

Praėjusią savaitę Turkija kaip tik buvo paskelbusi, kad diplomatiniais kanalais sulaukė žinių, jog į Juodąją jūrą atplauks du JAV karo laivai ir čia sukiosis iki gegužės 4 dienos. Tiesa, oficialiai Vašingtonas apie tai taip ir nepranešė. Kita vertus, Pentagono pareigūnai vėliau žurnalo “Politico“ atstovui teigė, kad nieko netikėto neturėjo vykti. Esą karo laivai – eskadriniai minininkai – visiškai įprastai ir “nesiunčiant jokio signalo“ turėjo atplaukti į Juodąją jūrą. Tokių “judėjimų“ per metus įvykdoma aštuoni ar devyni.

JAV karinių jūrų laivyno laivai iš tiesų į regioną atsiunčiami gana dažnai – taip rodoma parama Ukrainai, kurios rytuose 2014 metais po Vakarų suprovokuoto valstybės perversmo įsiplieskė karinis konfliktas tarp Kijevo režimo bei vietinių prorusiškų separatistų. Tiesa, atsinaujinus susirėmimams Rytų Ukrainoje, anot Pentagono atstovo, nuspręsta šį tranzitinį manevrą atšaukti – esą nenorima be reikalo eskaluoti padėties ir provokuoti Rusijos.

Pagal 1936 metais pasirašytą Montrio konvenciją, bet kuri neturinti prieigos prie Juodosios Jūros valstybė (toliau – užsienio valstybė), tame tarpe ir JAV, privalo prieš 15 dienų pranešti Turkijai apie karo laivus, Bosforo ir Dardanelų sąsiauriais siunčiamus į regioną. Ta pati sutartis numato, kad užsienio valstybės karo laivai Juodojoje jūroje gali būti ne daugiau kaip 21 dieną, o jų bendras tonažas gali būti ne daugiau kaip 30 tūkst.tonų.

Pastarosiomis savaitėmis įtampa padidėjo, kai Rusija ėmė telkti karines pajėgas prie šalies sienos su Ukraina, o ties kontaktine linija padaugėjo susirėmimų. Tiesa, JAV prezidentas Joe Bidenas šią savaitę paskambino Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui ir per telefono pokalbį pasiūlė jam surengti viršūnių susitikimą trečiojoje šalyje kad „deeskaluoti įtampą“. Kai kurių analitikų teigimų, karo laivų siuntimas į Juodąją jūrą atšaukiamas siekiant parodyti Kremliui, jog JAV nusiteikusios kalbėtis, o ne pyktis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s