Norvegija ir JAV pasirašė naują karinį susitarimą

Norvegija ir Jungtinės Valstijos penktadienį pasirašė karinį susitarimą, kuris leis Pentagonui investuoti pinigus į karinę infrastruktūrą šioje Skandinavijos valstybėje, turinčioje bendrą sieną su Rusija. Vašingtonas ir Oslas taip pat susitarė dėl sąlygų, kuriomis JAV kariai gali vykti į Norvegiją reguliarių mokymų.

Nenorėdama provokuoti Rusijos, NATO aljansui priklausanti Norvegija neleidžia užsienio valstybėms taikos metu savo teritorijoje turėti nuolatines karines bazes.

„Tai nėra susitarimas dėl lėktuvų ar karių, o susitarimas, palengvinantis JAV karinę veiklą Norvegijoje“, – pareiškė Norvegijos užsienio reikalų ministrė Ine Eriksen Soreide.

„Galimybė taikos metu Norvegijoje atidaryti bazių užsienio kariams yra nesvarstytina“, – pridėjo ji.

Pasiektas sandoris suteikia Pentagonui galimybę investuoti į infrastruktūrą keturiuose objektuose: naikintuvams skirtoje Riugės oro pajėgų bazėje, orlaivių degalų pasipildymui pritaikytoje Solos bazėje, jūrų žvalgybą vykdančioje Eveneso bazėje ir Ramsuno bazėje, skirtoje jūrų pajėgų logistikai.

Dokumente taip pat išdėstytos JAV karinio personalo, kuriam šiuo metu galiojančios išimtys dėl vizų bus taikomos ir civiliams, judėjimo sąlygos, o Vašingtonui suteikiama pirmenybė nagrinėjant bet kokius teisės pažeidimus savo pajėgų gretose.

„Šis susitarimas palengvina JAV veiklą. Susitarime nieko nesakoma apie tai, kad aktyvumo bus daugiau ar mažiau“, – pabrėžė norvegų gynybos ministras Frankas Bakke-Jensenas.

Norvegija jau saugo iš anksto paruoštą JAV karinę įrangą kalnuose iškastuose tuneliuose, taip pat per kasmetines pratybas rotacijos tvarka priima šimtus JAV, JK, Vokietijos ir Nyderlandų karių. Šia karine veikla nepatenkinta Rusija, su kuria Norvegija turi bendrą valstybės sieną Tolimojoje Šiaurėje.

Nors abiejų šalių santykiai yra gana šilti, juose atsirado įtampos 2014 kilus krizei Ukrainoje.

Anksčiau panašų susitarimą su JAV pasirašė Lietuva. Teksto dokumentą galima rasti čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s