A.Lukašenka: mane planavo nušalinti, prie to prisidėjo JAV

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) paskelbė, kad organizuota grupė rengėsi per ginkluotą maištą nušalinti prezidentą Aleksandrą Lukašenką. Pats Baltarusijos lyderis pareiškė, kad jo nušalinimui pritarė JAV vadovybė. Opozicija viską neigia.

Baltarusijos televizija „ONT“ su nuoroda į Baltarusijos Valstybės Saugumo Komitetą bei Rusijos Federalinę saugumo tarnybą (FSB) šeštadienį pranešė, kad Rusijoje dėl bandymo organizuoti karinį valstybės perversmą Baltarusijoje ir nužudyti jos prezidentą buvo sulaikyti du Baltarusijos piliečiai.

FSB ir Baltarusijos KGB „per specialią operaciją užkirto kelią dvigubą JAV ir Baltarusijos pilietybę turinčio Jurasio Ziankovičiaus ir Baltarusijos piliečio Aleksandro Fedutos neteisėtai veiklai“, sakoma pranešime.

Jame teigiama, kad šie asmenys planavo „įvykdyti karinį perversmą Baltarusijoje pagal išbandytą „spalvotųjų revoliucijų“ scenarijų, įtraukiant vietos ir ukrainiečių nacionalistus, ir, taip pat, fizinį prezidento Lukašenkos nušalinimą“. Anot specialiųjų tarnybų, J.Ziankovičius ir A.Fiaduta konsultavosi su JAV ir Lenkijos atstovais. Pranešimuose sakoma, kad perversmas planuotas gegužės 9-ąją, kai Minske turi įvykti Pergalės dienos paradas.

Baltarusijos KGB vadovas Ivanas Cercelis šeštadienį interviu televizijai ONT pranešė, kad viena organizuota grupė jau ėmėsi praktiškai įgyvendinti sąmokslą „fiziškai nušalinti“ A.Lukašenką bei jo šeimos narius ir surengti „ginkluotą maištą“ kodiniu pavadinimu „Tyla“ valdžiai perimti. Pasak jo, šioje grupėje yra tiek Baltarusijos, tiek užsienio piliečių, o perversmas planuotas šią vasarą, „birželį arba liepą“. Specialiosios tarnybos duomenimis, planą jėga pakeisti valdžią Baltarusijoje rėmė anksčiau šį mėnesį sulaikytas opozicinės partijos – Baltarusijos liaudies fronto (BNF) – lyderis Ryhoras Kastusiovas.

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka pareiškė, kad prie pasikėsinimo į jį ir jo vaikus organizavimo prisidėjo JAV specialiosios tarnybos.

„Iškelti užduotį nušalinti prezidentą… Niekas negalėjo nustatyti tokios užduoties, išskyrus aukščiausią politinę vadovybę. Tik jie“, – sakė A.Lukašenka.

Jo vaizdo įrašo fragmentas šeštadienį paskelbtas prezidentūros spaudos tarnybai artimu „Telegram“ kanalu „Pul pervogo“. Baltarusių opozicija informaciją apie galimą valstybės perversmą pavadino specialiųjų tarnybų provokacija.

Šeštadienį Baltarusijos lyderis taip pat sakė, kad artimiausiu metu priims vieną svarbiausių savo prezidentavimo sprendimų, susijusį su bandymu surengti „maištą“, pranešė valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Mano užduotis padaryti taip: jei mane nušalins, kad jiems nieko nepavyktų. Tai svarbiausia mano užduotis. Priėmiau sprendimą ir artimiausiu metu jį paskelbsiu. Tai bus vienas svarbiausių mano sprendimų per ketvirtį prezidentavimo metų. Tai bus labai rimta“, – sakė jis.

Tuo tarpu Baltarusijos opozicija pareiškė, kad šie pranešimai „turi Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos specialiųjų tarnybų provokacijos požymių“.

„Būtina susilaikyti nuo skubotų išvadų ir sprendimų, galinčių pakenkti Baltarusijos nacionaliniams interesams, suverenitetui ir nepriklausomybei“, – sakoma baltarusių opozicijos lyderės Svetlanos Tichanovskajos spaudos tarnybos išplatintame pareiškime.

Jame pabrėžiama, kad „Tichanovskaja, kaip demokratinio judėjimo lyderė, nuosekliai remia Baltarusijos politinės krizės išsprendimą derybų ir laisvų sąžiningų rinkimų keliu“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s