EK ragina Lietuvą didinti pensinį amžių iki 72 metų, V. Andriukaitis: Lietuvos vyrai tiek negyvena

Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai per du dešimtmečius padidinti darbingą žmonių amžių iki 72 metų. Nors tai teorinis skaičiavimas, ekspertai teigia, kad Europai senstant išsilaikyti darbo rinkoje teks vis ilgiau, net jeigu pensinis amžius ir išliks panašus.

Pasak Socialinių tyrimų centro vadovo Boguslavo Gruževskio, ateityje daugiau senjorų turėtų atmetus skurdo grėsmę, dirbti, nes leidžia sveikata ir darbas yra mielas. Tačiau darbo vietos, anot Europos Komisijos prognozių, priimti senjorus ateityje turės gerokai ilgiau nei dabar.

Lietuva iki 2040-ųjų turėtų pailginti darbingą amžių iki 72 metų. Pasak eksperto B. Gruževskio, situacija bus kritinė jau po ketverių metų.

„Šimtui dirbančiųjų teks 50 pensijinio amžiaus žmonių – tai labai kritinė situacija, turėtų didėti mokesčiai. Dabar sistema lanksti, nes dalį pensijos galima dengti iš biudžeto, bet tada reikia didinti biudžeto pajamas“, – sako jis.

Vis dėlto darbingo amžiaus riba nėra tas pats kas pensijinis amžius.

„Šis Europos komisijos pasiūlymas nėra griežtai suformuluotas, kad čia turi būti pensijinio amžiaus riba, kalbame apie darbingą amžių, tokiam, kad jeigu žmogus nori ir gali dirbti, tai gerai būtų išlaikyti iki tokios ribos, o tam turi būti sąlygos. Pagrindinės – tai, pirmoje eilėje, sveikata“, – mano Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Seimo narys cituoja tyrimą, kuris, anot politiko, rodo, kad darbingo amžiaus ilginimas gali būti sudėtingas. Jau dabar vyrai Lietuvoje norėtų dirbti iki 61, nors į pensiją gali eiti nuo 64. Moterys norėtų dirbti iki 59, nors į pensiją gali eiti 63.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos specialiojo pasiuntinio Europos regionui Vytenio Andriukaičio, dabartiniai Lietuvos prioritetai turėtų būti ne didinti darbingo amžiaus lygį iki 72 metų, o ilginti gyvenimo trukmę.

Dabar Lietuvoje vidutinė tikėtina vyrų gyvenimo trukmė – 71,5, moterų – 81 metai.

„Žmonės, dar nebūdami pensijinio amžiaus, jau yra nedarbingi dėl didelio skaičiaus chroninių, neinfekcinių susirgimų ir Lietuvoje kardiovaskulinės sistemos, plaučių ligų, raumenų kaulų sistemos ligų skaičiai dideli, plius vėžio – tai keičia galimybes modeliuoti parametrus, neatsižvelgiant į tai, kad tarp pensijinio ir darbingo amžiaus yra didžiulis nesutapimas“, – sako V. Andriukaitis.

Šiuo metu Lietuvoje vyresnių nei 55 metų žmonių yra apie 35 procentus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s