(Ne)matoma rinkos ranka: dėl kilusio diplomatinio skandalo Čekija pašalins Rusijos „Rosatom“ iš Dukovanų AE plėtros konkurso

Čekija pašalins Rusijos valstybinę korporaciją „Rosatom“ iš Dukovanų atominės elektrinės plėtros rangovės konkurso, kilus tarptautiniam politiniam skandalui. Kaip skelbia agentūra „Bloomberg“, apie tokį sprendimą informavo Čekijos vicepremjeras, pramonės ir prekybos ministras Karelas Havličekas.

Sprendimas priimtas Prahai ir Maskvai išsiuntus viena kitos diplomatų, Čekijai apkaltinus Rusijos slaptąsias tarnybas jos teritorijoje surengus gyvybių pareikalavusį sprogimą 2014 metais.

„Per kelias dienas jai („Rosatom“ – red.) bus atimta galimybė dalyvauti konkurse“, – interviu Čekijos žiniasklaidai kiek anksčiau pareiškė K.Havličekas.

Jis taip pat išreiškė abejones dėl „Rosatom“ galimybių dalyvauti šiame projekte kaip subrangovei.

„Tai praktiškai neįmanoma. Nė vienas kandidatų nesirinks tiekėjo iš „Rosatom“, – atsakydamas į atitinkamą klausimą sakė K.Havličekas.

Čekija šeštadienį paskelbė nusprendusi išsiųsti iš šalies 18 Rusijos diplomatų, kuriuos šalies žvalgybininkai vadina Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) bei karinės žvalgybos agentūros GRU slaptaisiais agentais ir sieja su tuo dvi gyvybes nusinešusiu sprogimu.

Maskva pirmadienį pareiškė, kad Čekijos sprendimas išsiųsti iš šalies 18 rusų diplomatų, kuriuos Praha apkaltino šnipinėjimu, buvo „provokuojantis ir nedraugiškas“ žingsnis.

Reaguodama į savo diplomatų išsiuntimą iš Prahos, Rusija sekmadienį vakare paskelbė 20 Čekijos ambasados Maskvoje darbuotojų nepageidaujamais Rusijoje. Jiems nurodyta iš Rusijos išvykti iki balandžio 19 dienos pabaigos.

Čekija planuoja Dukovanų branduolinėje jėgainėje pastatyti du papildomus energijos blokus po 1200 megavatų. Rusijos įmonė „Rosatom“ ne kartą skelbė esanti pasiryžusi dalyvauti rangovės konkurse. Čekija turi dvi AE, kuriose veikia rusiškų projektų reaktoriai. Dukovanų jėgainė dabar turi keturis VVER-440, o Temelino – du VVER-1000 reaktorius.

Kaip tik šio svarbaus konkurso išvakarėse tarp Rusijos ir Čekijos buvo kilęs aukščiau įvardytas skandalas. Dabar šį brangų užsakymą greičiausiai gaus kokia nors JAV įmonė. (Ne)matoma rinkos ranka?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s