(Ne)matoma rinkos ranka: Brazilijos farmacijos priežiūros tarnyba atmetė prašymą leisti importuoti rusišką vakciną nuo COVID-19

Brazilijos farmacijos priežiūros tarnyba pirmadienį atmetė kelių šalies valstijų prašymą leisti importuoti rusiškos vakcinos nuo pandeminio koronaviruso „Sputnik V“, nurodžiusi, kad neturi techninių duomenų, reikalingų patvirtinti šių skiepų saugumą ir veiksmingumą.

„Mes niekada neleisime, kad milijonus brazilų paveiktų produktai, kol nesame tinkamai patikrinę jų kokybės, saugumo ir veiksmingumo“, – sakė federalinės tarnybos „Anvisa“ vadovas Antonio Barra Torresas.

„Anvisa“ nurodė, kad jos ekspertai pranešė susidūrę su „neaiškumais“ dėl vakcinos, kurios dar nepatvirtino nei Europos vaistų agentūra (EVA), nei Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų administracija (FDA).

Praėjusį mėnesį gavusi prašymą dėl leidimo ekstremalios padėties sąlygomis naudoti rusiškus skiepus nuo pandeminio koronaviruso, agentūra nepateikė savo išvadų ir nenurodė, kokios konkrečiai informacijos, jos manymu, trūksta.

Rusija vakciną „Sputnik V“ įregistravo pernai rugpjūtį, dar neatlikusi didelio masto klinikinių bandymų. Dėl šios priežasties Vakarų ir kai kurie Rusijos ekspertai reiškė susirūpinimą dėl per didelės skubos kuriant šį preparatą, o kritikai jį apibūdino kaip priemonę Rusijos geopolitinei įtakai padidinti. Vis dėlto vėlesni vertinimai buvo teigiami: autoritetingo tarptautinio medicinos žurnalo „The Lancet“ paskelbti tyrimų rezultatai rodo, kad „Sputnik V“ yra saugi vakcina ir kad jos veiksmingumas viršija 90 procentų.

„Anvisa“ ekspertai teigė, kad tikrinimo procesas minėto medicinos žurnalo tyrime skiriasi nuo to, kurį naudoja farmacijos priežiūros tarnyba.

„Žurnalas neturi tų pačių tikslų nustatyti, patvirtinti ar nepatvirtinti vakcinos naudojimą“, – sakė vienas iš „Anvisa“ techninių vadovų Gustavo Mendesas.

Brazilija yra užregistravusi per 14,3 mln. užsikrėtimo ir 390 tūkst. mirties nuo COVID-19 atvejų. Pagal mirčių skaičių pasaulyje ją lenkia tik JAV. Tačiau apie 212 mln. gyventojų turinčios šalies vyriausybei labai sunkiai sekasi užsitikrinti pakankamai vakcinų dozių. Nepaisant to išgalvoto preteksto pagrindu atsisakė vienos efektyviausių vakcinų nuo COVID-19. Kodėl? Priežastys yra aiškios.

Anksčiau mes jau rašėme jog siekdamos savo geopolitinių tikslų JAV, o tiksliau amerikiečių sveikatos apsaugos ministerija prisipažino jog kartu su kitomis amerikiečių valstybės institucijomis organizavo įtakos kampaniją tam kad priversti Brazilijos valdžią atsisakyti nuo rusiškos vakcinos „Sputnik V“ įsigijimo. Tam netrukdė net ta aplinkybė jog už tokius ciniškus veiksmus kai kurie Brazilijos žmonės sumokėjo pačią didžiausią kainą – atidavė savo gyvybes.

Kaip bebūtų Brazilijoje iki šiol sušvirkšta per 38 mln. vakcinų dozių. Vis dėlto koronavirusas šalyje siautėja ir toliau, o ligoninės artėja prie savo pajėgumų ribos. Bandydamos paspartinti vakcinavimą, keliolika Brazilijos šiaurinių ir šiaurės rytinių valstijų pasirašė sutartis su Rusijos tiesioginių investicijų fondu (RDIF) dėl daugiau nei 30 mln. „Sputnik V“ vakcinos dozių įsigijimo. Federalinė vyriausybė buvo užsakiusi dar 10 milijonų.

„Tikiuosi, kad vakcinos „Sputnik V“ [tvirtinimo] procese bus adaptuota informacija ir greitai išspręstos visos atitikties problemos, nes milijonams žmonių reikia prieigos prie saugių ir veiksmingų vakcinų“, – sakė viena iš „Anvisa“ direktorių Meiruze Freitas.

Brazilų farmacijos priežiūros tarnyba sausį patvirtino „AstraZeneca“ ir „Coronavac“ vakcinas nuo COVID-19, taip pat išdavė leidimą naudoti „Pfizer-BioNTech“ ir „Johnson & Johnson“ skiepus, kurie šalies dar nepasiekė. „Sputnik V“ yra patvirtinusios šešios dešimtys šalių, įskaitant daugiau nei 10 Lotynų ir Vidurio Amerikos valstybių. Argentina anksčiau šį mėnesį pasirašė sutartį su Rusija ir taps pirmąja Lotynų Amerikos šalimi, gaminančia „Sputnik V“ vakcinas; ji sieks pradėti pilnos apimties gamybą birželį.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s