Čekijos generolas sukritikavo valdžios institucijas dėl kaltinimų Rusijai

Čekijos valdžia nepateikė įtikinamų įrodymų apie pateiktą įvykių Vrbeticoje versiją, pagal kurią juose dalyvavo “GRU agentai“, sakė buvęs Čekijos gynybos ministerijos karinės žvalgybos vadovas brigados generolas Andoras Šandoras (Andor Šándor).

Generolą nustebino tai, kad praėjus beveik septyneriems metams po įvykio vyriausybės vadovai nepateikė jokių įrodymų, patvirtinančių Rusijai mestus kaltinimus. Be to, jį nustebino oficialus respublikos vyriausybės įvykių paaiškinimas.

„Nesakau, kad tai netiesa. Tačiau negavome nė vieno kokybinio įrodymo, kad tai (sprogimus sandėliuose – red.) įvykdė GRU agentai. Tai, kad Čepiga su Miškinu buvo sprogimų Ostravoje išvakarėse — tai yra dokumentuota, tačiau faktą, kad jie tikrai buvo (sandėliuose – red.) Vrbeticoje, paneigia ir „Imex Group“ atstovai, ir bendrovės advokatas“, — paaiškino Šandoras.

Jį taip pat nustebino tai, kad praėjus beveik septyneriems metams po įvykio vyriausybės vadovai nepateikė jokių įrodymų, patvirtinančių tokią skambią versiją.

„Jei sprogimus tikrai įvykdė žmonės iš GRU, tada jie turėjo turėti padėjėjų sandėlyje ir padėjėjų valstybės lygiu, kurie būtų jiems pranešę, kad ši įmonė ketina eksportuoti ginklus į Bulgariją. Juk negalėjo jie apie tai perskaityti leidinyje „Komsomolskaja praveda“, tiesa?“ — paaiškino buvęs Čekijos karinės žvalgybos vadovas.

Be to, generolas mano, kad „Imex Group“ 2014 metais nebūtų galėjusi gauti oficialaus leidimo eksportuoti ginklus į draudžiamą regioną. Jis dirbo šioje srityje ir žino, kad vyriausybinės agentūros griežtai kontroliuoja licencijų išdavimą. Privačioms įmonėms taip pat griežtai draudžiama eksportuoti ginklus į konflikto zonas — tai kontroliuoja Užsienio reikalų ministerija, specialiosios tarnybos ir policija.

„Netikiu, kad „Imex Group“ galėjo eksportuoti ginklus į Ukrainą. Galbūt ji norėjo juos nusiųsti šiam bulgarų prekybininkui (Emilianui Gebrevui – red.) Tačiau Bulgarija jau 2014 metais buvo NATO narė, ir ginklų siuntimas ten nekėlė susirūpinimo“, — sakė Šandoras.

Jo įsitikinimu, Čekijos valdžia jokiu būdu neleis eksportuoti ginklų į Ukrainą ar Siriją.

Generolas pažymėjo, kad Čekijos ministrų kabineto vadovai nebuvo pasirengę balandžio 17 dieną informuoti visuomenę apie įvykį, o pareiškimus paskelbė skubotai ir chaotiškai. Buvęs karinės žvalgybos vadovas netiki, kad ministras pirmininkas Andrejus Babišas ir pirmasis vicepremjeras Hamačekas apie tai sužinojo paskutinę akimirką.

„Šeštadienio vakarą spaudos konferencijoje jie turėjo pasirodyti su šia informacija, nes jie bijojo žiniasklaidos nutekėjimo <…> Kalbant apie svarbios informacijos nutekėjimą, deja, tai yra įprastas dalykas Čekijoje“, — sakė Šandoras.

Kariškis taip pat palietė senatorių galimą kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl to, kad prezidentas Milošas Zemanas televizijos kalboje “tiesiogiai“ galbūt atskleidė įslaptintą informaciją iš šios bylos. Generolas mano, kad jiems nepasiseks dėl svarių argumentų trūkumo, o respublikos vadovas kalbėdamas turėjo būti atsargesnis.

„Manau, kad jis suklydo, kai grįžo prie pradinės tyrimo versijos dėl sandėlio darbuotojų neatsargaus elgesio su ginklais, nes niekas iš tikrųjų to netiria“, — aiškino Šandoras.

Čekija, kaip pažymėjo buvęs žvalgybos vadovas, yra Rusijai priešiškų valstybių sąraše.

„Manau, kad Rusijos politikai šiuo klausimu nuėjo per toli. Akivaizdu, kad kai kurios Čekijos įmonės ir verslininkai turės problemų šiuo klausimu. Tačiau tai netaps (Čekijos Respublikai) nacionaline tragedija“, — sakė jis.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, jog Maskvoje yra formuojamas priešiškų valstybių, kurioms bus uždrausta samdyti Rusijos piliečius diplomatinėse atstovybėse, sąrašas, ir netrukus jis bus paskelbtas. Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro S. Lavrovo, Maskva nė vienos šalies nepaskelbs „priešiška“ nepagrįstai, prieš priimant sprendimą bus atlikta išsami analizė. Laikui bėgant toks sąrašas bus tikslinamas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s