Vyriausybė patvirtino prieštaringai vertinamą galimybių pasą: nuo gegužės pabaigos su juo leis į kavines ir renginius

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino daug aistrų visuomenėje sukėlusį vadinamą galimybių pasą. Ministrų kabinetas nutarimui pritarė vienbalsiai. Dokumentas įsigalios gegužės 24 dieną. Nurodoma, kad atitinkantys kriterijus žmonės oficialiai turės teisę rengti asmenines šventes su didesniu dalyvių skaičiumi, lankytis kavinėse bei renginiuose uždarose patalpose.

Pasak Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, prieštaringai vertinamo Galimybių paso informacinę sistemą administruos Registrų centras.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys atkreipė dėmesį, kad šiuo nutarimu koreguojamas ir leidimas rengti kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas. Jos galės vykti nuo gegužės 10 dienos.

„Gerėjant epidemiologinei situacijai, sieksime reikalavimus keisti, juos lengvinti“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

„Galimybių paso turinys būtų skiriamas būtent žmonėms, kurie yra pasiskiepiję, tie, kurie yra persirgę, taip pat mūsų politinis sprendimas, kad sudarome galimybę tiems, kurie turi ne anksčiau nei prieš 24 valandas darytą testą. Taip pat jis galioja vaikams iki 16 metų“, – sakė A.Dulkys.

Nutarime nurodoma, kad paslaugų teikimas asmenims gali būti neribojamas arba ribojamas iš dalies, jei asmenys atitiks bent vieną iš šių kriterijų. Galimybių pasas galios tiems, kurie yra pasiskiepiję vakcina nuo COVID-19 ligos. Pasiskiepijus „Comirnaty“ ar „COVID-19 Vaccine Moderna“ – praėjus 1 savaitei nuo antrosios dozės suleidimo, „COVID-19 Vaccine Janssen“ – praėjus 4 savaitėms po vakcinos dozės suleidimo, „Vaxzevria“ – praėjus 4 savaitėms po pirmos dozės arba iškart po antrosios.

Taip pat tiems, kurie persirgo COVID-19 ir diagnozė buvo patvirtinta, remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Tiesa, nuo teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 180 dienų. Ir ne anksčiau nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas.

Kartu galimybių pasu galės naudotis tie, kurie turi ne anksčiau nei prieš 24 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento, atliktą COVID-19 tyrimą (SARS-CoV-2 PGR tyrimą ar antigeno testą) ir gautą neigiamą atsakymą. Taip pat vaikai iki 16 metų.

Nutarime nurodoma, kad asmenys atitinkantys nutarimo kriterijus, turės teisę į švelnesnes karantino režimo priemones.

Turintys vadinamąjį galimybių pasą galės laisviau naudotis įvairiomis paslaugomis – burtis didesnėmis kompanijomis iki 10 žmonių, dalyvauti renginiuose uždarose erdvėse, eiti į kavines. Pavyzdžiui, neturint galimybių paso, viešose atvirose vietose asmenys galės būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis ar dviejų namų ūkių narių grupėmis, tačiau turintys galimybių pasą galės susiburti į 10 asmenų grupes.

Viešose uždarose vietose ir transporto priemonėse, išskyrus miesto, tarpmiestinį transportą, galės būti ne didesnės nei 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupės. Laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau kaip 10 asmenų, išskyrus šeimos ir (ar) namų ūkio narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis. Neturint paso, asmeninėse šventėse uždarose erdvėse galės dalyvauti ne daugiau nei viena šeima ir (ar) vienas namų ūkis, o atvirose erdvėse ne daugiau nei dvi šeimos ir (ar) du namų ūkiai.

Nurodyta, kad galimybių pasas panaikins ribojimus asmeninėse šventėse dalyvaujančių žmonių skaičiui. Su šiuo pasu patalpas asmeninėms šventėms taip pat galės nuomotis neribotas asmeninės šventės dalyvių skaičius.

Be to, atlaisvinamas pasiplaukiojimas pramoginiais laivais. Neturint galimybių paso, dalyvauti galės ne daugiau nei 10 asmenų, o turinčių jį žmonių skaičius neribojamas.

Su galimybių pasu bus laisvinamas ir viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, išskyrus naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo vietas, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla vykdoma uždarose patalpose.

„Žinoma, bus operacijų vadovo reikalavimai, kaip tai bus organizuojama“, – sakė A.Armonaitė.

Tiesa, kavinės, kaip ir lauke, viduje turės riboti darbo laiką nuo nuo 7 iki 21 valandos.

„Man dvasiškai norėtųsi neriboti laiko, bet šioje redakcijoje, kurią dabar priimame, laikykime, kaip ir turime su lauko kavinėmis laiko ribojimą. Turint omeny, kad galėsime lanksčiai reaguoti į situaciją ir pakeisti“, – posėdyje tikino A.Armonaitė.

Turint galimybių pasą bus galima dalyvauti renginiuose uždarose erdvėse, kuomet bilietų platinimas vyksta elektroniniu būdu, o dalyviai -registruojami. Tačiau pasirodymus galima bus stebėti tik iš sėdimųjų vietų bei turės būti užpildyta ne daugiau kaip 75 proc. vietų, o bendras žiūrovų skaičius neviršyti 500 asmenų. Vyresni nei 6 metų žiūrovai turės dėvėti kaukes. Tačiau prekiauti maistu ir gėrimais bei teikti kitas paslaugas renginių vietose toliau bus draudžiama. Renginiuose atvirose erdvėse, kurių bendras dalyvių skaičius neturėtų viršyti 500 asmenų, taip pat galės dalyvauti tik turintys galimybių pasą. Ir šiuo atveju bilietai turės būti parduodami internetu, o žiūrovai registruojami.

„Suprantame, kad yra erdvių, kurios yra didesnės ir galėtų talpinti didesnį skaičių, todėl siūlysime Vyriausybei palaipsniui didinti, bet dabar įsiteisiname su tokiais kriterijais“, – sakė ji.

A.Armonaitės teigimu, su galimybių pasu į kontaktinį darbą galėtų grįžti savivaldybių, valstybės institucijose, įstaigose ir įmonėse bei privačiame sektoriuje dirbantys žmonės.

Taip pat sudaroma galimybė apsigyventi daugiau nei vienam žmogui apgyvendinimo paslaugas teikiančiose vietose.

„Turime pakeitimą nuomos paslaugų asmeninėms šventėms pakeitimą. Svarbu pasakyti, jog galimybių paso kontrolė asmeninėms šventėms bus įgyvendinama per paslaugos teikimą, kas nuomos patalpas, kas organizuos šventes turės ir tikrinti. Taip pat kontroliuoti galimybių paso atitikimą“, – posėdyje kalbėjo A.Armonaitė.

Kartu su galimybių pasu įteisinamas kalinių lankymas įkalinimo įstaigose.

Nutarime taip pat numatyti rajonai, kuriuose gali būti nustatomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje. Tai Birštono, Biržų rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Klaipėdos rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Pasvalio rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Šakių rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono, Tauragės bei Telšių rajono savivaldybės. Šiose savivaldybėse bus galima, pavyzdžiui, vykdyti kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas. Tačiau turės būti užtikrintas 20 kv. m plotas vienam asmeniui ir uždarose erdvėse negalės dalyvauti daugiau kaip 10 asmenų, o atvirose erdvėse – ne daugiau kaip 20 asmenų.

Pirmadienį ministrų kabinetas neformaliame pasitarime iš esmės sutarė dėl Galimybių paso idėjos, jo koncepciją parengė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Tačiau šios idėjos nepalaiko Liberalų sąjūdžio vadovė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pareiškusi, kad ES dokumentą tikintis turėti birželį, tad „nebėra tikslo skubinti lietuviško atitikmens“.

Kiekvienu atveju asmeniui būtų suteiktas imunitetą patvirtinantis QR kodas, kurį jis turėtų pateikti prieš lankydamasis renginyje ar maitinimo įstaigoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s