Kaune kilo didelis gaisras: mokslininkai perspėja, kad jo dūmai yra itin labai pavojingi, o gesinimo vanduo su tepalais pasipylė į Nemuną

Penktadienį Kaune kilo didžiulis gaisras – užsiliepsnojo metalo laužo krūva automobilius ardančioje įmonėje. Dūmuose paskendo dalis miesto. Įvykio įkarštyje kauniečiai ėmė piktintis oro, kuriuo kvėpuoja, tarša, o aplink šį laužyną įsikūrę gyventojai nepraleido progos priminti, jog tokiai kaimynystei niekuomet nepritarė. Mokslininkai perspėja, kad tokie dūmai yra itin pavojingi. Negana to, gesinimo vanduo ėmė tekėti su tepalais į Nemuną.

Kaip informuoja Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, gegužės 7 dieną 11 valandą gautas pranešimas, kad Kauno R.Kalantos g. 49 atvira liepsna dega didelė metalo krūva.

Paaiškėjo, kad maždaug 40 kv. m plote dega 15 m aukščio metalo krūva. Pirminiais duomenimis, gaisras kilo metalo laužo supirktuvėje UAB „Baltic Metal“. Vietoje dirba sustiprintos ugniagesių gelbėtojų pajėgos.

Petrašiūnuose kilęs gaisras toks didelis, kad dūmai matosi iš įvairių Kauno vietų. Vietiniai gyventojai praneša matantys juos ir Aleksote, ir Žaliakalnyje. Dalis miesto paskendo dūmuose.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė informavo, kad, pirminiais duomenimis, gaisras kilo metalo laužyno įmonėje. Šiuo metu įvykio vietoje dirba šešios ugniagesių autocisternos, vienas autokopėčių ir štabo automobilis.

Neilgai trukus E.Zdanevičienė papildomai informavo, kad liepsnos plitimas jau sustabdytas: gaisro lokalizacija paskelbta 12.19 val.

Turimais duomenimis, aplinkiniams pastatams ir įmonės darbuotojams grėsmės nėra. Likviduojant gaisrą buvo naudojamas vadinamasis ilgastrėlis krautuvas: metalo laužas perkraunamas į kitą vietą, prieš tai suliejus vandeniu, kad toliau nedegtų.

Gaisro ir jo gesinimo darbų įkarštyje šalia įvažiavimo į įvykio teritoriją Kauno apskrities policijos pareigūnams teko reguliuoti eismą. Prieigose nusidriekė automobilių spūstys. „Užsikimšo“ Pramonės prospekto atkarpa ir dalis R.Kalantos gatvės.

Kilus gaisrui, vietiniai gyventojai savo pasisakymuose socialiniuose tinkluose emocijų neslėpė. Kai kurie iš jų pranešė jog toks incidentas įvyksta ne pirmą kartą. Anot jų, buvo tik laiko klausimas, kada tai peraugs į didžiulį gaisrą. Treti pranašavo jog pavojingas gaisras šioje vietoje deja nepaskutinis.

14 val. 08 min. paskelbta gaisro likvidacija, ugniagesiai gaisravietėje pradėjo vykdyti baigiamuosius darbus. Toliau buvo perkraunamos supjaustytos automobilių detalės ir perliejamos vandeniu, kad neatsinaujintų degimas.

Anot Aplinkos apsaugos agentūros, įstaigos specialistai išvyko į gaisro vietą, kurioje bus statoma mobili laboratorija. Bus atliekami kietųjų dalelių, anglies monoksido, azoto oksidų ir kt. tyrimai, po kurių paaiškės galimas gaisro pavojingumas žmonių sveikatai bei gamtai padaryta žala.

Kaip informavo Aplinkos apsaugos departamentas, gavę pranešimą, departamento pareigūnai iškart nuvyko į įvykio vietą. Aplinkosaugininkai dirba, kiek leidžia dabartinės aplinkybės, ir aiškinasi situaciją.

Teritorijoje, kur įvyko gaisras, yra įsikūrusi UAB „Baltic metal“, užsiimanti metalo laužo supirkimo ir tvarkymo veikla. Aplinkos apsaugos departamentas šių metų sausį–kovą atliko neplaninį įmonės patikrinimą. Už nustatytus pažeidimus jai buvo pritaikytos sankcijos, pažeidimai pašalinti.

Aplinkos apsaugos departamentas atkreipia dėmesį į svarbiausius reikalavimus, kurių privaloma laikytis vykdant tokią veiklą:

Veiklos vykdytojas privalo turėti taršos leidimą ir veiklą vykdyti laikydamasis jo sąlygų;

Automobiliai gali būti ardomi tik uždarose patalpose;

Dirbtuvių grindinys turi būti įrengtas vandeniui nepralaidžia danga;

Veiklos vykdytojas turi būti apdraudęs savo veiklą civilinės atsakomybės draudimu;

Atliekos, susidariusios ardant, turi būti laikomos atskirai;

Skysčiai turi būti laikomi specialiose talpose. Akumuliatoriai taip pat laikomi atskirai, jiems pritaikytose talpose;

Būtina turėti priemones, skirtas išsiliejusiems pavojingiems skysčiams neutralizuoti;

Atliekų laikymo vietoje turi būti įrengta ventiliacinė sistema.

Kaip informavo Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, šiuo adresu ugniagesiai gelbėtojai kviesti ne kartą, tiesa, fiksuoti su skirtingomis įmonėmis susiję įvykiai. Dėl „Baltic Metal“ veiksmų pastarąjį kartą vykta 2013 metais – pranešta, kad apleistoje teritorijoje degė nenaudojamas kranas. Gaisro metu apdegė dviejų automobilių kėbulai. Iš viso nuo 2006 metų šiuo adresu Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba gavo 17 pranešimų dėl įvairiausių įvykių.

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai perspėja dėl gaisro Kaune: kai kurių rajonų gyventojams šiuo metu geriau likti namuose.

Kilus gaisrui naudotų automobilių ardymo aikštelėje Petrašiūnuose, Kauno technologijos universiteto Aplinkosaugos technologijos katedros mokslininkai perspėja, kad plastiko, tepalų, gumos degimo dūmai yra itin pavojingi sveikatai.

Pasak katedros vedėjos docentės Violetos Kaunelienės, juose gausų kietųjų dalelių, suodžių, kvėpavimo takus dirginančių, vėžį bei kitas ligas sukeliančių cheminių medžiagų.

Šiuo metu Kaune pučia vidutinio stiprumo (maždaug 5 m/s ) pietų, pietryčių krypčių vėjas, tad dūmai nešami link Dainavos mikrorajono.

Kaip skelbiama KTU išplatintame pranešime spaudai, iki kol bus nuslopintas gaisras, Petrašiūnų, Dainavos mikrorajonų gyventojams mokslininkai pataria nebūti lauke bei laikyti namų langus uždarytus. Šiuo metu gan dažni lietūs situaciją gerina išplaudami teršalus iš miesto oro.

Tačiau gaisras turi ir kitų neigiamų pasekmių: gesinimo vanduo su teršalais pasipylė į Nemuną.

Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba informavo, kad aplinkosaugininkai iškvietė cheminių incidentų likvidavimo automobilį, kurio prašoma pastatyti bonines užtvaras, nes gesinimo vanduo su pavojingomis medžiagomis (tepalu) per lietaus nuotekų sistemą teka išleistuvu į Nemuną. Buvo pastatytos penkios boninės užtvaros prie išleistuvo ir ant vandens paviršiaus esančios naftos dėmės nupurkštos naftos produktų skaidikliu.

Vėliau Kauno ugniagesiai gelbėtojai pateikė daugiau detalių apie gaisrą. Įmonės aikštelėje, atviroje teritorijoje, degė utilizuoti skirto metalo atliekų degiosios dalys, supresuotos ir sukrautos 2000 kv. m dydžio ir 13 m aukščio plote, didžioji dalis – automobilių salonai. Pareigūnų pastangų dėka buvo išsaugotas 15 m atstumu esantis gamybinės paskirties pastatas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s