Klaipėdoje žmonės paminėjo Pergalės dieną: be provokacijų neapsieita

Sekmadienį Klaipėdoje, prie memorialo sovietų kariams Skulptūrų parke, grojo populiari sovietmečio muzika. Čia minėti pergalės dienos prieš nacių Vokietiją susirinko daug žmonių, tarp kurių buvo ne tik vietinė rusakalbių bendruomenė, bet ir daug lietuvių.

Visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje, Antrojo pasaulinio karo aukos buvo pagerbtos šeštadienį, gegužės 8-ąją, nes šią dieną nacių Vokietija pasirašė besąlygiškos kapituliacijos aktą, tad šią dieną tradiciškai ir minima pergalė prieš nacizmą. Tačiau Rusijoje bei kai kuriose kitose šalyse pergalės diena švenčiama gegužės 9-ąją. Toks skirtumas yra susijęs su tuo kad nacių Vokietijos kapituliacijos aktas buvo pasirašytas vėlai vakare: tuo metu Europoje buvo 22-23 val. gegužės 8-tosios, kai Maskvoje buvo naktis ir formaliai jau gegužės 9-toji.

Tad sekmadienį prie memorialo sovietų kariams, žuvusiems Antrojo pasaulinio karo metu, skambėjo rusiška muzika, ten susirinko daugybė žmonių su gėlėmis minėti Pergalės dieną.

Atskiri provokatoriai, nepatenkinti, jų manymu, sovietinių vertybių propagavimu, tuo pat metu pro susirinkusiuosius prie memorialo važinėjo S.Daukanto gatve automobiliais ir motociklais, pasipuošę lietuviškomis trispalvėmis ir garsiai leido E.Masytės dainą „Laisvė“ bei V.Kernagio „Kolorado vabalai“.

Prieš vidurdienį Klaipėdoje prie memorialo sovietų kariams privažiavo Rusijos Federacijos generalinio konsulato automobiliai. Diplomatinio korpuso atstovai atvyko padėti gėlių prie amžinosios ugnies, kuri šiemet uždegta nebuvo, nes karantinas dėl pandemijos šalyje nėra atšauktas, nors ir sušvelnintas.

Nepaisant to, prie memorialo pro garsiakalbius garsiai buvo leidžiamos karo laikų rusiškos melodijos, tam esą savivaldybės leidimas buvo išduotas. Bet renginiui miestas leidimo neišdavė. Nors pradžioje jo organizatoriai ir buvo pateikę tam prašymą, o vėliau atsiėmė. Galimas dalykas, nujausdami, kad susirinks žymiai daugiau nei pusantro šimto žmonių, tad tokiu atveju karantino reikalavimai būtų pažeisti. Pareiškus, kad jokio renginio nebus, tik gros muzika ir, jei susirinktų daugiau žmonių (kaip ir nutiko), organizatoriai formaliai karantino reikalavimams nenusižengtų.

Sekmadienį vaizdas prie memorialo buvo toks, tarsi jokios pandemijos nė nėra – aplink vaikštinėjo daugybė asmenų su Georgijaus juostelėmis atlapuose, žmonės būriavosi, bendravo. Renginio metu viena iš vietinės rusakalbių bendruomenės lyderių, Klaipėdos tarybos narė Ela Andrejeva per garsiakalbį vis įspėdavo, kad susirinkusieji laikytųsi atstumo. Nepaisant oficialios propagandos Lietuvos žmonės tarė savo žodį, o renginiuose gegužės 9-tąją jau kelintus metus iš eilės dalyvauja nepalyginamai daugiau žmonių negu formaliuosiuose minėjimuose gegužės 8-tąją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s