Baltijos šalys šokiruotos: euroatlantinio solidarumo su Čekija prieš Rusiją nėra

Čekijos raginimas ES ir NATO sąjungininkams išsiųsti bent po vieną Rusijos diplomatą turėtų tapti euroatlantinio solidarumo su Praha konflikte su Maskva ženklu. Tačiau tokio solidarumo matyt nėra. Maža to, Praha ne šiaip yra ignoruojama, greičiau net priešingai – Europos Sąjunga ragina neapsunkinti santykių su Rusija dar labiau.

Tai, kas įvyko, yra smūgis ne tik Čekijai, kuriai ne taip dažnai tenka vaidinti Rusijos erzintojo rolę, bet ir Baltijos šalims, kurios kartu su Ukraina ir Lenkija pastaruoju metu yra antirusiškos politikos lyderiai.

Gegužės pradžioje Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas paprašė sąjungininkų ES išsiųsti bent po vieną Rusijos diplomatą. Taip Europa parodytų solidarumą su Čekija kovoje prieš „Rusijos agresiją“. Tą patį padarė ir Lietuvos lyderis Gitanas Nausėda.

Tačiau į jų raginimus niekas neatsiliepė. Rusijos diplomatus išsiuntė tik Baltijos šalys ir Lenkija.

Tuo tarpu ES diplomatijos vadovas tokių iniciatyvų neremia.

„Visi sutinka, kad reikia stiprios paramos (Čekijai – red.), tačiau tuo pačiu metu įtampos eskalavimo negalima tęsti. Galbūt po gegužės 25 dienos viršūnių susitikimo vadovai paprašys manęs ir Europos Komisijos išanalizuoti santykius su Rusija, kaip kad buvo su Turkija. Tačiau iki šiol ES darbotvarkėje nėra ketinimų tęsti eskalavimą išsiunčiant diplomatus“, — paskelbė ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis.

Balandžio viduryje Praha apkaltino Rusijos Federacijos specialiąsias tarnybas organizavus sprogimus amunicijos sandėliuose Vrbeticoje bei išsiuntė iš šalies 18 Rusijos ambasados darbuotojų. Atsakydama į tai, Maskva paskelbė 20 Čekijos diplomatinės atstovybės darbuotojų personomis „non grata“, teigdama, kad kaltinimai dėl sprogimo buvo absurdiški, nepagrįsti, nesuprantami ir keliantys pasipiktinimą.

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministerija, šie kaltinimai yra didelės informacinės kampanijos, kurią Vakarai vykdo prieš Maskvą, dalis.

Baltijos šalys išreiškė solidarumą su Čekija: Lietuva išsiuntė du Rusijos Federacijos ambasados darbuotojus, Latvija ir Estija — po vieną. Prieš tai Čekija apkaltino Rusijos specialiąsias tarnybas organizavus sprogimą amunicijos sandėlyje Vrbeticoje 2014 metais.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s