JAV palieka Ukrainą ant ledo: atsisako sankcijų Rusijos projekto „Nord Stream 2“ operatorei

JAV vyriausybė oficialiai atsisako sankcijų Rusijos dujotiekio „Šiaurės srautas 2“ operatorei „Nord Stream 2 AG“ ir jos vadovui Vokietijos verslininkui Matthiasui Warnigui. JAV Kongresui perduotoje ataskaitoje JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas rašo, kad baudžiamųjų priemonių atsisakymas atitinka „JAV nacionalinius interesus saugumo srityje“.

Atitinkamas sprendimas paskelbtas paraleliai Reikjavike vykstant A.Blinkeno susitikimui su Rusijos kolega Sergejumi Lavrovu. Rusija pasveikino sprendimą, apie kurį amerikiečių žiniasklaida pranešė jau antradienio vakarą, ir kalbėjo, kad JAV politikoje atsiranda „šiek tiek normalumo“.

Vašingtonas yra nusiteikęs griežtai prieš 1 200 km ilgio dujotiekį Baltijos jūros dugnu, kuris smarkiai padidins rusiškų gamtinių dujų tiekimo Vokietijai bei kitoms ES valstybėms potencialą. JAV Prezidentas J.Bidenas, kaip jau jo pirmtakas Donaldas Trumpas, argumentuoja, kad taip Vokietija taps vis labiau priklausoma nuo Rusijos ir pakenks dujų tranzitui per Ukrainą, mat JAV siekia kad Vokietija būtų priklausoma nuo „laisvės molekulių“ – JAV suskystintų gamtinių dujų.

Dujotiekis jau beveik baigtas tiesti.

Tuo tarpu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad JAV sankcijų dujotiekiui „Nord Stream 2“ panaikinimas reiškia Rusijos pergalę.

„Tai bus didelė geopolitinė pergalė Rusijos Federacijai“, – spaudos konferencijoje sakė V.Zelenskis, JAV prezidento Joe Bideno administracijai trečiadienį nusprendus netaikyti sankcijų Šveicarijoje įsikūrusiai įmonei, koordinuojančiai „Nord Stream 2“ dujotiekio iš Rusijos iki Vokietijos tiesimą, kurios vienintelis akcininkas – Rusijos įmonė „Gazprom“.

Šalis tokiu žingsniu siekė sumažinti įtampą su Berlynu dėl 10 mlrd. eurų vertės projekto, kurį Vokietija ir kai kurios Europos šalys laiko itin svarbiu užsitikrinant ilgalaikį energijos tiekimą. Tačiau JAV valstybės sekretorius Antony’is Blinkenas teigė, kad J.Bideno administracija „toliau priešinsis šio projekto užbaigimui“, argumentuodama, kad jis susilpnins Europos energetinį saugumą.

JAV įtakos zonoje esančios Ukraina, Lenkija ir Baltijos šalys priešinasi dujotiekio projektui, baimindamosi, kad jis padidins Maskvos politinę įtaką regionine. Ketvirtadienį kalbėdamasis su reporteriais V.Zelenskis teigė esąs sunerimęs, kad Vašingtonas gali visiškai atšaukti dujotiekiui taikomas sankcijas.

„Manau, kad yra didelė rizika, jog Rusija gali daryti spaudimą Jungtinėms Valstijoms atšaukti sankcijas „Nord Stream 2“, – teigė V.Zelenskis.

„Tai būtų pralaimėjimas Jungtinėms Valstijoms ir Joe Bidenui asmeniškai“, – pridūrė buvęs komikas.

Energetikos ekspertų skaičiavimais, pradėjus eksploatuoti „Nord Stream 2“ ir sumažinus rusiškų dujų tranzitą pro „kariaujančia su Rusija“ Ukraina pastaroji kiekvienais metais praras 5 – 6 milijardus JAV dolerių.

Apie JAV sankcijų „Nord Stream 2“ atšaukimą paskelbta Maskvai ir Vašingtonui mėginant sušvelninti didžiausią dvišalių santykių krizę per daugybę metų.

Trečiadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir A.Blinkenas susitiko Reikjavike vykusio Arkties tarybos susitikimo kuluaruose. Tai buvo pirmasis abiejų diplomatijos vadovų susitikimas nuo J. Bideno kadencijos pradžios.

Be kita ko, jie aptarė Vašingtono siūlymą birželį suorganizuoti J.Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino asmeninį susitikimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s