Seimas priėmė rezoliuciją, kuria smerkiamas uigūrų genocidas Kinijoje

Seimo plenariniame posėdyje ketvirtadienį, gegužės 20 d., socialdemokratė Dovilė Šakalienė pristatė Rezoliuciją „Dėl masinių, sistemingų ir sunkių Kinijos vykdomų žmogaus teisių pažeidimų ir uigūrų genocido“.

Ją pasirašė visų Seimo frakcijų atstovai. Po svarstymo Rezoliucija priimta 86 balsais „už“, 1 balsavus „prieš“ ir 7 susilaikius.

„JAV Valstybės saugumo departamento duomenimis, į perauklėjimo stovyklas buvo išvežti daugiau nei du milijonai uigūrų. Uigūrų moterims taikoma prievartinė sterilizacija, o gimstamumas krito 84 proc. Daugiau nei pusė milijono uigūrų yra išnaudojami priverčiamuosiuose darbuose medvilnės laukuose, o Australijos strateginis politikos institutas 9 Kinijos regionuose identifikavo 27 gamyklas, kuriose buvo naudojamas uigūrų, perkeltų iš Sindziango perauklėjimo stovyklų, darbas“, – vardija Seimo narė.

Parengtoje Seimo Rezoliucijoje konstatuojama, kad „Kinijoje sukurta neteisminio kalinimo programa, pagal kurią sulaikyta daugiau negu milijonas uigūrų, kuriems taikomas priverstinis politinis perauklėjimas, … nuo šeimų atskirti vaikai auga valstybinėse našlaičių globos įstaigose ir internatuose; … be to, sukurtas skvarbaus skaitmeninio sekimo tinklas, įskaitant veido atpažinimo technologiją“.

Čia minimi ir naujausi tarptautiniai tyrimai, atskleidę, kad „perauklėjimo“ stovyklose dideliu mastu vykdomi grupiniai žaginimai, žaginimai elektrinėmis lazdomis, naudojami kankinimo kambariai, kaliniai sterilizuojami ir marinami badu.

Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės Dovilės Šakalienės, „akivaizdu, kad sistemingas uigūrų tautos persekiojimas – kalinimas, kankinimas, žalojimas, žudymas ir sterilizavimas – pažeidžia Jungtinių Tautų konvenciją dėl genocido nusikaltimo draudimo ir baudimo už jį, kurioje genocidas apibrėžiamas kaip sunkių kūno sužalojimų ar protinio sutrikimo sukėlimas tam tikros grupės žmonėms ir kaip priemonių, kuriomis siekiama nutraukti vaikų gimdymą tokioje grupėje, panaudojimas. Remiantis šia, iš karto po Holokausto priimta, tarptautine konvencija, belieka konstatuoti, kad Kinijos režimas šiandien vykdo uigūrų tautos genocidą“.

Rezoliucijoje taip pat smerkiami žmogaus teisių pažeidimai Honkonge ir Tibete bei kiti Kinijos režimo vykdomi masiniai, sistemingi ir sunkūs žmogaus teisių pažeidimai ir nusikaltimai žmoniškumui.

Kinija yra Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos narė, ratifikavusi Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį ir baudimą bei pasirašiusi Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą. Rezoliucijos autorių įsitikinimu, dabar – tarp Kinijos komunistų partijos šimtmečio šventimo ir Pekino žiemos olimpinių žaidynių – tarptautinis spaudimas Kinijai bus pats paveikiausias.

Kovo pabaigoje, reaguodama į Europos Sąjungos sankcijas aukštiems Kinijos komunistų partijos pareigūnams, Kinija įvedė sankcijas daugeliui mokslininkų ir politikų, reikalaujančių tarptautinio tyrimo dėl uigūrų mažumos genocido, tarp jų ir D. Šakalienei.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s