G.Nausėdos interviu „Bloomberg“: „Tikėtina, mes neišgąsdinsime Baltarusijos diktatoriaus“

Europos Sąjungos (ES) svarstoma galimybė įvesti sektorines sankcijas Baltarusijai „galbūt neišgąsdins diktatoriaus“, bet parodys priežastinį ryšį tarp Aleksandro Lukašenkos režimo veiksmų ir pasekmių, mano prezidentas Gitanas Nausėda. Interviu televizijai „Bloomberg“ penktadienį prezidentas pabrėžė, kad ES lyderiai ėmėsi reikiamų sprendimų – pareikalavo paleisti žurnalistą Romaną Protasevičių ir jo draugę studentę Sofiją Sapiegą, taip pat užverti ES oro erdvę Baltarusijos oro linijoms bei „pripažinti Baltarusijos oro erdvę kaip visiškai nesaugią Europos lėktuvams“.

„Mes taip pat norime kalbėtis apie galimas tikslines ekonomines sankcijas režimui, kurių labai reikia. Tikėtina, mes neišgąsdinsime diktatoriaus Baltarusijoje, bet bent jau, ko galime pasiekti, tai parodyti ryšį tarp jo veiksmų ir pasekmių“, – sakė G.Nausėda.

Kalbėdamas apie Astravo atominę elektrinę, Lietuvos lyderis teigė, kad, atsižvelgdami į pastarųjų dienų įvykius dėl nutupdyto lėktuvo ir suimto opozicionieriaus R.Protasevičiaus, Vakarai turėtų vertinti ją ne tik kaip nesaugų elektros šaltinį, bet ir kaip „geopolitinį ginklą diktatoriaus Lukašenkos rankose“.

„Jis gali jį panaudoti kaip Europinės bendruomenės šantažo instrumentą. Manau, turime daryti viską, kas mūsų rankose, kad užkirstume kelią elektros iš Baltarusijos patekimui į Europos Sąjungos elektros energijos rinką“, – sakė Lietuvos vadovas.

Jis taip pat užsiminė, kad pastaruosius kelerius metus stebimos Rusijos vyriausybės pastangos „praryti Baltarusiją, kaip nepriklausomą šalį“.

„Ir, manau, jiems tai sekasi, ypač po 2020-ųjų rugpjūčio rinkimų. Ir manau, kad kalbant apie situaciją ponui Putinui siekiant išplėtoti, priimti šį dviejų valstybių sujungimo planą – jis turi tam palankias sąlygas. Manau, jis pasinaudos šia galimybe praryti nepriklausomą valstybę. Žinoma, galime diskutuoti, kiek ji nepriklausoma šiuo metu. Mes nematome didelių nepriklausomybės ženklų. Bet vis dėlto manau, kad tai yra labai pavojingas geopolitinis procesas, vykstantis ES pasienyje, turime tai turėti omeny“, – teigė Lietuvos prezidentas.

G.Nausėda taip pat sakė, kad artimiausiame NATO lyderių susirinkime būtina kelti klausimą, jog NATO „aiškiai suvokia“ situaciją dėl kylančios įtampos Rytų partnerystės šalyse ir „yra pasirengusi imtis priemonių taikant atitinkamus veiksmus“.

Prezidentas taip pat pažymėjo, kad Lietuva yra „saugus uostas“ Baltarusijos opozicijai, žurnalistams ir visai pilietinei visuomenei, kuri patiria represijas, o A.Lukašenkos režimas siekia pademonstruoti, jog opozicija Lietuvoje nėra saugi.

„Bet, žinoma, režimas stengiasi bauginti, gąsdinti juos. Tikėtina, kad vienas pastarojo įvykio elementų buvo parodyti žmonėms, žurnalistui, opozicijai: žiūrėk, mes galime tave sučiupti, kur bebūtum: ore, vandenyje ar kur kitur. Manau, tokia yra priežastis, logika. Matau vienintelį būdą pakeisti šį elgesio modelį – parodyti, kad gilių susirūpinimų ir kitų retorinių pasisakymų laikas baigėsi, reikia veiksmų. Kitu atveju mes neturėsime įrankių paveikti režimo elgesį“, – tvirtino prezidentas.

Gegužės 23-čią dieną dėl Minske buvo nutupdytas keleivinis „Ryanair“ lėktuvas su daugiau kaip 100 keleivių. Baltarusijos pareigūnai teigia jog lėktuvas buvo nutupdytas dėl melagingo pranešimo apie planuojamą teroro aktą, tačiau Lietuva bei kitos ES šalys-narės kaltina Baltarusiją tai padarius tyčia asmeniniu Aleksandro Lukašenkos nurodymu. Šiuo lėktuvu skridęs Baltarusijos opozicijos veikėjas Romanas Protasevičius ir jo draugė Sofija Sapega buvo sulaikyti ir uždaryti į areštinę. Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Stepaną Putilą ir 26 metų Romaną Protasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti, nes jame buvo viešinami Baltarusijos teisėsaugos institucijų asmeniniai duomenys, kurstomas smurtas, raginama užimti valdžios institucijų pastatus bei rengti masinius neramumus. Dėl šio incidento ES lyderiai sutarė uždrausti Baltarusijos oro bendrovėms skraidyti į bloką ir paragino ES oro bendroves neskraidyti Baltarusijos oro erdve, didinant spaudimą, ES svarsto įvesti šaliai sektorines sankcijas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s