Lietuvos savivaldybės planuoja stabdyti bendradarbiavimą su Baltarusijos partneriais

Kaistant situacijai aplink Baltarusiją po priverstinio keleivinio lėktuvo nutupdymo Minsko oro uoste Akmenės rajono savivaldybė svarsto stabdyti bendradarbiavimą su Baltarusijos Gomelio apskrities Rečicos rajonu.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius teigia, kad reikėtų koordinuotų veiksmų peržiūrint santykius su savivaldybėmis-partnerėmis Baltarusijoje.

„Tikrai nebegalime palaikyti ryšių su tokios valstybės valstybinėmis institucijomis“, – pranešė Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

Akmenės rajono savivaldybės tarybos nutarimo projekte sakoma, kad „sutartis stabdoma reaguojant į gegužės 23 dieną įvykdytą priverstinį keleivinio lėktuvo „Atėnai – Vilnius“ nutupdymą Minsko oro uoste ir Baltarusijos opozicijos aktyvisto Ramano Pratasevičiaus ir kitų asmenų neteisėtą suėmimą“.

Anot projekto, taip buvo sukeltas pavojus Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių piliečių saugumui ir gyvybei bei civilinei aviacijai, pažeistos pagrindinės keliavusiųjų teisės į laisvę.

„Tas naujausias įvykis, kuris nutiko su lėktuvu, kuris palietė Lietuvos piliečius, į kurį galėjo patekti bet kuris Akmenės rajono žmogus, yra visiškas nesiskaitymas, elementaraus padorumo nesilaikymas, nekalbu jau apie tarptautinę teisę“, – sakė meras.

Be to, anot jo, pastaruoju metu bendravimo su Rečicos miestu nelabai ir buvo.

„Pastaruoju metu iš partnerių jautėme atšalimą mūsų atžvilgiu. Jų vaikai, kolektyvai buvo kviečiami atvykti, bet atsako nesulaukdavome. Norėjosi parodyti, kaip mums sekasi, nes jų propaganda bando nupiešti, kad mes čia nykstame ir mirštame, ir kaip pas juos gerai, bet jautėme, kad nėra noro parodyti nei jaunimo, nei kolektyvų“, – situaciją pakomentavo V.Mitrofanovas.

Klausimą dėl sutarties sustabdymo Akmenės rajono savivaldybė planuoja svarstyti pirmadienį gegužės 31-mą dieną.

Jonavos meras M.Sinkevičius informavo šią savaitę tokį pat klausimą, kaip ir Akmenėje, iškėlęs savo savivaldybės politikams, mat Jonava turi bendradarbiavimo sutartį su Baltarusijos Polocko miestu. Anot jo, nutarta kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją, kad ši pateiktų savo rekomendaciją, kaip būtų geriau elgtis tokioje situacijoje.

M.Sinkevičiaus teigimu, šis klausimas aktualus ne tik savivaldybėms, bet ir kitiems, kai reikia spręsti dėl dalyvavimo sporto, kultūros renginiuose.

„Manome, kad geriausia būtų koordinuoti veiksmai šiuo klausimu. Mat vienos savivaldybės sutarties sustabdymas ar nutraukimas baltarusių propagandai gali pasirodyti net juokingas: vieni nutraukia sutartį, o dar keliolika savivaldybių jas turi“, – teigė meras.

Pasak jo, Savivaldybių asociacijoje klausimas dėl bendradarbiavimo su Baltarusijos savivaldybėmis kol kas nesvarstytas, nes niekas jo nekėlė.

Gegužės 23-čią dieną dėl Minske buvo nutupdytas keleivinis „Ryanair“ lėktuvas su daugiau kaip 100 keleivių. Baltarusijos pareigūnai teigia jog lėktuvas buvo nutupdytas dėl melagingo pranešimo apie planuojamą teroro aktą, tačiau Lietuva bei kitos ES šalys-narės kaltina Baltarusiją tai padarius tyčia asmeniniu Aleksandro Lukašenkos nurodymu. Šiuo lėktuvu skridęs Baltarusijos opozicijos veikėjas Romanas Protasevičius ir jo draugė Sofija Sapega buvo sulaikyti ir uždaryti į areštinę. Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Stepaną Putilą ir 26 metų Romaną Protasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti, nes jame buvo viešinami Baltarusijos teisėsaugos institucijų asmeniniai duomenys, kurstomas smurtas, raginama užimti valdžios institucijų pastatus bei rengti masinius neramumus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s