R.Protasevičius spaudos konferencijoje: „Manęs niekas nei pirštu nepalietė“

Pirmadienį Baltarusijos ambasada Lietuvoje išplatino pranešimą apie organizuojamą spaudos konferenciją apie „aktualius Baltarusijos darbotvarkės klausimus“. Joje dalyvavo Baltarusijos ministerijų ir kitų institucijų atstovai. O šalia jų sėdėjo iš gegužę Minske netikėtai nusileidusio lėktuvo išlaipintas ir sulaikytas baltarusių opozicijos veikėjas Romanas Protasevičius.

Baltarusijos pusė teigia, kad tądien dėl „Ryanair“ lėktuvo buvo susisiekta su Vilniumi – demonstruotas garso įrašas, kuriame Minsko ir Vilniaus oro uostų atstovai kalbasi, vilniečių prašoma kokių nors „Ryanair“ atstovų kontaktų Lietuvoje, esą lėktuvo įgula nori susisiekti dėl galima lėktuve esančios bombos.

Spaudos konferenciją rusų kalba galite pamatyti čia.

Spaudos konferenciją su vertimu į anglų kalbą galite rasti čia

Šioje spaudos konferencijoje, kaip teigta jos pradžioje, „panoro dalyvauti ir R.Protasevičius“.

Jis buvo sulaikytas gegužės 23 dieną, kai iš Atėnų į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvas netikėtai nusileido Minske. Kartu su juo buvo sulaikyta ir jo mergina Sofija Sapiega, studijuojanti Vilniuje.

Per spaudos konferenciją Baltarusijos pareigūnai informavo jog R.Protasevičius yra kaltinamas dėl masinių neramumų ir nepaklusnumo teisėsaugai kurstymo, masinių neramumų organizavimo ir socialinės priešpriešos kurstymo.

Pirmas klausimas nuskambėjo jam dėl esą pasirodžiusių gandų, kad jį mušė asmeniškai pats kruvinasis diktatorius Aleksandras Lukašenka, kas prajuokino R.Protasevičių. Šį teiginį jis pavadino juoku ir pareiškė jo net nekomentuosiąs.

Paskiau jis buvo paklaustas ir papasakojo apie savo sveikatos būklę.

„Kamera ne butas Vilniuje. Aš jaučiuosi gerai. Bet aš suprantu, už kokius nusikaltimus man teks atsakyti, dėl kurių aš prisipažinau“, – teigė jis.

Be to jis davė paaiškinimus apie žymes ant riešų, kurios matėsi per pirmą jo pasisakymą po sulaikymo.

„Tos žymės buvo nuo tvirtinimo juostelių, kurias man uždėjo sulaikydami. Nes, kiek aš supratau, sulaikymas jiems buvo toks netikėtas, kad net neturėjo antrankių“. – paaiškino Protasevičius.

„Kitas dalykas, ką noriu pasakyti, yra apie savo sveikatą, bet būdamas suimtas labai daug apie tai girdėjau, kas buvo skelbiama apie mano sveikatos problemas. Aš jaučiuosi puikiai, neturiu jokių skundų. Jeigu kas tuo abejoja, aš leidus teisėsaugai esu pasiruošęs praeiti bet kokią nepriklausomą medicinos ekspertizę. Dar vienas dalykas, gal labiau kreipimasis į mano kolegas, kurie rašė apie mano sveikatą. Draugai, aš jaučiuosi puikiai, viskas man gerai, niekas manęs nemušė, nė pirštu nepalietė. Prašyčiau tokių gandų neplatinti, nes dėl to tikraisiais įkaitais tapo Sofija (Sofija Sapiega – red.) ir mano tėvai, kurie dabar Lenkijoje visiškame informaciniame vakuume ir kuriuos naudoja savo propagandiniams tikslams“, – kalbėjo R.Protasevičius.

Jis tikino, kad jaučiasi „tiesiog puikiai“, dabar rūpinasi tik savo tėvais – jie esą tiesiog nežino, ką daryti, todėl ir dalyvauja kažkokiose akcijose.

„Aš daugiau nei tikras, kad mano tėvai gali grįžti namo – į Baltarusiją. Noriu kreiptis tiesiai į savo tėvus – mama, tėte, nepergyvenkit, man tikrai viskas gerai“, – kalbėjo R.Protasevičius.

R.Protasevičius tikino, kad jokių derinimųsi su teisėsauga, jog duodamas interviu, kurie palankūs valdžiai, gaus kokių nors nuolaidų.

Spaudos konferencijoje jis teigė dalyvaująs savanoriškai, kaip ir davė ankstesnį, daug klausimų sukėlusį interviu.

„Šitie mano veiksmai – bendradarbiavimas su teisėsauga, susiję su tuo, kad aš žinau, kokią žalą padariau ne tik savo valstybei, bet ir šaliai, todėl noriu padaryti viską, kas mano jėgoms, kad tai ištaisyčiau“, – kalbėjo opozicijos veikėjas, tvirtindamas girdėjęs, jog jį jau vadina išdaviku, tačiau esą jo sąžinė rami.

„Aš padedu tyrėjams, padedu savo šaliai ir ketinu tai tęsti. O išdavikas – ne išdavikas, tai čia noriu papasakoti priešistorę. Tapdamas žurnalistu, aš jutau baimę, kad mirsiu nepadaręs kažko svarbaus žmonėms. Ne sau, o žmonėms. Tai ta priežastis, kodėl aš dar 2012 m. atėjau į žurnalistiką. Aš parašiau šimtus, gal net tūkstančius straipsnių, apkeliavau daug šalių“, – kalbėjo R.Protasevičius.

Jis teigė, kad atėjęs į „Nexta“ padarė šį portalą skaitomiausia žiniasklaidos priemone rusų kalba pasaulyje. Tuo metu, kaip kalbėjo, tai buvo žurnalistika. Tačiau esą jo išėjimas iš to projekto susijęs su tuo, kad jis matė politinius dalykus, kurie ėmė supti projektą.

„Išeidamas iš projekto, išvažiuodamas iš Varšuvos, tikėjausi, kad atvažiuosiu į Vilnių, dirbsiu Svetlanos Tichanovskajos štabe, čia sutiksiu tokius pačius idealistus, šventais tikslais tikinčius žmones. Juos ir mačiau kelis mėnesius. Bet paskui pradėjo viskas keistis – kuo mažesni Baltarusijoje vyko protestai, kuo labiau rimo situacija, tuo labiau pradėjo daugėti vidinių nesutarimų, kažkokių politinių žaidimų, kurie man nepatinka. Tai, kuo tikėjau, ėmė virsti vidinėmis rietenomis, o kas vyko nuo rudens pabaigos, mane labai nuvylė, nes aš šventai tikėjau idealais, kad viskas įmanoma. Tai mano didysis nusivylimas“, – kalbėjo R.Protasevičius.

Jis teigė norėjęs išeiti iš politinių judėjimų, likti tik S.Tichanovskajos fotografu. R.Protasevičius kartojo, kad prievarta jo niekas neverčia nieko kalbėti ar daryti. Esą – pažiūrėkite, jokie aparatai prie jo galvos neprijungti.

„Aš nepakeičiau savo politinių įsitikinimų. Galiu atvirai pasakyti, kad aš nebūsiu prezidento šalininkas, nors ir gerbiu jį, kad jis išsilaikė dėl to spaudimo, kuris trunka nuo vasaros, bet aš nepereinu į šitos valstybės pusę. Jūs netikite, kad aš kalbu nuoširdžiai? Jeigu netikite, taip ir pasakykite“, – pareiškė R.Protasevičius.

Į tai viena iš dalyvavusių žurnalisčių atsakė tikrai netikinti šiais jo pareiškimais, nes tegalinti nutuokti, ką jam teko išgyventi šiuos kelis mėnesius. Ir esą daugybė žmonių kartu su ja užjaučia jį. Romanas į tai vėl pakartojo, kad jaučiasi puikiai.

Spaudos konferencijos pabaigoje R. Protasevičius pasiūlė susirinkusiems atspėti mįslę.

„Tai yra moteris, politikė, gyvenanti vienoje Europos šalyje. JI siūlė valstybės piliečiams nepripažinti veikiančios vyriausybės, nemokėti mokesčių neteisėtai valdžiai, ragino kariuomenę pereiti į savo pusę, sukūrė ne tik alternatyvią vyriausybę bet ir alternatyvias šalies ambasadas užsienyje. Kaip jūs manote, kas tai yra?“ – kalbėjo R. Protasevičius.

Niekas iš susirinkusiųjų nieko neatsakė, nors galima pagalvoti jog tai yra Svetlana Tichanovskaja.

Kai po keliasdešimt sekundžių niekas neprakalbo, atsakymą pateikė pats Romanas Protasevičius.

„Tai yra Austrijos politikė Monika Unger. 2019-tais metais ji buvo nuteista už maišto organizavimą, jai buvo paskirta bausmė – 14 metų laisvės atėmimo. Labai panašūs punktai. Nieko neprimena?“ – baigė spaudos konferenciją Romanas Protasevičius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s