ES oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams

Europos Sąjunga ketvirtadienį oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams, didindama spaudimą šalies prezidentui Aleksandrui Lukašenkai bei argumentuodama savo sprendimą poreikiu reaguoti į civilinio lainerio priverstinį nutupdymą Minske.

Naujasis sankcijų paketas numato priemones, varžančias Baltarusijos galimybes eksportuoti kalio trąšas, naftos produktus ir tabako gaminius, sakoma Bendrijos pranešime. Be to, bus ribojama Minsko prieigą prie ES kapitalo rinkų ir draudžiama teikti draudimo arba perdraudimo paslaugas Baltarusijos vyriausybei bei valstybinėms institucijoms.

„Naujos tikslinės ekonominės sankcijos apima draudimą tiesiogiai arba netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti arba eksportuoti bet kam Baltarusijoje įrangą, technologijas arba programinę įrangą, kurių pirminė naudojimo paskirtis – stebėsena arba ryšių internetu arba telefonu perėmimas, taip pat dvigubos paskirties prekes ir technologijas, skirtas naudoti kariuomenei arba nurodytiems asmenims, subjektams ar institucijoms Baltarusijoje“, – sakoma ES Tarybos paskelbtame pranešime.

Tačiau šių sankcijų apimtis yra ribota.

Vėliau ketvirtadienį išsamios sankcijų sąlygos buvo paskelbtos ES oficialiajame leidinyje. Reglamente nurodoma, kad draudimas importuoti arba tranzitu per Baltarusiją gauti naftos produktus ir kalio trąšas bus taikomas susitarimams, sudarytiems po 2021-mų metų birželio 25 dienos. Taigi, ES sankcijos nebus taikomos šiuo metu galiojantiems kontraktams dėl naftos produktų ar kalio trąšų pirkimo iš Baltarusijos.

„Nustatyti draudimai nedaro poveikio sutarčių, sudarytų iki 2021 metų birželio 25 dienos, arba papildomų sutarčių, reikalingų tokioms sutartims įvykdyti, vykdymui“, – rašoma dokumente.

Ir čia yra dar viena gudrybė: jeigu pratęsiama galiojanti sutartis, tai reiškia jog ši sutartis buvo pasirašyta prieš įvedus sankcijas. Praktiškai tai reiškia jog šios sutartys galios neribotą laiką.

Šios ekonominės sankcijos yra plačiausio masto kada nors Baltarusijai taikytos poveikio priemonės. ES argumentuoja, kad jos buvo įvestos kilus Vakarų šalių pasipiktinimui po to kai vakarų politikų teigimu gegužės pabaigoje A.Lukašenka liepė priverstinai nutupdyti oro bendrovės „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių. A. Lukašenkos bei pilotų teigimu lėktuvas nusileido Minske dėl melagingo pranešimo apie tariamą teroro aktą. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

Lėktuvui nusileidus Minske buvo sulaikytas juo skridęs baltarusių opozicijos tinklaraštininkas Romanas Protasevičius ir jo draugė – Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapiega.

Be to pirmadienį Bendrija paskelbė sankcijas ir 86 asmenims ir ūkio subjektams.

Baltarusiją dideli neramumai krėtė kelis mėnesius po rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų. Jų laimėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai vadovaujantis A.Lukašenka, bet opozicija ir Vakarų valstybės šiuos rinkimus pavadino suklastotais. Nuo šios krizės pradžios ES paskelbė iš viso keturis sankcijų Baltarusijos režimui paketus, neskaitant ketvirtadienį įvestų naujų priemonių. Suvaržymai taikomi iš viso 166 asmenims ir 15 juridinių subjektų.

Pirmadienį sankcijas Minskui taip pat išplėtė JAV. Neilgai trukus, jų pavyzdžiu pasekė Jungtinė Karalystė ir Kanada. Be to, ES praeitą mėnesį uždraudė Baltarusijos oro bendrovėms skraidyti į Bendrijos šalis ir paragino savo oro vežėjus nesinaudoti Baltarusijos oro erdve. Tačiau A.Lukašenka iki šiol atsisako nusileisti Vakarų spaudimui ir ketvirtadienį perspėjo, kad dalyje šalies gali būti įvesta karo padėtis, siekiant išvengti ekonomikos nuosmukio dėl sankcijų poveikio.

Tačiau šios sankcijos gali padaryti didelę neigiamą įtaką ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio ekonomikai. Sankcijos paveiks Baltarusijos kalio trąšų gamyklą „Belaruskalij“, kuri yra viena didžiausių šios produkcijos gamintojų pasaulyje. Atitinkamai išaugs trąšų paklausa bei kaina pasaulinėje rinkoje. O tai suprovokuos maisto produktų, visų pirma vaisių, daržovių ir grudų, kainų augimą. Be to dėl šios situacijos nugalės pagrindinis „Belaruskalij“ konkurentas – Rusijos kalio trąšų gamintojas „Uralkalij“.

Tačiau nuo jų nukentės ir Klaipėdos uostas bei „Lietuvos geležinkeliai“. Dalies krovinių neteks baltarusiškas trąšas Klaipėdos uoste kraunantis Birių krovinių terminalas, kurio kalio chlorido krovos apimtys siekė 10–11 mln. tonų per metus.

Bet laikinai Lietuvos teritoriją administruojantys asmenys ragina nekreipti dėmesio į šias smulkmenas.

„Negalime taikyti sankcijų ir galvoti, kad šitos sankcijos niekaip mūsų nepalies. Taip, jos paliečia, bet tiktai dėl to jos tampa skausmingos ir režimui“, – žurnalistams Briuselyje prieš ES šalių vadovų susitikimą sakė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

2020 metais Baltarusija eksportavo kalio trąšų už 2,41 mlrd. JAV dolerių (apie 2,02 mlrd. eurų pagal dabartinį kursą), ir ši apyvarta buvo 13 proc. mažesnė nei 2019 metais. Tačiau pačių eksportuojamų trąšų kiekis per šį laikotarpį išaugo 14,7 proc. – iki 7,14 mln. tonų, skaičiuojant pagal 100 proc. veikliosios medžiagos ekvivalentą.

2020 metų pradžioje strigus naftos tiekimui iš Rusijos, Baltarusijoje pagamintų naftos produktų eksportas, palyginus su padėtimi ankstesniais metais, sumažėjo 19,4 proc. – iki 8,49 mln. tonų. Šio eksporto vertė buvo mažesnė 47,2 proc. – 2,75 mlrd. dolerių (2,3 mlrd. eurų). Vis dėlto šiais metais baltarusiškų naftos produktų eksportas, taip pat į Europos Sąjungos šalis, reikšmingai didėjo. Baltarusijos statistikos tarnybos „Belstat“ duomenimis, nuo šių metų pradžios iki balandžio naftos produktų eksportas, palyginus su padėtimi per tą patį laikotarpį 2020 metais, išaugto 1,9 karto – iki 3,39 mln. tonų. Eksportas į ES šalis sudarė 1,91 mln. tonų ir išaugo 6,4 karto.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s