URM: nebeliko teisinio mechanizmo grąžinti nelegalius migrantus į Baltarusiją

Baltarusijai paskelbus apie readmisijos sutarties su Europos Sąjunga (ES) stabdymą, Užsienio reikalų ministerija tikina: nebelieka tarptautinio teisinio mechanizmo grąžinti nelegalius migrantus atgal į Baltarusiją.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos (URM), be leidimo gyvenančių asmenų readmisija „faktiškai nebuvo vykdoma, nes Baltarusija atsisako bendradarbiauti pagal ES ir Baltarusijos susitarimą dėl readmisijos“. „Baltarusijai denonsavus sutartį ar suspendavus jos taikymą, nebelieka europinio teisinio mechanizmo grąžinti nelegalius migrantus atgal į Baltarusiją. Lietuva atskiro readmisijos susitarimo su Baltarusija neturi, tačiau neteisėtai esančių asmenų grąžinimo tvarka numatyta dvišalėje Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos teisinio režimo sutartyje“, – informavo ministerija.

Atsakydama į ES įvestas sankcijas Baltarusija pirmadienį paskelbė stabdanti readmisijos susitarimą su Bendrija, taip pat dalyvavimą ES Rytų partnerystės programoje, turinčioje sustiprinti Europos Sąjungos įtaką kaimyniniuose kraštuose – buvusiose sovietinėse šalyse.

Pastaruoju metu itin išaugo asmenų, nelegaliai kirtusių Lietuvos sieną su Baltarusija, skaičius.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, į Lietuvą iš Baltarusijos šiemet jau bandė patekti beveik 600 migrantų, dauguma jų – Irako piliečiai. Lietuvos pareigūnų manymu, išaugę nelegalios migracijos srautai yra Baltarusijos režimo organizuojama operacija.

URM teigimu, pagal ES ir Baltarusijos readmisijos susitarimą, kuris įsigaliojo 2020 m. liepos 1 d., kiekviena šalis gali visiškai ar iš dalies laikinai sustabdyti susitarimo įgyvendinimą.

„Sustabdymas įsigalioja antrą dieną po tokio pranešimo dienos. Bet kuri šalis gali ir denonsuoti šį susitarimą apie tai oficialiai pranešusi kitai šaliai. Šis susitarimas baigia galioti praėjus šešiems mėnesiams po tokio pranešimo dienos“, – rašoma URM pranešime.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s