Turkija oficialiai pasitraukė iš Stambulo konvencijos

Turkija ketvirtadienį oficialiai pasitraukė iš taip vadinamos „Stambulo konvencijos“, pasak jos autorių, turinčios padėti išgyvendinti smurtą prieš moteris bei smurtą artimoje aplinkoje. Šį prezidento Recepo Tayyipo Erdogano žingsnį pasmerkė Vakarų šalys bei jų remiamos nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos.

R.T.Erdoganas kovą išprovokavo pasipiktinimą, paskelbęs, kad jo šalis pasitrauks iš Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo, dar žinomos kaip Stambulo konvencija. Šį 2011 metais priimtą susitarimą yra pasirašiusios 45 šalys ir Europos Sąjunga.

Konvencija reikalauja, kad vyriausybės priimtų įstatymų, numatančių teisinę atsakomybę už įvairius nusikaltimus, įskaitant sutuoktinių žaginimą ir moterų genitalijų žalojimą.

Iš sutarties nutaręs pasitraukti R.T.Erdoganas, vadovaujantis Turkijai jau 18 metų, yra labai priklausomas nuo savo šalies konservatyvių ir nacionalistinių sluoksnių palaikymo.

Žmogaus teisių organizacijų nuomone, R.T.Erdogano sprendimas sukels moterims didesnį pavojų tapti smurto aukomis, nes moterų žudymas Turkijoje jau dabar yra išplitęs.

Turkų prezidentas ketvirtadienį teigė, kad dėl šio sprendimo Turkijos įsipareigojimai stabdyti smurtą prieš moteris nenukentės.

„Kova su smurtu prieš moteris neprasidėjo nuo šios sutarties, tad mūsų įsipareigojimai nesiliaus todėl, kad iš jos traukiamės“, – sakė R.T.Erdoganas.

Prezidentas pasisakė per vieną renginį prezidentūroje Ankaroje, skirtą pristatyti nacionalinį veiksmų planą kovai su smurtu prieš moteris. Tačiau R.T.Erdoganas pridūrė, kad „šios kovos esmė – apsaugoti… mūsų motinų ir dukterų garbę“. Šis komentaras tikriausiai supykdys Turkijos moteris, nes valstybės vadovas moterų naudą visuomenei neretai vertina pagal jų santykius su vyrais ir motinyste.

2016 metais R.T.Erdoganas ragino kiekvieną moterį susilaukti trijų vaikų ir tvirtino, kad vaikų neauginanti moteris yra „neišbaigta“.

Kovą teisindamas sprendimą pasitraukti iš Stambulo konvencijos R.T.Erdogano atstovas spaudai Fahrettinas Altunas sakė, kad konvencijos nuostatos dėl pažeidimų, grindžiamų socialinės lyties (angl. gender) samprata, yra „išnaudojamos žmonių, siekiančių padaryti homoseksualumą normaliu dalyku“. LGBTQ judėjimas yra „nesuderinamas“ su Turkijos visuomenės ir šeimos vertybėmis, pridūrė jis.

Kai kuriuose dideliuose Turkijos miestuose anksčiau šiais metais vyko studentų vadovaujami protestai, reikalaujant platesnių teisių.

Homoseksualūs santykiai Turkijoje yra teisėti dar nuo Osmanų imperijos laikų. Tačiau moterų teisių grupės kaltina Ankarą, jog pasitraukdama iš Stambulo konvencijos ji stengiasi įtikti konservatyviesiems sluoksniams, kai R.T.Erdogano valdančiosios partijos, turinčios islamiškas šaknis, populiarumas blėsta.

Turkijos pasitraukimą iš konvencijos taip pat smerkė Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.

Šalies aukščiausiasis administracinis teismas antradienį atmetė mėginimą anuliuoti šį pasitraukimą, pareiškęs, kad R.T.Erdoganas turėjo reikiamus įgaliojimus priimti tokį sprendimą.

Pernai Turkijoje buvo nužudyta 300 moterų, rodo žmogaus teisių grupės „We Will Stop Femicide Platform“ duomenys. Nuo šių metų pradžios šalyje jau nužudytos 189 moterys.

„Šis pasitraukimas siunčia beatodairišką ir pavojingą žinią smurtaujantiems, žalojantiems ir žudantiems – kad jie gali tai tęsti nebaudžiami“, – sakė žmogaus teisių grupės „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnes Callamard.

Ketvirtadienį vakare Turkijoje planuojama surengti protestų. Didelė demonstracija Stambule turėtų prasidėti 19 val. Lietuvos laiku.

Stambulo gubernatoriaus biuras uždraudė praeitą savaitgalį planuotas surengti gėjų eitynes. Kilus protestams, policija griebėsi jėgos ir sulaikė dešimtis demonstrantų. Šios eitynės Stambule buvo rengiamos kasmet nuo 2015-ųjų, jose dalyvaudavo tūkstančiai žmonių. Kritikai sako, kad gėjų parado uždraudimas ir pasitraukimas iš Stambulo konvencijos yra aiškus šliaužiančios šalies islamizacijos valdant R.T.Erdoganui ženklas.

R.T.Erdoganas į valdžią Turkijoje atėjo 2003 metais, pirmiausiai tapęs ministru pirmininku.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s