Traukiantis NATO kariams Talibanas perėmė kelių šiaurės rytų Afganistano rajonų kontrolę

Traukiantis NATO kariams Talibano veiksmai Afganistano šiaurėje praėjusią naktį įgavo pagreitį, teroristiniam judėjimui perėmus kelis rajonus iš besitraukiančių Afganistano pajėgų, kai keli šimtai kariuomenės pajėgų karių kirto sieną ir perėjo į Tadžikistaną, sekmadienį pranešė pareigūnai.

Talibano kovotojams pasistūmėjus link sienos, iš Afganistano Badachšano provincijos pasitraukė daugiau nei 300 Afganistano pajėgų karių, kurie perėjo sieną maždaug 18.30 val. vietos laiku šeštadienį (00.30 val. Lietuvos laiku sekmadienį), sakoma Tadžikistano valstybinio nacionalinio saugumo komiteto pranešime.

„Vadovaudamasi humanizmo ir geros kaimynystės principais“, Tadžikistano institucijos leido besitraukiančioms Afganistano nacionalinės gynybos ir saugumo pajėgoms kirsti Tadžikistano sieną.

Nuo balandžio vidurio, kai JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė apie Afganistano „amžinojo karo“ pabaigą, talibai suintensyvino veiklą visoje šalyje. Talibanas dabar kontroliuoja apytiksliai trečdalį visų 421 Afganistano rajonų ir rajonų centrų.

Pastarosiomis dienomis Talibano kovotojai teritorijas šiaurės rytų Badachšano provincijoje užima dažniausiai be kovos, teigė provincijos tarybos narys Mohib-ul Rahmanas. Pasak jo, dėl to kaltos prastos nuotaikos kariuomenėje, kurios pajėgas teroristinės organizacijos nariai lenkia skaičiumi ir kurios negauna papildymų.

„Deja, dauguma rajonų be jokios kovos buvo palikti Talibanui“, – teigė M. Rahmanas.

Pasak jo, per paskutines tris dienas Talibanas perėmė 10 rajonų, aštuonis iš jų – be kovos. Šimtai Afganistano kariuomenės, policijos ir žvalgybos karių paliko savo karinius postus ir pabėgo į Badachšano provincijos sostinę Faizabadą, teigė M.Rahmanas.

Net kai ankstyvą sekmadienį buvo surengtas saugumo susitikimas, siekiant suplanuoti perimetro aplink sostinę stiprinimą, kai kurie aukšti provincijos pareigūnai išvyko iš Faizabado į sostinę Kabulą, pranešė jis.

JAV kariuomenė okupavo Afganistaną 20 metų – nuo 2001-ųjų. JAV Gynybos Departamento duomenimis šiuo laikotarpiu tik karinei invazijai bei tiesiogiai su ja susijusioms misijoms vardan „kovos prieš terorizmą“ vien tik JAV išleido apie 822 milijardų JAV dolerių! Tačiau šie skaičiai nėra galutiniai.

Brauno universiteto visuomeninio projekto „Karo kaina“ direktorė Neta Crowford pažymi jog į šį skaičių neįskaičiuotos kitos glaudžiai susijusios su karu išlaidos, pavyzdžiui, karių pensijos bei medicinos pagalba veteranams, kitų ministerijų išlaidos bei palūkanos už karines paskolas. Įskaičiavus visas šias išlaidas karas Afganistane gali kainuoti Amerikai iki 2 trilijonų dolerių (apie 1,67 trln. eurų)! Pavyzdžiui, pagal Finansų ministerijos ataskaitą, Lietuvos valstybė 2020-taisiais iš viso išleido 12 778 539 tūkst. eurų, reiškia tam kad padengti šias išlaidas Lietuva turėtų leisti visas savo lėšas šiam karui daugiau kaip 130 metų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s