Tarptautinis Baudžiamasis Teismas: teisėsaugos organas ar žvalgybos institucija?

2020-tųjų spalio mėnesį visuomenininkai pranešė informaciją apie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) darbuotojų destruktyvią veiklą Pietų Osetijos ir Rusijos teritorijoje.

Informacijos apie ardomąją TBT veiklą esmė yra tokia. TBT pradėjo tirti karo nusikaltimus, kurie buvo įvykdyti 2008-taisiais Gruzijos karinės agresijos Pietų Osetijos teritorijoje metu. Atrodo kad tai atitinka nukentėjusiųjų interesus, nes agresorius gali būti nubaustas. Tačiau nuo pat pradžių viskas apvirto aukštyn kojomis. Pasibaigus ikiteisminiam tyrimui TBT faktiškai apkaltino Pietų Osetijos bei Rusijos puses «karo nusikaltimais» bei «priverstiniu gruzinų iškeldinimu». Šiuo metu TBT tyrimas baigiasi. Tuo tarpu tyrėjai kurie dirba Pietų Osetijos bei Rusijos teritorijoje faktiškai neatkreipia dėmesio į gruzinų kariškių nusikalstamas veikas, tačiau jie renka tendencingą informaciją apie Pietų Osetijos bei Rusijos pusių atstovų «nusikaltimus». Reikia pabrėžti jog ši veikla tiek Pietų Osetijos tiek Rusijos teritorijoje yra vykdoma neteisėtai, kadangi nėra atliekami reikalingi baudžiamojo proceso veiksmai. Reikalas tas kad pagal nusistovėjusią tarptautinę praktiką, tam kad procesiniai veiksmai būtų atliekami kitos valstybės teritorijoje, suinteresuota pusė siunčia prašymą dėl teisinės pagalbos į tos valstybės kompetentingą instituciją. Pavyzdžiui, Lietuvoje tai yra daroma pagal Baudžiamojo Proceso Kodekso 67 straipsnį.

Tačiau, pasak Pietų Osetijos visuomeninio aktyvisto Grigorijaus Abajevo, TBT tyrėjai nevengia siūlyti liudininkams pinigų už jų «liudijimus». Šie pinigai yra duodami kaip «kompensacijos». Be to pasibaigus šiems veiksmams irgi už piniginį atlygį TBT tyrėjai siūlo liudininkams duoti vakarų žiniasklaidai interviu pagal iš anksto paruoštą tekstą su grynai antirusiškais naratyvais.

Reikia atskirai pasakyti jog apskritai neaišku kodėl dabar išvis reikia liesti 2008-tų metų karo temą. Stebint įvykius Kalnų Karabache galima pamatyti kad įšaldyti konfliktai, ypač turintys etninį pagrindą, gali greitai virsti tikru karštu karu.

Tą patį mes matome ir Gruzijos – Pietų Osetijos konflikto atveju, kai agresorius yra rodomas kaip auka, o apšaudyti gruzinų kariškių rusų taikdariai TBT tyrėjams panorėjus staiga tampa agresoriais. Tokia neteisinga situacija gali padaryti neigiamą įtaką ir be to trapiems Gruzijos ir Pietų Osetijos tautų santykiams. Tokie vakarų struktūros TBT veiksmai gali būti traktuojami kaip bandymas supriešinti dvi ne taip seniai kariavusias nacijas. Tai nėra kova už teisingumą, tai yra tikras tautinės neapykantos kurstymas bei genocido provokavimas.

Europos Sąjunga pasmerkė karinį konfliktą Kalnų Karabache. O kas pasmerks kruvinų konfliktų provokavimą, kurį vykdo už visos Bendrijos mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma institucija – Tarptautinis Baudžiamasis Teismas?!

Akivaizdu, jog ši situacija yra verta ne tik plačiosios visuomenės dėmesio, bet ir aktyvių veiksmų.

Aukščiau nurodytam nepriklausomam visuomeniniam aktyvistui pavyko atrasti TBT tyrėjo vardu Den kontaktus. Ir jis nusprendė veikti tam kad patikrinti aukščiau nurodytą informaciją ir išsiaiškinti situaciją.

Tam buvo nustatytos kelios svarbios tezės kurias reikėjo patikrinti:

  1. Pašnekovas yra tikras Tarptautinio Baudžiamojo Teismo pareigūnas;
  2. TBT tyrėjai vykdo aktyvią veiklą Pietų Osetijos ir Rusijos teritorijoje ir laikosi ypatingų konspiracijos reikalavimų;
  3. Siūlydami taip vadinamas «kompensacijas» TBT tyrėjai faktiškai moka už «teisingus» parodymus, t.y. papirkinėja liudytojus.
  4. TBT pareigūnus domina tiktai informacija apie pažeidimus, kuriuos įvykdė Pietų Osetijos bei Rusijos atstovai.
  5. TBT pareigūnai prašo liudytojų duoti interviu pagal iš anksto paruoštą tekstą.

Reikia pažymėti kad G.Abajevo bendravimo su TBT pareigūnu Deno vardu metu paaiškėjo dar keli įdomūs dalykai:

  • TBT atstovas buvo suinteresuotas gauti uždaro pobūdžio informaciją apie procesus Pietų Osetijoje ir Rusijoje, t.y. jo veiksmuose yra šnipinėjimo požymių.
  • Konspiracijos sumetimais TBT atstovai organizuoja susitikimus su potencialiais liudytojais užsienyje, dažniausiai – Baltijos šalyse arba Moldavijoje.

TBT gali daryti įtaką tų šalių, kur jo pareigūnai organizuoja susitikimus, valdžiai. Teismas veikia Pietų Osetijoje bei Rusijoje nelegaliai, tai seka iš p. 2 kadangi jeigu tu veiki legaliai, kodėl tau reikia laikytis konspiracijos reikalavimų, per pokalbį apie tai bus pasakyta atskirai.

Pasiruošimas pašnekesiui užėmė apie mėnesį. Kadangi G. Abajevas turėjo patirties bendravimo su žmonėmis srityje, jis suprato jog tam kad pokalbis vyktų sklandžiai, reikia suformuoti pašnekovui bendravimo motyvą – tu turi būti jam įdomus. Todėl mūsų herojus nusprendė blefuoti esąs turįs daug faktinės medžiagos apie «rusų kariškių nusikaltimus». Pagrindiniu savo bendradarbiavimo su šia organizacija motyvu jis nurodė materialinį interesą: parsidavėliai egzistavo visais laikais. Be to, toks bendravimo pagrindas leis patikrinti versiją dėl pinigų mokėjimo liudytojams už «teisingus parodymus».

Taip pat jis nusprendė pademonstruoti savo opozicinį požiūrį į Pietų Osetijos valdžią. Dėl susikompromitavusios taip vadinamos «Rusijos nesisteminės opozicijos» veiklos gali susidaryti įspūdis jog liberalusis opozicionierius yra žmogus vykdantis ardomąją veiklą prieš savo valstybę. Tad bendraudamas su TBT atstovų Deno vardu G. Abajevas tikėjosi jog parsidavimo motyvas atitiks jo tariamas opozicines politines pažiūras.

Galų gale įvyko du labai turiningi G. Abajevo pokalbiai su TBT pareigūnu vardu Den – 2020-tų metų lapkričio 18-tąją bei gruodžio 1-ąją. Ir čia kyla logiškas klausimas: kodėl informacija apie tai nebuvo paviešinta anksčiau? Žurnalistinio tyrimo autoriaus teigimu, iš pradžių ši informacija buvo pateikta Pietų Osetijos kompetentingoms institucijoms bei suinteresuotoms visuomeninėms organizacijoms. Be to, informacijos paviešinimui buvo išrinktas tinkamas momentas: 2020-tųjų gruodį Pietų Osetijoje vyko protesto akcijos, paskiau buvo labai sunkiai priimamas valstybės biudžetas, vėliau – buvo paskiriamas naujas generalinis prokuroras. Žurnalistinio tyrimo iniciatorius nenorėjo kad susidarytų įspūdis jog jis esą padeda valdžiai atitraukia paprastų žmonių dėmesį nuo aktualių problemų, tad paviešino ją tik dabar. Iš pradžių šie duomenys buvo pateikti visuomeninėms organizacijoms, bet nesenai jie buvo paskelbti viešai.

Visuomenininkai sureagavo į šią informaciją pakankamai aktyviai. Jų atstovai atkreipė dėmesį į TBT pareigūnų destruktyvią veiklą, kai kurie iš jų išsiuntė kreipimusis į JT bei kitas tarptautines organizacijas. Gal tai įvyko dėl šio tyrimo, o gal ir dėl to kad šios informacijos dabar yra kritiškai daug – nežinia. Bet faktas yra tas jog rezonansas yra nemenkas. Internete net buvo patalpinta peticija prieš šališką ir destruktyvią TBT veiklą.

Autorius nusprendė pasižiūrėti kokia bus TBT reakcija į pasirodžiusią informaciją, bet nepaisant to kad jau yra praėję nemažai laiko, jokios reakcijos nėra: organizacijos atstovai gėdingai tyli. Tad daugiau laukti nebuvo prasmės.

Autorius patalpino internete dviejų pokalbių su TBT pareigūnu vardu Den vaizdo įrašus rusų kalba su subtitrais anglų kalba. Siūlome jums peržiūrėti juos iki galo, tai yra labai įdomu! Primename, jog šie pokalbiai įvyko 2020-tų metų lapkričio 18-tą bei gruodžio 1-ą dienomis.

Plačiau apie TBT galima sužinoti čia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s