„Politico“: JAV liepė Ukrainai nekelti bangų dėl „Nord Stream 2“

Įtemptai derėdamasi su Berlynu dėl rusiško dujotiekio „Nord Stream 2“, JAV prezidento Joe Bideno administracija tuo pat metu ragina proamerikietišką Kijevo režimą garsiai nelieti kritikos šiam projektui, pranešė portalas „Politico“.

JAV pareigūnai, pradedant pačiu J.Bidenu, tiesa, jau anksčiau leido suprasti, kad sustabdyti dujotiekio projektą nebepavyks. Dabar Vašingtone, regis, stengiamasi suvaldyti žalą susitariant su Vokietija, visą laiką nuosekliai rėmusia „Nord Stream 2“.

Tačiau keturi „Politico“ šaltiniai patvirtino, kad J.Bideno administracija tuo pat metu neoficialiai prašo ukrainiečių susilaikyti nuo kritikos – ir dujotiekiui, ir esą artėjančiam JAV susitarimui su Vokietija. Teigiama, kad vieša kritika Vašingtono ir Berlyno sandoriui pakenktų dvišaliams JAV santykiams su Ukraina. Amerikiečių pareigūnai taip pat ragina Kijevą neaptarinėti JAV ir Vokietijos diskusijų su atskirais Kongreso nariais.

Ir nors aukšto rango J.Bideno administracijos atstovas neigia, kad ukrainiečiams daromas spaudimas, „Bloomberg“ trečiadienį pateikė daugiau detalių – tik jau apie susitarimo kontūrus.

Skelbiama, esą Vokietija imsis atsakomųjų priemonių, jei Rusija naudos „Nord Stream 2“ kaip priemonę Ukrainai kenkti – tai esą įrašyta būtent Berlyno ir Vašingtono susitarimo dėl dujotiekio dokumente.

Vokiečiai taip pat siektų bendrų ES veiksmų, o kalba eina apie sankcijas, kurios apribotų Rusijos energijos išteklių eksportą. Anot „Bloomberg“, dvišalis susitarimas gali būti pasirašytas artimiausiomis dienomis, o JAV diplomatai su žiniomis jau lanko Kijevą, taip pat – dujotiekį kritikuojančią Varšuvą. Panašu, kad ukrainiečius dar reikės įtikinti, nors tiek J.Bidenas, tiek politinę karjerą jau rudenį baigsianti Vokietijos kanclerė Angela Merkel sutaria dėl to, kad reikia stengtis apriboti grėsmes, kurias „Nord Stream 2“ gali sukelti Ukrainos ir Europos energetiniam saugumui.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas birželį pareiškė, kad dujotiekis beveik neabejotinai bus užbaigtas, o administracija netrukus nutarė, jog pabaigtuvėms nesutrukdytų ir sankcijos.

Pozicija Kijeve ir kitur Rytų Europoje kitokia: kad amerikiečių intervencija vis dar galėtų užblokuoti „Nord Stream 2“.

Antai „Politico“ šaltinis, artimas Ukrainos prezidentui Vladimirui Zelenskiui, mano, kad JAV sankcijos galėtų padėti. Pareigūno tikinimu, Kijevas ir toliau ryžtingai pasisako prieš „Nord Stream 2“. Kritikų būsimam Vokietijos ir JAV susitarimui jau yra – jie teigia, kad sandoris naudingas Rusijai ir kenkia Kijevo santykiams su Vašingtonu.

„Nėra balanso. Nesąžininga tai, kad Rusija iš esmės gauna didžiulę dovaną – užbaigtą dujotiekį, o Ukraina pliekiama už priešinimąsi projektui. Tiesa tokia, kad jei taip elgtųsi Donaldas Trumpas, visi eitų iš proto“, – pastebėjo Europos politikos analizės centro vadovė Alina Poliakova.

Stebėtojų teigimu, Maskva šiuo dujotiekiu ir užsidirbs, ir išplės įtaką Europoje.

Buvusi Pentagono atstovė Ukrainai Evelyn Farkas savo ruožtu teigia, kad būtų buvę geriau, jei J.Bideno administracija būtų palaukusi rinkimų Vokietijoje rezultatų ir tada susitarusi su Berlynu.

„Ar tikrai ginčai dėl dujotiekio su sąjungininkais ir partneriais yra geriausias būdas panaudoti darbo laiką? Tai kvaila. Nėra didesnės krizės nei pasauliniai klimato pokyčiai, tad diskusijos apie šį regresyvų sandorį yra beprotiškos“, – tvirtino E.Farkas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s