G.Landsbergis: JAV ir Vokietijos susitarimas dėl „Nord Stream 2“ – klaida

Lietuvos Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis JAV ir Vokietijos susitarimą dėl dujotiekio „Nord Stream 2“ pavadino klaida, tačiau jis pridūrė, jog Vakarų šalys dar turi svertų išpešti Ukrainai naudos iš baigiamo projekto. Pasak jo, sąlyga iš Rusijos į Vokietiją per Baltijos jūrą tiesiamam dujotiekiui pradėti veikti galėtų tapti Rusijos karių atitraukimas iš Ukrainos arba aiški narystės NATO perspektyva Ukrainai. Taip ministras kalbėjo JAV ir Vokietijai nusprendus nutraukti nesutarimus dėl „Nord Stream 2“.

„Aš manau, kad tai yra klaida ir ta klaida kainuos daug“, – ketvirtadienį žurnalistams Vilniuje sakė G.Landsbergis.

„Matau galimybių tą klaidą spręsti, (…) jeigu Ukrainai būtų pasiūlytas NATO narystės veiksmų planas arba dujotiekio atidarymas būtų išnaudotas kaip svertas pareikalauti Rusijos karių atitraukimo iš Ukrainos teritorijos“, – pridūrė jis.

Anot Lietuvos diplomatijos vadovo, naujas dujotiekis yra „didžiulė pergalė“ Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, o „už tą pergalę jis turi mokėti tikrai didelę kainą“.

„Tai yra didelis svertas ir yra galimybė tą svertą panaudoti kažkiek minimaliai pozityviai. Jeigu tai nebūtų padaryta, tai būtų pralaimėjimas (…) pirmiausia tų valstybių, kurios susitarė dėl šito „Nord Stream 2“, – kalbėjo G. Landsbergis.

JAV ir Vokietijos susitarime numatyta, kad Vašingtonas atsisako ketinimų įvesti sankcijas „Nord Stream 2“ projekto dalyviams, tačiau ES sankcijų Maskvai galimybė išlieka, jeigu Rusija naudos dujotiekį kaip energetinio spaudimo priemonę. Susitarime taip pat numatytas siekis išsaugoti dujų tranzitą per Ukrainą.

„Nord Stream 2“ padvigubintų rusiškų dujų eksporto koridoriaus iš Rusijos į Vokietiją pajėgumą, o tai leistų Maskvai eliminuoti Ukrainą kaip rusiškų dujų tranzito valstybę, gaunančią už tai milijardus eurų iš prieš ją kariaujančios „agresorės Rusijos“.

Vokietija žada pasinaudoti visais svertais, kad įtikintų Rusiją iki dešimties metų pratęsti dujų tranzito per Ukrainą sutartį, turinčią pasibaigti 2024-ųjų pabaigoje, nepaisant „Nord Stream 2“ starto. G.Landsbergis sakė, kad tai rodo, jog Vokietija prisiima atsakomybę šiame procese, tačiau Rusijai sutartys gali nereikšti nieko.

„Mes žinome, kiek sutarčių Rusija jau dabar nevykdo. Tas pats „Družbos“ naftotiekis į Lietuvą „sugedo“ ir „sugedo“, ir viskas. „Suges“ lygiai taip pat koks nors dujotiekis į Ukrainą“, – kalbėjo ministras.

„Gan realistiška, manau. Labai genda tokie svarbūs dujotiekiai“, – pridūrė jis, paklaustas, kiek toks scenarijus iš tikrųjų realus.

Pasak G.Landsbergio, dėl Vakarų elgesio vykstant „Nord Stream 2“ statyboms Ukrainos pasitikėjimas strateginėmis partnerėmis sumažės. Anot jo, Ukraina turėjo lūkesčių integruotis į Vakarus, ypač gauti NATO narystės veiksmų planą, kuris jai buvo pažadėtas prieš 13 metų Aljanso viršūnių susitikime Bukarešte.

„Vietoje narystės plano jie gauna „Nord Stream 2“. Sakyčiau, prasti mainai“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Nord Stream 2“ turėtų būti baigtas tiesti per šių metų vasarą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s