Nelegalūs migrantai atsisuka į Lenkiją: Varšuva irgi prabilo apie krizės grėsmę

Lietuvos pasieniečiams sulaikant ir priverstinai deportuojant į Baltarusiją vis daugiau migrantų, jų srautai pasisuko piečiau – Lenkijos link. Šios šalies pareigūnai pastarosiomis dienomis praneša apie sparčiai didėjantį sulaikymų pasienyje skaičių ir jau kaltina Minską rengiant tokią „hibridinę ataką“ prieš ES.

Kaip rašo „Reuters“, Lenkija tiesiogiai apkaltino Baltarusiją siunčiant migrantus pasienio link ir taip esą keršijant už Varšuvos šią savaitę priimtą sprendimą suteikti prieglobstį baltarusei sportininkai Kristinai Timanovskajai. Po atsisakymo dalyvauti 400 m moterų estafetėje Baltarusijos delegacijos vadovybė bandė priversti K.Timanovskają išvykti iš Tokijo olimpinių žaidynių. Pasaulio moterų bėgikių reitinge ketvirtame ketvertuke besirikiuojanti 24 metų bėgikė atsisakė dalyvauti šiose varžybose ir paprašė Japonijos pareigūnų pagalbos ir netrukus sulaukė Lenkijos ambasados palaikymo. Trečiadienį ji išvyko į Austriją o iš ten į Lenkiją, kuri suteikė politizuotai sportininkei humanitarinę vizą.

„Minskas, remdamasis neteisėtais migrantais, vykdo hibridinį karą prieš ES. Atvyksta ir jauni vyrai, ir moterys su vaikais. Baltarusija naudoja šiuos imigrantus kaip gyvus ginklus. Pastarosiomis dienomis matome migrantų srauto didėjimą. Laikome tai reakcija į sprendimą suteikti prieglobstį baltarusei bėgikei“, – ketvirtadienį pareiškė Lenkijos vidaus reikalų viceministras Maciejus Wasikas.

Atvykėlių iš tiesų vis daugiau. Lenkijos pasieniečiai pranešė, kad rugpjūčio 5-ąją sulaikė 71 užsienietį, neteisėtai kirtusį sieną su Baltarusija.

Visi jie buvo be dokumentų, tačiau, kaip manoma, 23 vyrai, 15 moterų ir 33 nepilnamečiai vaikai yra Afganistano piliečiai. Po privalomų formalumų dalyvaujant vertėjui, jie bus perkelti į užsieniečių centrą.

Ankstesnę parą Lenkijos pasienyje su Baltarusija buvo sulaikyti 62 asmenys, daugiausia irakiečiai. Toks skaičius jau didesnis nei 122 nelegalūs migrantai, pasienyje sulaikyti per visus praėjusius metus. Liepos mėnesį Lenkijos pasieniečiai sulaikė 242 migrantus.

Anot M.Wasiko, daugiausia iš Baltarusijos į Lenkiją bando patekti atvykėliai iš Irako, bet esą daugėja ir žmonių iš Afganistano.

„Lenkijos žiniasklaidoje ir debatuose buvo aptarinėjama hibridinės atakos prieš Lietuvą tema, bet apie būtent Lenkijos pasienį – ne. Kol kas Lenkijos ši krizė nebuvo labai palietusi, bet dabar situacija pamažu keičiasi“, – teigė Rytų studijų centro Varšuvoje analitikas Piotras Szymanskis.

Jis priminė, kad liepą buvo sulaikyti kelios dešimtys migrantų, kurie į Lenkiją pateko iš Lietuvos. Jie buvo grąžinti Lietuvai pagal ES taisykles.

„Šiuo metu pasienyje gana ramu, bet priežasčių krizei yra. Kai dabar atvyko daugiau nei 100 žmonių, žiniasklaidos susidomėjimas pradėjo augti“, – paaiškino P.Szymanskis.

Jis pridūrė manantis, kad migrantų srautų padidėjimas nebūtinai susijęs su lenkų pagalba baltarusių olimpietei – esą patys migrantai, kurių Lietuva jau nebeįsileidžia, suka į pietus.

„Panašiai buvo 2015 metais Norvegijoje. Tada iš Rusijos migrantai iš pradžių vyko į tą šalį, bet, norvegams maršrutą užblokavus, leidosi į pietus, prie Rusijos sienos su Suomija. Dabar gali būti panašiai. O dar yra ir Latvija. Svarbu, kad mes, Baltijos šalys ir Lenkija, koordinuotume atsaką ir bendradarbiautume“, – svarstė P.Szymanskis.

Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ir Lenkijos vyriausybės vadovas Mateušas Moravieckis penktadienio vakarą paskelbė bendrą pareiškimą, kuriuo pasmerkė Baltarusijos valdžios pradėtą hibridinį karą prieš ES ir ragina Bendriją teikti griežtą bei ryžtingą atsaką, įskaitant – plėsti ribojamąsias priemones režimui.

„Smerkiame Lukašenkos režimą dėl neteisėtos migracijos pavertimo ginklu, nukreiptu į ES ir atskiras jos valstybes nares, siekiant daryti politinį spaudimą. Tai dar kartą parodo Baltarusijos režimo ciniškumą ir reikalauja skubaus atsako bei bendrų ES veiksmų sprendžiant šį saugumo iššūkį“, – sakoma bendrame abejų respublikų vyriausybių vadovų pareiškime.

Lietuvos vyriausybei leidus pasieniečiams apgręžti – t.y. jėga išstumti per sieną – migrantus atgal į Baltarusiją ir nukreipti juos į oficialius pasienio kontrolės punktus, areštų pasienyje smarkiai sumažėja – daugelis atvykstančiųjų jau apgręžiami.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienį leido pasieniečiams apgręžti į Lietuvą vykstančius neteisėtus migrantus ir liepė nukreipti juos į pasienio punktus. Pagal šį sprendimą, prieglobsčio Lietuvoje norintys prašyti užsieniečiai tai gali padaryti pateikę prašymą Lietuvos pasienio kontrolės punktuose. Kol kas nė vienas užsienietis nepasiprašė prieglobsčio pasienio kontrolės punktuose, penktadienį teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Rokas Pukinskas.

Ar panašių veiksmų – migrantų apgręžimo – galėtų griebtis ir Lenkija? Anot P.Szymanskio, sienos saugumas dabartinei Lenkijos vyriausybei labai svarbus, o pasienis su Baltarusija istoriškai kruopščiai saugomas – „geriau nei Lietuvos pasienis, geriau nei mūsų siena su Kaliningrado sritimi“. Todėl migrantams patekti į Lenkiją gali būti sunkiau.

Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko 4112 migrantai, pranešė Statistikos departamentas. Dauguma jų yra Irako piliečiai. Lietuva kaltina Baltarusijos valdžią migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s