Į Lietuvą skubiai vyksta JT Pabėgėlių agentūros atstovas: vertins veiksmus pasienyje

Į Lietuvą skubiai atvyksta Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos (UNHCR) atstovas Šiaurės ir Baltijos šalims Henrikas Nordentoftas. Tai patvirtino Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius.

H.Nordentoftas Lietuvoje planuoja susitikti su Seimo kontrolierių įstaigos vadovu Augustinu Normantu ir V.Valentinavičiumi, vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, mūsų šalyje dirbančiais ES sienų kontrolės agentūros „Frontex“ atstovais, lankysis migrantų apgyvendinimo vietose.

Turimais duomenimis, UNHCR atstovas atvyksta agentūrai reaguojant į Lietuvoje priimtas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas ir naujausią informaciją apie migrantų atgrasymo veiksmus pasienyje.

 Šiemet į Lietuvą neteisėtai atvyko daugiau nei 4 tūkst. migrantų, daugiausia iš Irako. Vilnius kaltina kaimyninę Baltarusiją tokio maršruto organizavimu.

Lietuvos vyriausybė dėl krizės yra paskelbusi ekstremalią situaciją, planuoja statyti tvorą pasienyje su Baltarusija, o šią savaitę patvirtino instrukcijas pasieniečiams, leidžiančias apgręžti migrantus iš Lietuvos atgal.

Apgręžimais tarptautinėje terminijoje vadinami nustūmimai jėga (pushbacks) – „Amnesty International“ ir kitų nevyriausybinių žmogaus teisių gynėjų vertinimu, tai neteisėtos priverstinės migrantų deportacijos.

V.Valentinavičius penktadienio naktį kaip įstaigos, vykdančios kankinimų prevenciją, atstovas vyko atlikti stebėseną pasienio su Baltarusija ruože – vertinti, kaip Lietuvos pasieniečiai vykdo migrantų atgrasymo (apgręžimo) veiksmus.

Jis feisbuke pasakojo paryčiais – jau po 4 val. ryto – stebėjęs, kaip pasieniečiai bando atgrasyti 45 migrantų grupę, kuri buvo grąžinta į Baltarusiją, tačiau liko stovėti pasienyje ir prašytis įleidžiami į Lietuvą.

„Grupė žmonių išsirikiuoja ir laukia, klausia, „how can we legally to enter Lithuania?” (Kaip legaliai galėtume patekti į Lietuvą? – red.) Pareigūnai šaukia – „go away” (Atsitraukite – red.)“, – feisbuke penktadienį rašė V. Valentinavičius.

Jis taip pat teigė, kad iš Baltarusijos pusės buvo girdimi šūviai netoli vietos, kur sieną kirto 34 asmenų grupė.

„Deja, grąžinti šių asmenų toje pačioje vietoje Lietuvos pasieniečiai nebegali, nes 5.30 val. pasigirsta Baltarusijos pasieniečių automatų šūviai į orą, išstatomi Baltarusijos pasieniečiai su šalmais, bananais ir skydais. Automatų šūviai į orą nenutyla, tad negalėdami šios žmonių grupės grąžinti toje pačioje vietoje, Lietuvos pareigūnai susodino juos į autobusiuką ir nuvežė juos prie 125-126 sienos ženklo, kur žmonės buvo išlaipinti ir šūksniais „go, go, go” (Eikite, eikite, eikite – red.) palydėti Baltarusijos link. Migrantai lydimi pareigūnų ir karių šūksnių lėtai judėjo Baltarusijos link“, – pasakojo Seimo kontrolierių įstaigos atstovas.

V.Valentinavčius taip pat teigė, kad pasieniečiai neinformavo migrantų apie pasienio punktus, nors savaitės pradžioje patvirtintose instrukcijose nurodoma į juos nukreipti po vadinamojo apgręžimo.

Tą pačią naktį pasienio ruože lankėsi ir Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Jis teigė, kad pasieniečiai, apgręždami migrantus, elgėsi profesionaliai ir humaniškai, nors incidentų, kuriuos aprašė V.Valentinavičius, metu jau buvo išvykęs atgal į Vilnių.

Europos žmogaus teisių konvencijos ketvirtasis protokolas numato, kad kolektyvinis užsieniečių išsiuntimas yra negalimas. Europos Žmogaus Teisių Teismas ne kartą, paskutinįsyk – liepos 8-osios byloje prieš Vengriją, yra išaiškinęs, kad nustūmimai nuo sienos taip pat apima kolektyvinio išsiuntimo sąvoką, tad galima padaryti išvadą jog Lietuvos pareigūnų veiksmai išstumiant nelegalius migrantus yra neteisėti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s