Vašingtonas išsakė paramą Lietuvai dėl situacijos su Kinijos ir Taivanu

Vašingtonas išsakė paramą Lietuvai vystant ryšius su Taivanu ir pasmerkė Kinijos sprendimą atšaukti ambasadorių iš Vilniaus.

„Mes palaikome savo sąjungininkę Lietuvą ir smerkiame Kinijos kerštingus veiksmus atšaukiant jų ambasadorių Vilniuje ir pareikalavus Lietuvą atšaukti ambasadorių iš Pekino. JAV remia partnerius Europoje, vystančius ryšius su Taivanu“, – tviteryje parašė JAV valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price’as.

Dėl Lietuvos valdžios sprendimo leisti atidaryti Vilniuje oficialią Taivano atstovybę Kinija antradienį konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių Vilniuje ir paragino atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine. Kinijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad tokį sprendimą paskatino siekis Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę, nors anksčiau oficialūs Lietuvos atstovai žadėjo Kinijai to nedaryti.

„Neseniai Lietuvos valdžia, negerbdama kartotinių Kinijos pareiškimų dėl galimų pasekmių, paskelbė apie sprendimą leisti Taivanui savo vardu atidaryti „atstovybę“. Sprendimas įžūliai pažeidžia Lietuvos ir Kinijos komunikatą dėl diplomatinių santykių užmezgimo ir kenkia Kinijos suverenitetui bei teritoriniam vientisumui“, – skelbiama pranešime.

„Kinijos valdžia reiškia kategoriškai nepritarianti tokiam žingsniui. Kinija nusprendė atšaukti ambasadorių Lietuvoje ir reikalauja Lietuvos valdžios atšaukti savo ambasadorių Kinijoje“, – teigiama jame.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) antradienį pranešė apgailestaujanti dėl tokio Kinijos žingsnio ir pabrėžė, gerbdama vienos Kinijos principą, yra nusiteikusi plėtoti abipusiai naudingus ryšius su Taivanu, kaip ir daugelis kitų Europos Sąjungos ir pasaulio valstybių.

Prieš kelias savaites Taivanas informavo apie atskirai nuo Kinijos Lietuvoje steigiamą atstovybę, kuri turėtų pradėti veikti dar šią vasarą. Lietuva taip pat turėtų atidaryti prekybos atstovybę Taivane.

Maždaug 23 mln. gyventojų turintį Taivaną, oficialiai vadinamą Kinijos Respublika, kaip šalį pripažįsta tik 15 pasaulio valstybių. Lietuvos tarp jų nėra. Kinija siekia izoliuoti Taibėjų pasaulinėje arenoje ir vengia bet kokiu atveju vartoti žodį „Taivanas“, kad tai nesuteiktų salai tarptautinio pripažinimo. Tačiau Taivanas faktiškai palaiko diplomatinius santykius su dešimtimis valstybių per savo Taibėjaus atstovybes.

Lietuvoje steigiama atstovybė skiriasi tuo, kad turės Taivano pavadinimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s