Pekinas pareikalavo nuo Vašingtono susilaikyti nuo komentarų apie Kinijos ir Lietuvos diplomatinį ginčą

Kinija ketvirtadienį pareikalavo, kad Jungtinės Valstijos susilaikytų nuo kaltinimų ir pastabų dėl Pekino santykių su kitomis valstybėmis, įsiplieskus diplomatiniam ginčui tarp Kinijos ir Lietuvos, glaudinančios ryšius su Taivanu.

„JAV padėtis ne tokia, kad galėtų rodyti pirštu ir skelbti neatsakingus pareiškimus. Raginame JAV pusę laikytis trijų bendrų Kinijos ir JAV komunikatų dėl „vienos Kinijos“ principo, kad būtų palaikomas Kinijos ir JAV santykių politinis pagrindas“, – sakoma Kinijos ambasados Vašingtone tinklalapyje paskelbtame pareiškime.

Šis pareiškimas buvo atsakas į JAV Valstybės departamento atstovo Nedo Price’o antradienį per „Twitter“ paskelbtą žinutę, kurioje rašoma, kad Jungtinės Valstijos palaiko savo sąjungininkę Lietuvą ir smerkia Kiniją dėl pastarųjų atsakomųjų veiksmų, įskaitant kinų ambasadoriaus atšaukimą iš Vilniaus ir reikalavimą, kad Lietuva atšauktų konsultacijoms savo ambasadorę iš Pekino. N.Price’as taip pat pabrėžė, kad JAV palaiko savo partnerius Europoje, plėtojančius ryšius su Taivanu.

Dėl Lietuvos valdžios sprendimo leisti atidaryti Vilniuje oficialią Taivano atstovybę Kinija antradienį konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių Vilniuje ir paragino atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine. Kinijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad tokį sprendimą paskatino siekis Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę, nors anksčiau oficialūs Lietuvos atstovai žadėjo Kinijai to nedaryti.

Taivanas prieš kelias savaites informavo apie atskirai nuo Kinijos Lietuvoje steigiamą atstovybę, ji turėtų pradėti veikti dar šią vasarą. Lietuva taip pat turėtų atidaryti prekybos atstovybę Taivane.

Maždaug 23 mln. gyventojų turintį Taivaną, oficialiai vadinamą Kinijos Respublika, kaip šalį pripažįsta tik 15 pasaulio valstybių. Lietuvos tarp jų nėra. Kinija siekia izoliuoti Taibėjų pasaulinėje arenoje ir vengia bet kokiu atveju vartoti žodį „Taivanas“, kad tai nesuteiktų salai tarptautinio pripažinimo. Tačiau Taivanas faktiškai palaiko diplomatinius santykius su dešimtimis valstybių per savo Taibėjaus atstovybes.

Lietuvoje steigiama atstovybė išsiskiria tuo, kad turės Taivano pavadinimą.

Kinijos ambasados Vašingtone atstovas pareiškė, kad Lietuvos leidimas atidaryti Taivano atstovybę ir plėtoti oficialius santykius su Taibėjumi „šiurkščiai pažeidžia komunikato dėl Kinijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo dvasią, rimtai pažeidžia Kinijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą ir smarkiai prieštarauja vienos Kinijos principui, plačiai pripažįstamam tarptautinės bendrijos“.

„Būdama suvereni šalis, Kinija turi teisę tinkamai reaguoti ir turėtų tai daryti“, – sakoma ambasados pranešime.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s