Chaosas, šūviai ir į lėktuvus besigrūdantys žmonės – žadą atimantys didžiulės tragedijos kadrai iš Kabulo oro uosto

Sekmadienį islamistų judėjimas „Talibanas“, daugelyje pasaulio valstybių laikomas teroristine organizacija, užėmė Afganistano sostinę Kabulą, o valstybės prezidentas spruko iš šalies ir beveik su visu valstybės iždu pabėgo nežinoma kryptimi (vienais duomenimis į Omaną, kitais – į Afganistaną). Stebėtinai greitas proamerikietiškos marionetinės vyriausybės žlugimas ir prezidentūros užėmimas sekmadienio vakarą sostinėje sėjo baimę ir paniką.

Tačiau JAV administracija liko šokiruota dėl greitos Afganistano vyriausybės griūties. Nepaisant to, kad ji tvirtino, jog nebus panikos kupinos evakuacijos iš Kabulo, kaip per amerikiečių pasitraukimą iš Saigono, žymėjusį Vietnamo karo pabaigą, JAV pareigūnai, jų sąjungininkai Afganistane ir kiti Talibano besibaiminantys gyventojai pirmadienį bandė palikti šalį.

Jungtinės Valstijos į oro uostą išsiuntė 6 000 karių, kurie padėjo evakuoti ambasados darbuotojus, taip pat kai kuriuos afganus, kurie pagelbėjo Jungtinėms Valstijoms kaip vertėjai ar kitaip. Amerikiečiai sugebėjo evakuoti toli gražu ne visus norinčiuosius afganus tad jų dauguma liko šalyje. Kai kurie iš jų bandė prisikabinti prie lėktuvo ratų tačiau kai orlaivio pilotas nuėmė šasi jie tiesiog nukrito nuo kelių šimtų metrų aukščio ir natūralu mirtinai susimušė. Užtai buvo evakuoti amerikiečių tarnybiniai šunys bei turtas. Šie kadrai šiandien tiesiog šokiravo visą pasaulį.

JAV Valstybės departamentas pranešė, kad amerikiečių kariškiai saugo Kabulo oro uosto teritoriją, pridūręs, kad Vašingtono ambasada Afganistano sostinėje buvo visiškai evakuota.

„Visas ambasados personalas yra Hamido Karzai tarptautinio oro uosto patalpose, jo perimetrą saugo JAV kariuomenė“, – pranešime sakė JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price’as, kelios valandos po to, kai Talibanas perėmė Kabulo kontrolę.

Pažymėtina jog JAV prezidentas Džo Bidenas liepos 8 d. viešai pasakė: “amerikiečiai niekada nebus evakuoti malūnsparniu nuo ambasados Afganistane stogo kaip tai buvo Saigone.“ O rugpjūčio 15 d. kas ant JAV stogo buvo… Ups… I did it again.

Į oro uostą Afganistane gyvenantys žmonės, čia dirbantys užsieniečiai ėmė plūsti jau šeštadienį, kai kovotojai artėjo prie sostinės. Socialiniuose tinkluose plintančiuose įrašuose užfiksuotas didžiulis chaosas tvyrantis oro uoste.

JAV kariai saugo tarptautinį Kabulo Hamido Karzai oro uostą, bet dėl čia tvyrančios sumaišties visi komerciniai skrydžiai pirmadienį ryte buvo atšaukti.

Talibano kovotojams iš visų pusių apsukus Kabulą, sekmadienį į Afganistano sostinės į oro uostą ėmė plūsti žmonės. Baimindamiesi griežto „Talibano“ režimo sugrįžimo tūkstančiai afganistaniečių skuba išvykti iš šalies, prie bankomatų driekiasi eilės išsigryninti pinigų.

Oro uostas yra už 5 km nuo sostinės centro, į jį galima patekti tik per talibų kontroliuojamus patikros punktus. Užsienio ambasados perspėjo savo piliečius, kad vykti į oro uostą nėra saugu, nebent diplomatinės atstovybės tai nurodytų padaryti.

JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Kanada ir daugybė kitų šalių deda pastangas iš Afganistano evakuoti savo šalių piliečius. Pirmadienį Čekijoje nusileido pirmasis reisas iš Kabulo, kuriuo į Prahą buvo pargabenti čekų diplomatai, kiti Afganistane gyvenę Čekijos piliečiai, čekų kariams talkinę afganų vertėjai.

Oro uoste sekmadienio naktį įsivyravo chaosas – socialiniuose tinkluose plintančiuose įrašuose užfiksuoti iš terminalų į lėktuvų aikštelę bėgantys žmonės, į lėktuvus tempiami keleiviai. Nepatvirtintais duomenimis, kai kurie komercinių skrydžių orlaiviai buvo perpildyti, todėl žmonės buvo priversti išlipti. Chaoso metu, anot liudininkų, žuvo mažiausia 5 žmonės.

Tvarką bandyta įvesti ir perspėjamaisiais šūviais. Pirmadienį nutraukti visi civiliniai skrydžiai, vykdomi tik karinių orlaivių reisai.

Oro uostui vis dar vadovauja Afganistano Vyriausybės pareigūnai. JAV į šalį permetė papildomą 1 tūkst. karių, kurie turi užtikrinti saugumą. Iš viso Afganistane Vašingtonas dabar dislokavo 6 tūkst. karių.

Prancūzija, Vokietija, Nyderlandai pranešė evakuojančios visus diplomatus iš Afganistano.

Kabulo parkuose ir aikštėse gausu afganistaniečių, kurie į sostinę pasitraukė iš kitų regionų, kai juos užėmė talibai.

Talibai kontroliuoja visus sienos kirtimo punktus su kaimyninėmis valstybėmis.

Užėmęs prezidento rūmus Kabule, „Talibanas“ paskelbė, kad „karas baigėsi“.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s