Mateušas Moravieckis: rusai puola!

Prašydamas paramos nepaprastosios padėties paskelbimui teritorijose, esančiose pasienyje su Baltarusija, dėl besivystančios migrantų krizės Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis pirmadienį lenkų Seimui pareiškė, kad Rusija ir Baltarusija kelia grėsmę jo šaliai. Ministras pirmininkas kreipėsi į parlamentarus, besirengiančius balsuoti, ar pritarti nepaprastosios padėties prie sienos su Baltarusija įvedimui.

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda praėjusią savaitę priėmė sprendimą mėnesiui įvesti nepaprastąją padėtį Baltarusijos pasienyje, dešimtims migrantų kiekvieną dieną mėginant neteisėtai kirsti Lenkijos sieną. Tai buvo beprecedentis žingsnis naujausiose šalies istorijoje.

M.Moravieckis Seimui sakė, kad valstybė yra atsakinga už Lenkijos sienų gynimą, o Lenkija mato „Maskvoje ir Minske parašytus scenarijus, keliančius grėsmę mūsų suverenitetui“.

Ministras pirmininkas ir kiti vyriausybės pareigūnai gina nepaprastosios situacijos poreikį, taip pat pažymėdami, kad vėliau šį mėnesį Maskva pradės dideles karines pratybas Rusijoje ir Baltarusijoje. Pasak M.Moravieckio, tai kelia provokacijų pasienyje riziką.

M.Moravieckio teigimu, Rusijai ir Baltarusijai rengiantis vėliau šį mėnesį pradėti karines pratybas „Zapad 2021“, „tokios įtemptos situacijos neturėjome 30 metų“.

Nepaprastoji padėtis suteikia teisę valdžios institucijoms neleisti žurnalistams ir kitiems civiliams veikti trijų kilometrų atstumu nuo sienos su Baltarusija. Kai kurie įstatymų leidėjai apkaltino vyriausybę, kad taip apribojamos žurnalistų teisės į darbą ir piliečių teisė gauti informaciją.

Pagrindinės opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ lyderio pavaduotojas Tomašas Siemoniakas sakė, jog nėra jokių abejonių, kad Lenkija turi išorinių oponentų, siekiančių ją susilpninti. Pasak jo, šios grėsmės nedera nuvertinti. Tačiau buvęs gynybos ministras taip pat sakė, kad nepaprastajai padėčiai dabar pagrindo nėra. Jis kaltino valdančiuosius tokiu būdu nukreipiant dėmesį nuo kylančių kainų, skandalų ir sveikatos sistemos problemų.

Pastarosiomis savaitėmis padaugėjo migrantų, daugiausia iš Irako ir Afganistano, mėginančių neteisėtai patekti į Lenkiją iš Baltarusijos. Varšuva kaltina Minsko režimą skatinant nelegalią migraciją į Lenkiją ir taip siekiant sukelti nestabilumą Europos Sąjungoje. Kitos ES šalys prie Baltarusijos sienų – Lietuva ir Latvija – irgi jaučia migracijos spaudimą. Visos šios valstybės kartu su Estija stiprina savo sienų, sudarančių išorinę ES sieną, apsaugą.

Nepaisant tarptautinės teisės reikalavimų, Lenkija, Latvija ir Lietuva neįsileidžia prieglobsčio siekiančių migrantų. Tuo tarpu Baltarusijos pasieniečiai neįleidžia migrantų, išstumtų ES valstybių pasieniečių,  atgal, todėl pasienyje dažnai kyla konfliktinių situacijų.

Lietuvos valdininkai teigia, kad migrantai yra nukreipiami į ES valstybes Aleksandrui Lukašenkai keršijant už vis griežtesnes Europos Sąjungos sankcijas Baltarusijai.

Anksčiau pirmadienį M.Moravieckis per spaudos konferenciją pareiškė, kad migrantus, bandančius neteisėtai patekti į Lenkiją iš Baltarusijos, baltarusių saugumo tarnybos aprūpina maistu ir pinigais. Nors tūkstančiai migrantų buvo neįleisti arba uždaryti į imigrantų centrus, kelias pastarąsias savaites pagrindinis dėmesys krypsta į maždaug 30 žmonių grupę, įstrigusią Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.

Tuo tarpu Ženevoje įsikūrusi Tarptautinė migracijos organizacija (TMO) pareiškė esanti labai susirūpinusi dėl „siaubingų sąlygų“, su kuriomis susiduria migrantai, įstrigę kelias savaites prie ES ir Baltarusijos sienos. TMO teigimu, įstrigę migrantai susiduria su „itin sunkiomis sąlygomis, ribota prieiga prie geriamojo vandens ir maisto, medicininės pagalbos, sanitarinių įrenginių ir pastogės“.

„Šios nepriimtinos situacijos pratęsimas kelia didžiulę grėsmę migrantų gyvybei ir sveikatai“, – mano  TMO.

Organizacija taip pat pabrėžė, kad „migrantais neturėtų būti naudojamasi politiniais tikslais“.

Lenkijos pareigūnai griežtai nesutinka, kad tie migrantai laikytini aukomis, nesulaukiančiomis humanitarinės pagalbos. Varšuva paskelbė nuotraukų, kuriose, pareigūnų teigimu, matyti, kaip migrantai aprūpinami maistu ir drabužiais. Kai kuriose iš jų, regis, užfiksuoti pareigūnai iš Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus, praėjusią savaitę aplankę žmones pasienyje.

Lenkijos vidaus reikalų viceministro Blazejaus Pobozy teigimu, „klaidingas naratyvas“ yra žmones pasienyje laikyti „vargšais, alkanais pabėgėliais, kurie iš niekur nesulaukia pagalbos“.

Maždaug 30 prie sienos įstrigusių migrantų, kaip manoma, afganistaniečių, grupė Lenkijoje vertinama skirtingai. Vyriausybė laikosi griežtos linijos, neleidžia jiems patekti į Lenkiją ir pasiprašyti prieglobsčio. Tačiau tokią valdžios poziciją griežtai kritikuoja liberali opozicija, nevyriausybinės organizacijos ir Katalikų Bažnyčia.

Lenkų Vidaus reikalų ministras Mariušas Kaminskis savo ruožtu pareiškė, kad didžioji dalis neteisėtai į Lenkiją atvykusių žmonių yra irakiečiai, kurie iš Bagdado į Minską atskrido lėktuvu. Jis sakė, kad taip pat yra grupė afganų, kurie daug metų gyveno Rusijoje ir kuriems dabar buvo pasiūlyta patekti į ES.

Reaguodama į šią krizę Lenkija pradėjo statyti 2,5 m aukščio tvorą maždaug 180 km ruože prie Baltarusijos sienos. Bendras Lenkijos ir Baltarusijos sienos ilgis – 418 kilometrų. Tvora statoma ruože, kur neteisėti migrantai dažniausiai bando patekti į Lenkiją. Ten taip pat papildomai nusiųsta 2 tūkst. kariškių. Lenkijos pasieniečiai rugpjūčio mėnesį taip pat kai kuriuose pasienio ruožuose nutiesė pjaunančios vielos užtvaras.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s