Nieko asmeniško, tik verslas: ginče su Kinija Lenkija Lietuvos nepalaiko

Sutikusi leisti atverti duris Taivano atstovybei Vilniuje, Lietuva sulaukė griežto Kinijos atkirčio. Pekinas rugpjūtį nusprendė atšaukti savo ambasadorių iš Lietuvos ir to paties pareikalavo iš Vilniaus. Paramą Lietuvai išreiškė Jungtinių Amerikos Valstijų politikai, tačiau artimiausi mūsų šalies kaimynai lenkai laikosi kitokios politikos.

Pastaruoju metu Vilniui ėmus megzti glaudesnius ryšius su Taivanu, kurį Kinija laiko maištaujančia savo provincija, Lietuvos ir Kinijos santykiai ėmė blogėti. Pekinas pastaruoju metu ėmėsi stabdyti krovininius traukinius į Lietuvą, maisto eksporto leidimų išdavimą, sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas. Pašlijus Vilniaus ir Pekino santykiams, pasigirdo nuogąstavimų esą galbūt Lietuva paskubėjo tiek didinti bendradarbiavimą su Taivanu, tiek ir pasitraukti iš bendradarbiavimo su Kinija platformos „17+1“.

Lietuvoje viešintis Lenkijos užsienio reikalų ministras Zbigniewas Rau pirmadienį teigė apgailestaujantis dėl pablogėjusių Vilniaus ir Pekino santykių, bet pranešė, kad Varšuva neplanuoja sekti Lietuvos pavyzdžiu – esą Varšuva siekia palaikyti bendravimą su Pekinu.

„Lenkijos pozicija yra aiški – palaikome vienos Kinijos politiką. Taivaną laikome Kinijos dalimi, todėl Taivano atstovybė Lenkijoje nėra diplomatinė, tai – ekonominis biuras. Manome, visai natūralu yra tai, jog kai kurios Europos Sąjungos valstybės vysto ekonominį bendradarbiavimą su Taivanu“, – pirmadienį lankydamasis Vilniuje kalbėjo Lenkijos užsienio reikalų ministras.

Skirtingai nei Lietuva, Lenkija nepasitraukė iš bendradarbiavimo su Kinija platformos „17+1“. Pasak Z.Rau, tai tik vienas iš daugelio būdų, kuriuos pasitelkdamos ES valstybės bendradarbiauja su Kinija. Tiesa, čia pat Lenkijos užsienio reikalų ministras teigė, kad minėta bendradarbiavimo forma ne iki galo tenkina Varšuvą, nepaisant to atsisakyti jos lenkai neplanuoja.

„Ši platforma gyvuoja jau devynerius metus, tačiau iki šiol nepavyko sureguliuoti prekybos balanso tarp mūsų šalių“, – kalbėjo Z.Rau.

Lenkijos užsienio reikalų ministras sakė apgailestaujantis, kad Lietuvos ir Kinijos santykiai tapo įtempti, tačiau tvirtino smerkiantis Pekino bandymus daryti spaudimą Vilniui.

„Natūraliai pripažįstame, kad daryti spaudimą vienos šalies kitai šaliai, taip pat ekonomine prasme, yra netinkama. Mes manome, kad Kinijos ir Lietuvos santykiai stabilizuosis ir bus pagerinti. Mes labai to norėtume“, – bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu sakė Lenkijos diplomatijos vadovas, matyt, galvojantis, kad tai kad JAV ar kai kurios ES valstybės daro spaudimą kitoms valstybėms yra netinkama.

Savo ruožtu Lietuvos užsienio reikalų ministras taip pat tikino, kad bendradarbiavimo su Kinija platforma „17+1“ netenkino Vilniaus, todėl buvo nuspręsta iš jos pasitraukti.

„Mes kur kas labiau pasisakome už formatą „27+1“ – kai visos ES valstybės vienu balsu kalbėtų su Kinija. Lygiai taip pat kaip ir Lenkija, Lietuva norėtų matyti Vilniuje ekonominę Taivano atstovybę. Tai, kas šiandien galioja 18 kitų ES valstybių, manome, turėtų būti leidžiama ir Lietuvai“, – sakė G.Landsbergis.

Jis teigė, kad įtampai pakurstyti Lietuva buvo pasirinkta turint omenyje sudėtingą situaciją šalyje su migrantų krize ir COVID-19 valdymu.

„Būtent tai turbūt buvo vertinama kaip jautri situacija valstybėje, kuomet, pritaikius papildomą spaudimą, galima būtų laimėti diplomatinę pergalę ir Lietuva atsitrauktų nuo savo Vyriausybės programoje išdėstytų minčių puoselėti tokius ryšius, kokius Vyriausybė mano esant reikalingus ilguoju laikotarpiu“, – kalbėjo Lietuvos ministras.

G.Landsbergis teigė besitikintis, kad Lietuvai ir Kinijai pavyks išspręsti nesutarimus „diplomatiškai ir su abipuse pagarba“.

Tačiau, jeigu Lietuvos atsisakymą leisti atidaryti Vilniuje Taivano atstovybę garsusis anūkas laiko pagarbos ženklu, tokiu atveju jo pagarbos suvokimas yra mažų mažiausiai keistas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s