Šalčininkų krašte susikūrę savisaugos būriai neramina policiją: kaltinami savivaliavimu, bet jaudinamasi ir dėl separatizmo

Saugios kaimynystės grupių veikla turi būti legali, penktadienį paviešintame pranešime spaudai akcentuoja Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyris. Automobilių stabdymas bei patikra, ginklų dalybos ir kiti panašaus pobūdžio veiksmai kuriant saugią kaimynystę leidžiami ne kiekvienam.

Viešojoje erdvėje galima rasti vis daugiau informacijos, jog Rūdninkuose įsikūrusių kaimų gyventojai buriasi į Saugios kaimynystės grupes.

Šalčininkų rajono policijos komisariate yra oficialiai įregistruotos 7 Saugios kaimynystės grupės. Viena jų – Baltosios Vokės seniūnijos grupė, veikianti Rūdninkuose ir Baltosios Vokės seniūnijoje. Šis savisaugos būrys vienija apie 70 vietinių žmonių. Jam vadovauja Rūdninkų seniūnas Genadij Baranovič.

Žmonės, vakarais būdami viešosiose vietose Rūdninkų, Baltosios Vokės ir dar kelių aplink migrantų stovyklą įsikūrusių kaimų teritorijose, kaip patys sako, rūpinasi savo saugumu, ieško miškingose vietovėse besislepiančių migrantų, padeda policijai vykdyti teisės pažeidimų prevenciją. Būdami savo gyvenamosiose teritorijose, gyventojai akimirksniu atpažįsta į jų seniūniją atvykusius įtartinus kitus asmenis ir automobilius, apie tai nedelsdami informuoja pareigūnus.

Tokia iniciatyva yra sveikintina, kai žmonėms rūpi jų pačių saugumas, tačiau policija pastebi ir keletą negerų tendencijų šių žmonių grupių veikloje.

Patruliuojantys gyventojai teigia, kad jie dalina lankstinukus, dujų balionėlius, telefonus senyvo amžiaus žmonėms, taip pat stabdo automobilius, tikrindami, ar juose nėra migrantų.

Policija primena, kad Saugios kaimynystės grupių pagrindinė veikla turėtų būti nukreipta į aktyvų bendradarbiavimą su policijos pareigūnais saugiai aplinkai formuoti. Ši iniciatyvi žmonių grupė fiksuoja pažeidimus, stebi aplinką ir informuoja policiją ar atitinkamas įstaigas apie pastebėtas neteisėtas veikas.

Dalyvavimas Saugios kaimynystės grupių veikloje jų nariams nesuteikia jokių policijos pareigūnų įgaliojimų. Stabdyti automobilius ir tikrinti asmenis patruliavimo funkciją atliekantys gyventojai neturi teisės. Už tokią neteisėtą veiką yra numatyta atsakomybė.

Taip pat pareigūnai primena, kad pagal Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, dujų balionėliai yra priskiriami D kategorijos ginklams. Įsigyti dujų balionėlius galima tik leidimus verstis prekyba civilinėje apyvartoje ginklais turinčiose įmonėse. D kategorijos ginklus perduoti naudoti kitam asmeniui galima tik per subjektą, turintį licenciją importuoti, eksportuoti, vežti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis ar licencijas prekiauti civilinėje apyvartoje ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis, jų dalimis, todėl dujų balionėlių dalinimas kitiems gyventojams patruliavimo metu yra negalima veika, už kurią taip pat yra atsakomybė.

Policijos pareigūnai visada vertina žmonių norą prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo ir dėkoja už pagalbą pareigūnams, tačiau primena, kad būtina laikytis įstatymų numatytų normų ir veiklą vykdyti neperžengiant teisės aktų reikalavimų ribų.

Šalčininkų rajono policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij susitikime su Rūdninkų seniūnu ir Rūdninkų savisaugos būrio organizatoriumi Genadijumi Baranovičiumi ir bendruomenių pirmininkais priminė Saugios kaimynystės grupių pagrindines veiklos gaires, pastebėjo, kad vietos savivaldos, policijos ir Saugios kaimynystės grupių veikla yra nukreipta į vieną tikslą – gyventojų saugumo užtikrinimą plačiąja prasme.

Šalčininkų r. policijos viršininkas pasidžiaugė, kad vietos savivaldos administracija įrengė papildomą apšvietimą gatvėse, vaizdo kameras, viešajai tvarkai užtikrinti skirtas papildomas policijos ekipažas, visuomenės informavimo priemonėse nuolat pateikiama informacija apie bendradarbiavimą tarp institucijų ir vietinių gyventojų – toks derinys leidžia maksimaliai užtikrinti gyventojų saugumą.

Šioje veikloje aktyviai dalyvauja ir Šaulių sąjungos atstovai bei kitos visuomeninės organizacijos. Visuomet yra galimybė gyventojų bendruomenėje stiprinti Policijos rėmėjų institutą, kurio nariai, atlikdami viešosios tvarkos ir rimties užtikrinimo funkcijas, turi tam tikrus įgaliojimus, kurie nesuteikiami Saugios kaimynystės grupių nariams.

Tačiau situacija apsunkinama tuo kad Šalčininkų rajonas yra savotiškas kraštas ir didžioji dauguma čia gyvenančių žmonių yra lenkai, baltarusiai ir rusai. Dėl šios aplinkybės, matyt, Lietuvos valdžia jog ši savisaugos būrių veikla neperaugtų į atvirai antikonstitucinę veiklą.

Be to vietos gyventojų teigimu, Rūdninkų žmonės tebepyksta ant vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, kuri liepos pabaigoje pareiškė, kad protestai prie Rūdninkų poligono galėjo turėti antivalstybinės veiklos bruožų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s