Estija sukritikavo Lietuvą dėl elgesio su migrantais: sąlygos pabėgėlių stovyklose – nežmoniškos

Estijos pabėgėlių taryba, atsiliepusi į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus prašymą ir praėjusią savaitę į pabėgėlių stovyklas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje atgabenusi šiltų drabužių, avalynės ir higienos reikmenų, pareiškė, kad sąlygos Lietuvos stovyklose migrantams yra nežmoniškos. Tuo tarpu besiteisindama Lietuvos vidaus reikalų ministerija (VRM) tvirtina, kad migrantų gyvenimo sąlygos nuosekliai gerinamos.

Pasak į Lietuvą komandiruotų darbuotojų, padėtis stovyklose yra liūdna. Sąlygos lankomose stovyklose yra nepatenkinamos tiek humanitariniu, tiek teisiniu požiūriu, teigė Estijos pabėgėlių taryba. Jos atstovai sakė, kad, be kita ko, yra rimtų problemų, susijusių su šiltų drabužių ir maisto tiekimu, saugia aplinka vaikams, galimybe gauti teisinę pagalbą, tinkamas sanitarines sąlygas ir sveikatos priežiūrą.

Pasak jų, užfiksuota situacijų, kai stovyklas saugoti paskirti pasieniečiai dehumanizuoja suimtus pabėgėlius, tapusius valstybių žaidimų aukomis, o interviu vietoje atskleidė rimtas žmonių psichinės sveikatos problemas.

Estijos pabėgėlių taryba sako esanti labai susirūpinusi dėl Lietuvos sprendimų, kurie riboja žmonių prieigą prie prieglobsčio sistemos ir kuriais remiantis žmonės yra sulaikomi neribotam laikui.

Rugsėjo pradžioje Estijos pabėgėlių taryba surinko drabužių, patalynės ir batų, kurie, anot Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, yra vieni reikalingiausių daiktų 34 pabėgėlių stovyklose. Panaudojant aukas, surinktas Estijoje, humanitarinė pagalba buvo išsiųsta į surinkimo punktą Vilniuje.

Du pagalbos pabėgėliams darbuotojai taip pat buvo savaitei išsiųsti į Lietuvą, kad padėtų kasdieniuose Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuose stovyklose prie sienos. Šie darbuotojai taip pat fiksavo stovyklų poreikius ir sąlygas bei rinko žmonių istorijas.

Estijos pabėgėlių taryba pažymi, kad, išliekant tokiam poreikiui, toliau rinks aukas ir rems pabėgėlius Lietuvoje.

Tuo tarpu besiteisindama Lietuvos vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad migrantų gyvenimo sąlygos šalyje „keičiasi kasdien“. Tačiau reikalas tas jog migrantai gyvena čia ir dabar, kur su jais elgiamasi kaip su gyvuliais, kur jie gyvena nežmoniškomis sąlygomis, kur 800 jų patalpina į kalėjimą, kuriame pagal Lietuvos normas ir teises aktus gali įsitilpti iki 300 kalinių, kur juos galima masiškai deportuoti nesigilinant į kiekvieno atskiro asmens situaciją, kaip to reikalauja tarptautinė teisė. Prisidengdama išgalvota aplinkybe – ekstremalios situacijos režimu – Lietuvos valdininkai laikosi pozicijos kad tokiu atveju tarptautinė teisė nebegalioja, nors iš tikrųjų ji galioja ir jos turi būti laikomasi, į ką nurodo ir tarptautinės institucijos, tame tarpe – Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s