Tarp Vilniaus ir Rygos – energetinė įtampa: kibirkštis įskėlė Lietuvos žingsnis, latviai žeria priekaištus dėl vienašališko sprendimo

Latvija kaltina Lietuvą neteisėtais veiksmais. Tokia Rygos reakcija – į Lietuvos sprendimą praėjusią savaitę smarkiai apriboti Lietuvos ir Baltarusijos jungties pralaidumą, per kurią elektra teka iš Baltarusijos teritorijos į Baltijos šalis. Lietuva tikina taip pasielgusi, nes Latvija prekiavo baltarusiška elektra. Ryga teigia, kad Lietuvos veiksmai vienašališki ir turės neigiamos įtakos elektros kainoms. Tuo tarpu latviai sako svarstantys visus variantus.

Pasiruošimui atsijungti nuo Maskvos valdomo elektros žiedo ir prisijungti prie Vakarų tinklų padės ši, kol kas eksperimentinė, baterija. Tačiau jos vienos neužteks, reikės dar keturių, gerokai didesnių, iš viso už šimtą milijonų eurų. Baterijos užtikrins tinklo stabilumą, bet kol kas nepavyksta užtikrinti stabilių santykių su Latvija, taip pat svarbių sinchronizacijos projektui. Lietuva vis kaltina Rygą, kad ši prekiauja elektros srautu, į Baltijos šalis tekančiu per Lietuvą iš Baltarusijos.

Kol, praėjusią savaitę, Lietuva drastiškai apribojo Lietuvos ir Baltarusijos jungties pralaidumą – ėmėsi to, ką žlugus deryboms su Latvija paslaptingai vadino planu B.

Rygos nuomone, Vilnius elgiasi neteisėtai.

„Tokie vienašališki sprendimai nėra pateisinami ir yra teisiškai diskutuotini. Laikysimės visų skaičių, kuriuos nustatys Lietuva, bet mes aiškiai sakome, kad tokie veiksmai nėra teisėti“, – pareiškė Latvijos ekonomikos ministerijos atstovas Edijs Šaicans.

„Visi Lietuvos veiksmai yra atlikti pagal BRELL sutartį, teisiškai atlikti tvarkingi, su teisine ekspertize ir dirbant teisininkams, tai turbūt man sunku įsivaizduoti, apie ką kalba Latvijos ekonomikos ministerija“, – tikina Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys.

Latviai sako Lietuvai turėję kompromisinį pasiūlymą, kaip elektra prekiauti su Rytų kaimynėmis.

„Juo būtų išspręstos ir Lietuvių įvardytos problemos, šį pasiūlymą rėmė ir Europos komisija. Dabar jis atmestas ir nesuprantame kodėl, nes rezultatas būtų tas pats“, – sako Edijs Šaicans.

„Na kaip galima pavadinta kompromisiniu variantą, kuris Astravo elektrą praleidžia. Jeigu jie jį vadina kompromisiniu, tai jis toli gražu nebuvo kompromisinis“, – teigia „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Bet latviai kalba apie Lietuvos sprendimo riboti linijų pralaidumą pasekmes.

„Vieną dalyką matome: tai mūsų energijos kainos. Manau ir Lietuvos vartotojai mato, kad elektros jos drastiškai išaugo. Ir tokie veiksmai, sumažinantys elektros patekimą į sistemos ratą taip pat gali daryti neigiamą įtaką kainoms, – aiškina Edijs Šaicans.

Lietuvos energetikos ministerija tikina, kad elektros kainoms įtakos ši situacija neturės. O Latviai, dėl pasak jų, vienašališkų Lietuvos valdžios veiksmų, sako svarstantys visus variantus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s