G.Nausėda ragina „išlyginti kampus“ santykiuose su Kinija

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį paragino Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją „išlyginti kampus“ Lietuvos ir Kinijos santykiuose bei pabrėžė, kad konflikto sprendimas yra abiejų šalių rankose.

Mūsų šalies santykiai su Kinija suprastėjo Lietuvai leidus atidaryti oficialią Taivano provinciją Vilniuje. Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu pranešė, kad misija vadinsis Taivano atstovaujamuoju biuru Lietuvoje. Nors J.Wu neatskleidė, kada misija pradės veikti, Lietuvos užsienio reikalų ministerija pranešime paskelbė, kad biuras turėtų būti atidarytas dar vasarą.

Oficialusis Pekinas laikosi pozicijos jog Taivanas yra Kinijos provincija tad toks Vilniaus elgesys pažeidžia „vieningos Kinijos“ principą. Reikia pažymėti jog kitose šalyse veikia taip vadinamos „Taivano prekybos atstovybės“ kurių steigimui Kinija neprieštarauja. Tačiau valdančiajam Lietuvos politiniam elitui, kuris stengdamasis įtikti JAV vadovybei, laikosi antikiniškos pozicijos, toks variantas nepatiko.

„Mes dedame pastangas, bendradarbiaudami su atskiromis valstybėmis, (…) kad tiesiog pasistengtume išlyginti tuos kampus, kurie dabar yra susidarę“, – žurnalistams sakė Niujorke viešintis šalis vadovas.

Pasak jo, reikia rasti sprendimus, kurie ne tik nepažeistų Lietuvos kaip suverenios valstybės teisės plėtoti ekonominius ar kultūrinius santykius su tomis šalimis ir teritorijomis, su kuriomis norisi, bet ir padėtų išvengti „diplomatinių demaršų“.

„Manau, kad problemos sprendimas yra abiejų valstybių rankose, ir turbūt vienašališki veiksmai čia duotų tik dalinį rezultatą. Manau, kad su tarpininkų pagalba, o ir demonstruodami norą tartis ir kalbėtis, mes galime išspręsti šitą konfliktą“, – tvirtino G.Nausėda.

Lūžio tašku Lietuvos ir Kinijos santykiuose tapo Vilniaus sprendimas leisti Taivanui šalyje atidaryti oficialią prekybos atstovybę. Pekinas dėl to rugpjūtį konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių ir nurodė tą patį padaryti Lietuvai. Kinija pastaruoju metu taip pat ėmėsi stabdyti krovininius traukinius į Lietuvą, maisto eksporto leidimų išdavimą, sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas. Be to, kai kurios su Kinija dirbančios Lietuvos įmonės šalies institucijoms pranešė, kad pašlijus šalių santykiams jų partneriai Kinijoje nepratęsia ar nesudaro naujų sutarčių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s