Seimo kontrolierius: migrantų sulaikymo sąlygos prilygo nežmoniškam elgesiui

Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas ataskaitoje teigia, kad neteisėtai sieną kirtusių migrantų sulaikymo sąlygos prilygo nežmoniškam elgesiui. Tuo tarpu VRM pripažįsta, kad ataskaitoje pateikta informacija atitinka tikrovę, tačiau teisinasi, kad ji yra pasenusi, situacija pasikeitusi, o migrantai jau iškelti iš savivaldybių skirtų patalpų, Rūdninkų stovyklavietės.

Ketvirtadienį paskelbtoje ataskaitoje Seimo kontrolierius teigia, kad buvo tinkamai neužtikrinamos prieglobsčio prašytojų teisės į higieną, oro sąlygas atitinkančius rūbus, apavą, teisę į asmens privatumą ir prilygo draudžiamam nežmoniškam ar žeminančiam žmogaus orumą elgesiui. Tokios pat išvados Seimo kontrolierius priėjo ir įvertinęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padaliniuose įrengtose užsieniečių laikino apgyvendinimo vietose teisės į tinkamą maitinimą užtikrinimą. Tokią ataskaitą Seimui kontrolierius pateikė įvertinęs žmogaus teises užsieniečių laikino apgyvendinimo vietose.

Tyrimo metu kontrolierius užfiksavo, kad VSAT padaliniuose įrengtose laikinojo apgyvendinimo vietose užsieniečiai palapinėse miegojo ant kareiviškų turistinių kilimėlių arba sulankstomų karinių gultų miegmaišiuose Buvusių mokyklų, vaikų globos namų patalpose apgyvendintiems užsieniečiams nesuteikta higienos ir valymo priemonių, trūko drabužių, storesnių antklodžių, patalpose trūko karšto ir geriamojo vandens. Oficialiajame dokumente taip pat nurodoma, kad buvusių mokyklų, vaikų globos namų patalpose viename kambaryje buvo apgyvendinta po 10–30 asmenų, o dalis žmonių miegojo net koridoriuose. Ataskaitoje taip pat nurodyta, jog VST padaliniuose esančiose užsieniečių laikinojo apgyvendinimo vietose dušai ir tualetai, įrengti moduliniuose nameliuose, buvo bendri vyrams ir moterims, kai kurių tualetų užraktai neveikė, dušai atskirti užuolaidomis, todėl neužtikrinamas privatumas, kai kurios moterys jautėsi nesaugios. Taip pat nurodoma, kad įrengtų tualetų ir dušų skaičius buvo neproporcingai mažas apgyvendintų asmenų skaičiui.

Įvertinęs laikinojo apgyvenimo sąlygas palapinėse kontrolierius fiksavo, kad dauguma palapinių praleido lietaus vandenį, jis kaupėsi palapinių viduje, buvo jaučiama drėgmė, lietingomis dienomis čiužiniai, patalynė buvo sudrėkę.

Savo ataskaitoje kontrolierius taip pat pastebėjo, kad ekstremalios situacijos dėl masinio užsieniečių antplūdžio metu sveikatai kenksmingomis sąlygomis dirba ir VSAT pareigūnai, užsieniečių laikinas apgyvendinimas ir jiems reikalingų paslaugų teikimas nebuvo organizuojamas koordinuotai, nebuvo paisoma asmenų lygiateisiškumo principo bei „tuo pažeistos tiek užsieniečių, tiek ir pareigūnų žmogaus teisės“.

Į pasirodžiusią ataskaitą sureagavo Vidaus reikalų ministerija (VRM). Pareigūnai pripažino nurodytus faktus, besiteisindami kad pateikta informacija yra pasenusi.

„Situacija dėl neteisėtų migrantų apgyvendinimo sąlygų keitėsi ir keičiasi kasdien, problemos, bendradarbiaujant su Raudonuoju Kryžiumi ir kitomis organizacijomis, sprendžiamos labai operatyviai“, – teigia VRM.

Ministerija pažymi, kad tarp ministerijų ir Raudonojo Kryžiaus, NVO ekspertų vyksta reguliarūs susitikimai – juose aptariamos kilusios problemos, išklausoma rekomendacijų ir ieškoma sprendimų.

„Kiekvieną savaitę VRM atstovai taip pat susitiko su laikinai migrantus apgyvendinusių savivaldybių atstovais ir sprendė sveikatos priežiūros, maitinimo ir kitus klausimus“, – rašoma VRM pranešime.

Priimta daugybė sprendimų, situacija yra kardinaliai pasikeitusi, akcentuoja ministerija ir prideda, kad migrantai iškelti ir iš savivaldybių patalpų, ir iš Rūdninkų stovyklavietės, o pažeidžiamiausiais žmonėmis dabar rūpinasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. VRM nurodė, jog Lietuva užtikrina nelegaliai į mūsų šalį patekusiems asmenims bazines gyvenimo sąlygas „pagal šalies išgales“, tačiau kokios yra tos išgalės nekonkretizavo, užtai pakartojo savo mantrą apie „Minsko režimo hibridinę ataką“, apie kurią pačioje Seimo kontroleriaus ataskaitoje nebuvo užsiminta ne žodžiu.

Lietuva, Latvija bei Lenkija nuo vasaros susiduria su drastiškai išaugusiu nelegalios migracijos srautu iš Baltarusijos. Į Lietuvą šiais metais atvyko bemaž 4,2 tūkst. neteisėtai Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirtusių migrantų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s