ES agentūra „Frontex“ apkaltino Lietuvą neteisėtai įvykdžius 14 kolektyvinių išstūmimų

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ apkaltino Lietuvą įvykdžius 14 kolektyvinių migrantų išstūmimų. Apie tai penktadienį pranešė portalas „EUobserver“.

Ketvirtadienį Europos politikos studijų centro renginyje „Frontex“ fundamentaliųjų teisių stebėtoja Katažyna Vencel (Katarzyna Wencel) pareiškė, kad agentūra tiria mažiausiai 14 pranešimų apie rimtus incidentus Lietuvos pasienyje su Baltarusija.

„Mano žiniomis, dabar kalbame mažiausiai apie 14 rimtų incidentų pranešimų“, – teigė „Frontex“ atstovė.

Jos teigimu, ataskaitose nurodoma „apie kolektyvinius migrantų išstūmimus, kurie yra patys problemiškiausi“.

„Frontex“ informavo, kad apie šiuo metu vykdomus tyrimus komentarų neteikia.

Lietuvos atsakingi pareigūnai irgi nebuvo kalbūs šiuo klausimu.

„Plačiai komentuoti negaliu, nes dėl tų visų incidentų, kurie fiksuoti „Frontex“, vyksta aiškinimasis. Yra numatyta procedūra, kai agentūra vykdo bet kokią operaciją, jei įvyksta koks nors ypatingas įvykis, surašomas pranešimas apie rimtus incidentus“, – aiškino Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

„Pranešimai yra nagrinėjami kartu su valstybe nare, konkrečiai – su mumis. Mes pateikėme visą informaciją, kad tie incidentai būtų išaiškinti ir uždaryti kuo greičiau. (…) Mes pateikėme informaciją, kad tai vykdoma, laikantis Lietuvos teisės aktų“, – pridūrė jis.

Besiteisindamas pasieniečių vadas teigia jog tai pranešimai, kurie kelia įtarimų dėl galimo pažeidimo, tačiau pats pažeidimo faktas esą dar nėra nustatytas.

Tuo tarpu Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad jai neteko susipažinti su „Frontex“ pateikta informacija ir apie šį atvejį žino tiek, kiek apie jį skelbiama žiniasklaidoje, bet pabrėžė, kad Lietuvos pareigūnai veikia pagal nacionalinėje teisėje numatytą tvarką.

„Mes tikrai įsivertinsime, bet esame priėmę savo nacionalinėje teisėje sprendimus, kad į Lietuvą galima patekti tik legaliu būdu, tai yra, per pasienio kontrolės punktą arba ambasados pateikus prašymą. Kitais būdais patekti į Lietuvą nėra galima ir mūsų pareigūnai imasi veiksmų. Kiekvienu atveju pareigūnai įvertina situaciją ir jeigu reikalinga humanitarinė pagalba, medicininė ar kitokia, ji yra suteikiama“, – sakė ministrė.

„Jeigu kažkokie klausimai kyla, aš manau, mes pasiaiškinsime ir atitinkamai įvertinsime, pateiksime savo išvadas“, – pridūrė ji.

Europos Sąjungos žmogaus teisių institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas. Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje.

Per sieną su Baltarusija Į Lietuvą šiemet pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s