VSAT vadas: Lietuva teikia „Frontex“ paaiškinimus, pati šalis pažeidimų nėra nustačiusi

Lietuva teikia Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūrai „Frontex“ išaiškinimus dėl jos fiksuotų daugybinių pažeidimų išstumiant migrantus pasienyje su Baltarusija. Tuo tarpu aukščiausio rango Lietuvos pareigūnai, visų pirma, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas, teigia jog nėra nustatyta atvejų, kai teisės aktų nebūtų laikomasi.

„Kalbant apie tuos pranešimus, kurie turi ryšį su galimais žmogaus teisių pažeidimais, vyksta nagrinėjimas ir diskusija su valstybe. Šiuo atveju su Lietuva. Ir mes turime atsakyti. Mes į daugiau negu pusę tų raportų arba užklausimų jau pateikėme atsakymus, dabar tuos vertinimus daro „Frontex“ agentūra“, – žurnalistams sakė R.Liubajevas.

Pasak jo, nebuvo atvejų, kai Lietuva, teikdama atsakymą, įvertintų, jog pažeidimo iš tiesų būta: „mes tokių nefiksavome“.

Kaip naujienų portalas „EUobserver“ cituoja „Frontex“ vadovą Fabrice’ą Leggeri, Lietuvoje fiksuota daugmaž 20 pranešimų apie rimtus incidentus. R.Liubajevas sako žinantis apie 16: antradienį gautas vienas papildomas be tų, kurie buvo žinomi anksčiau. Vienu atveju pažeidimas buvo „uždarytas“ – nustatyta, kad jo nebuvo.

R.Liubajevas sako susitikęs su F.Leggeri ir kalbėjęsis apie šiuos incidentus, bet kol kas papildomų duomenų neturi, nes jie vis dar tebėra tiriami.

„Šiandien susitikome su direktoriumi, trumpai pakalbėjome, paklausiau, kokia yra situacija su tais pranešimais, tuo labiau kad jis apie tai minėjo. Sakė, kad jis irgi kažkokių ypatingų rezultatų neturi, bet kol kas nemato poreikio nutraukti operaciją“, – informavo VSAT vadas.

R.Liubajevas pabrėžė, kad „Frontex“ nenagrinėja pažeidimų – tiesiog vertina, ar jie galėjo būti, o į tai atsižvelgdamas agentūros vadovas sprendžia, ar tęsti „Frontex“ operaciją, ar ne.

„Dauguma tų raportų buvo parengti rugpjūčio mėnesį. Nežiūrint į tuos pranešimus ir tą situaciją, direktorius priėmė sprendimą vis dėlto tą operaciją tęsti ir spalio 6 dieną ji buvo pratęsta iki lapkričio 30 dienos“, – pranešė R.Liubajevas.

Pasak jo, incidentų raportų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse vykdomų operacijų metu „surašoma ganėtinai daug“, dalis jų nebūtinai būna susiję su žmogaus teisių pažeidimais.

Lietuva, pasak R.Liubajevo, pateikia išaiškinimą apie šalyje galiojančius teisės aktus.

„Mes pateikėme pirmiausiai išaiškinimą, informaciją apie tai, kokia pas mus yra teisinė bazė, kokie sprendimai priimami. Mūsų pagrindinis principas, bendraujant ir su „Frontex“, ir su Europos Sąjunga, yra atvirumas, mes tikrai nieko neplanuojame slėpti“, – paaiškino VSAT vadas.

Europos Sąjungos institucijos Lietuvos atžvilgiu laikosi griežtos pozicijos, kad taip vadinamo „migrantų išstūmimai“, tame tarpe kai jie yra sulaikomi šalies teritorijos gilumoje, šiurkščiai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas. Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar Lietuvos ambasadoje Minske.

Per siena su Baltarusija į Lietuvą šiais metais pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų yra kilę iš Irako, kurį JAV bei kitos NATO valstybės, tame tarpe ir Lietuva, neteisėtai okupavo apie 20 metų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s