„Frontex“ pasitrauks iš Lietuvos? Tarnyba fiksuoja daugiau pažeidimų, nei pranešama oficialiai

Šiuo metu žinoma apie maždaug 20 Lietuvoje užfiksuotų pažeidimų prieš migrantus, paskelbė Europos Sąjungos sienos apsaugos tarnybos „Frontex“ vadovas Fabrice`as Leggeri.

„Fiksuota, jei teisingai prisimenu, 17 ar beveik, sakykime, 20 rimtų incidentų, kur įtariami pamatinių teisių pažeidimai Lietuvoje“, – F. Leggeri sakė renginyje pirmadienį. Jį cituoja portalas „EUobserver“.

„Mano supratimu, to priežastis – Lietuvos teisės interpretacijos. Klausimas, ar Lietuvos sienos apsaugos ir prieglobsčio įstatymai atitinka ES teisę“, – sakė „Frontex“ vadovas.

Anksčiau „EUobserver“ pranešė, kad yra fiksuota apie 20 vadinamųjų rimtų incidentų, kurie susiję su grupiniu migrantų išstūmimu per sieną. Mat grupinis prieglobsčio siekiančių žmonių išstūmimas yra šiurkštus Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimas.

Ataskaitas apie incidentus rengia „Frontex“ pareigūnai, dirbantys Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje.

Reaguodama į situaciją agentūra gali sustabdyti ir atšaukti pareigūnų dalyvavimą operacijoje, jei fiksuoja rimtus pažeidimus. Ar taip „Frontex“ pasielgs Lietuvoje, F. Leggeri nekomentavo, tačiau 2021-ų metų pradžioje analogiškoje situacijoje dėl žmogaus teisių pažeidimų tarnyba nutraukė savo misiją Vengrijoje.

Į Lietuvą šiemet per pasienį su Baltarusija pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai. Reaguodama į susiklosčiusią krizę Lietuva yra paskelbusi ekstremaliąją situaciją. Vilnius taip pat priėmė įstatymus, kurie leidžia išstumti migrantus atgal į Baltarusiją.

Tačiau Europos Sąjungos institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas. Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje.

Dabar Lietuva kartu su bent 12 kitų šalių siūlo peržiūrėti ES migracijos politiką ir, be kita ko, įteisinti migrantų atstūmimus ekstremaliosios padėties atveju.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s