Dvi buvusios Lenkijos pirmosios ponios protestavo prieš migrantų padėtį pasienyje: reikalauja suteikti pagalbą

Dvi buvusios Lenkijos pirmosios ponios šeštadienį dalyvavo proteste netoli sienos su Baltarusija. Moterų organizacijos aktyvistės ragino gerbti migrantų teises ir nestumti atgal į Baltarusiją vaikų ir moterų. Miškuose pasienyje žurnalistai kaip tik aptiko naują migrantų grupę su vaikais. Žmonės sako kelis kartus buvę stumdomi tarp Lenkijos ir Baltarusijos.

Alos Masini iš Sirijos šeima su penkiamečiu ir šešiamečiu – jau Europos Sąjungoje, tačiau ji šalta ir nesvetinga. Po keturių dienų įšalusiame miške paramedikų sulaukė tik kai visa grupė sugebėjo susisiekti su aktyvistais, o jie ilgai stumdyti Lenkijos ir Baltarusijos pareigūnų.

„Žinoma, ne. Jei būtume žinoję, kaip bus sunku, nebūtume vykę. Atvykome į Europą gydyti sūnaus, nes Sirijoje karas“, – tikina migrantė.

Ji pasakoja, kad vyresnysis turi įgimtą nervų ydą: „jie mums sakė, kad pasirinktume arba mirti ten, arba Lenkijoje. Nuėjome prie Lenkijos sienos, prašėme karių padėti ir paprašėme leisti kirsti sieną, nes vaikai buvo alkani, sergantys ir sušalę. Bet jie mums sakė grįžti į Siriją.“

„Motinos – į pasienį“, „Vaikų vieta – ne miške“ – tokį protestą surengė motinų organizacija Michalove, kuris kiek toliau nuo sienos, nes pasienyje įvesta nepaprastoji padėtis neleidžia nei žurnalistams, nei aktyvistams priartėti per tris kilometrus.

„Šiandien norime pareikšti protestą prieš nežmonišką elgesį su migrantais Lenkijos ir Baltarusijos pasienio zonoje, prieš jų žmogiškumo atėmimą. Norime paprašyti Vyriausybės leisti humanitarinėms ir socialinėms organizacijoms pasiūlyti migrantams medicininę ir teisinę pagalbą“, – tikina buvusi Lenkijos pirmoji ponia Jolanta Kwasniewska.

„Nesutinkame, kad pabėgėliai būtų stigmatizuojami, kad jų tragedija būtų naudojama nūdienos politiniais tikslais“, – pritaria jai kita buvusi Lenkijos pirmoji ponia Anna Komorowska.

Michalovo meras sako, kad vaikų vieta šiltuose namuose ir artėjanti žiema atneš tragedijų. Pasieniečiai tikina, kad vien per pastarąją parą Baltarusijos pareigūnų atsivežti migrantai beveik 500 kartų bandė neteisėtai kirsti sieną. Vyriausybės politika jų neįleisti populiari, ypač – kaimiškoje rytinėje Lenkijoje, Michalove – irgi.

„Suprantu, reikia padėti motinoms su mažais vaikais. Taip, galima juos priimti, apgyvendinti kuriam laikui. Bet jaunimas tegu tvarką įsiveda namie“, – sako Michalovo gyventojas.

Kirpėjas Ali Abdas Alvaretas – iš Libano, žlungančios, neramumų apimtos šalies. Jis pasakoja sumokėjęs 4 tūkstančius dolerių bendrovei iš Minsko. Sieną bandė kirsti 5–6 kartus, vis veltui.

„Kaskart grįždavome į Baltarusijos pasienį, prašydavome nuvežti mus į Minską, kad deportuotų atgal į Libaną. Jie sakė, ne. Turite rinktis: arba mirštate čia, arba mirštate Lenkijoje“, – pasakoja migrantas iš Libano.

Turėjęs gerti vandenį nuo lapų, sušalęs taip, kad nebeužmigo, sako suprantąs, kad pasieniečiai dirba savo darbą, gina šalį nuo tokių nelegalų kaip jis: „nelinkėtum to baisiausiam priešui.“

A. A. Alvaretas pripažįsta: vykti čia buvo jo sprendimas. Bet jei nelaukiamas – pirktų bilietą namo. Nenori mirti pasienyje, nori tik vėl pamatyti mamą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s