Ukrainos peilis Lietuvai į nugarą dėl Astravo AE: atšaukia duotą pažadą drausti baltarusiškos elektros importą, ekspertai įsitikinę – patyrėme dar vieną didelę nesėkmę

Lietuva šiemet skelbė su Ukraina sutarusi kartu blokuoti atominę elektrinę Astrave – tačiau Kijevas apsigalvojo dėl pažado Lietuvai drausti baltarusiškos elektros importą ir jį atšaukia. Pasak ekspertų – ne iš gero gyvenimo, nes žiemą Ukrainai gresia didžiulis energijos trūkumas. Vis dėlto pasak buvusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko – Lietuvos antiastravinei politikai – tai akivaizdi nesėkmė.

Ankstyvą pavasarį Lietuvos delegacija su prezidentu Gitanu Nausėda priešakyje atvyko į Kijevą. Ji sutikta svetingai – priėmimai, draugystės deklaracijos.

Tuomet Lietuvos vadovybė tikino, kad su Ukraina sutarta kartu blokuoti Astravo atominę elektrinę, Kijevas elektros iš Baltarusijos nepirks.

„Ukrainos pasiryžimas sichronizuotis su kontinentine Europa ir atsiriboti nuo baltarusiškos elektros ateityje mums yra be galo svarbus draugystės ir bendradarbiavimo įrodymas“, – tuomet sakė prezidentas G. Nausėda.

Bet Kijevas persigalvojo.

Ukrainos energetikos reguliavimo komisija nuo lapkričio leido vėl importuoti elektrą iš Baltarusijos.

Pasak buvusio ministro – Lietuvos pastangos pasiekti Astravo blokadą regione susvyravo.

„Astravo atominei elektrinei atsiveria žymiai platesnė rinka ir tai yra labai palanki prielaida dar šiemet, jeigu jiems tai pavyks, pradėti bandomąją antro bloko eksploataciją“, – pareiškė buvęs Energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Iš 15 Ukrainos atominių reaktorių, pirmą kartą istorijoje vienu metu veiks 14 – tokiomis priemonėmis šalis bandys užpildyti dar tik artėjant žiemai besiveriantį energijos deficitą.

Energijos suvartojimas žiemą Ukrainoje gali gerokai viršyti pasiūlą.

„Kalbėjau su Ukrainos politikais, jie pripažįsta, kad pažadėjo Lietuvai nepirkti baltarusiškos elektros, tačiau turėjo tai atšaukti, ir jiems patiems tai nepatinka, nes Lietuva yra svarbi Ukrainos sąjungininkė“, – teigia „Radio Free Europe“ redaktorius Rikardas Jozwiakas.

Ukrainos dujų rezervai riboti – nors per šalį keliauja dujų tranzitas iš Rusijos į Europą, pati Ukraina tiesiogiai iš Rusijos dujų neperka, o šilumos gamybai svarbioms anglies elektrinėms šios žaliavos jau trūksta – išaugus pasaulinei paklausai ir kainoms bei netekus prieigos prie anglies iš Donbaso.

Energetikos ministras Dainius Kreivys, vasarą taip pat reiškęs viltį, kad Ukraina ir toliau draus baltarusiškos elektros importą, pasikeitusio Kijevo sprendimo kol kas nekomentuoja.

Pasak A. Sekmoko, Lietuva pati nesiima visų turimų priemonių Astravo blokadai, esą pati galėtų išstoti iš posovietinio BRELL žiedo sutarties. O tikėtis, kad kitos šalys dėl Lietuvos aukos savo ekonominius interesus – naivu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s