Sekmadienį prie Vyriausybės – protestas „Prieglobsčio prašymas nėra nusikaltimas“

Sekmadienį lapkričio 7 d. 14 val. Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės rūmų vyks protestas „Prieglobsčio prašymas nėra nusikaltimas“. Protestą organizuoja nevyriausybinės organizacijos, tame tarpe Lietuvos pabėgėlių taryba, Gegužės 1-osios profesinė sąjunga ir studentų judėjimas „Šauksmas“.

Mitingo organizatorių teigimu, Lietuvos Vyriausybės vykdoma apgręžimo politika, neskaidrumas ir humanitarinės pagalbos ribojimas pasienyje kelia grėsmę ne tik prieglobsčio prašytojams, bet ir visai Lietuvos visuomenei, rašoma pranešime spaudai. Proteste savo patirtimis dalinsis Lietuvoje prieglobstį radę užsieniečiai, humanitarinę pagalbą prie Lietuvos-Baltarusijos sienos teikiantys Lietuvos piliečiai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Protestu reiškiamas palaikymas to paties pavadinimo peticijai, kurią pasirašė 27 nevyriausybinės organizacijos, pilietiniai judėjimai ir per tūkstantį Lietuvos gyventojų.

„Sulaukiame pagalbos šauksmų iš žmonių, kurie yra įstrigę miškuose be maisto ar šiltų drabužių. Jau yra atvejų, kai sužinojome, kad pagalbos šaukęsi žmonės buvo rasti Lenkijos pasienyje negyvi. Mes stengiamės padėti, kuo tik galime, renkame humanitarinę pagalbą, tačiau, jei nebus valstybinių institucijų pagalbos, vargu ar pavyks išvengti daugiau mirčių. Esame prieš tai, kad mūsų pasienis taptų kapinynu, todėl nematome kitos išeities, kaip nebetylėti ir reikalauti valstybės vadovų atsakomybės“, – teigia viena iš protesto organizatorių, Gegužės 1-osios profesinės sąjungos atstovė Emilija Švobaitė.

Nuo vasaros pradžios Lietuvoje pabėgėlių stovyklose sulaikyti daugiau nei 4000 žmonių, didelę dalį iš jų sudaro motinos su vaikais ar nelydimi nepilnamečiai. Anot protesto rengėjų, nėra aišku, kiek žmonių šiuo metu yra įstrigę tarp Baltarusijos ir Lietuvos pasienio – abiejų šalių pasienio pareigūnai neleidžia žmonėms nei kirsti sienos, nei vykti atgal į savo šalis. Taip pat nėra renkami duomenys apie atstumiamus žmones, žiniasklaidai neleidžiama stebėti, kaip vykdomi apgręžimai, nebendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis dėl humanitarinės pagalbos teikimo. Lenkijos pasienyje jau pasitaikė atvejų, kai dėl išsekimo mirė žmonės.

„Dabartinė Vyriausybės politika – trumparegiška, paremta baime ir neapgalvotais sprendimais. Turime kuo greičiau galvoti, kaip išvengti getų kūrimo, integruoti žmones, ypač vaikus. Kitaip matysime augantį susipriešinimą visuomenėje, turėsime vis daugiau pinigų investuoti į koncertinas, o nuo jų saugiai nesijausime niekas“, – teigia peticijai palaikymą išreiškusi Lietuvos žaliųjų partijos vadovė Ieva Budraitė.

Protesto organizatoriai bei peticijos rengėjai Vyriausybei yra iškėlę aštuonis konkrečius reikalavimus, kaip reikėtų keisti dabartinę migracijos politiką. Tarp jų – raginimas neapgręžti prieglobsčio prašytojų į Baltarusiją ir sudaryti jiems realias galimybes pateikti prieglobsčio prašymą. Taip pat reikalaujama gerinti sąlygas apgyvendinimo centruose, suteikti reikalingą medicininę pagalbą ir socialines paslaugas, užtikrinti teisines galimybes nepriklausomoms organizacijoms teikti pagalbą prieglobsčio prašytojams ir vykdyti stebėseną dėl galimų jų teisių pažeidimų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s