Prancūzija nepataria skiepytis „Modernos“ vakcina jaunesniems nei 30 metų – Lietuva tokiu pavyzdžiu sekti kol kas neketina

Lietuva kol kas neketina pasekti kai kurių šalių pavyzdžiu ir laikinai sustabdyti asmenų iki 30-ties metų skiepijimą „Modernos“ vakcina arba jo nerekomenduoti. Kitų šalių atlikti tyrimai rodo šiek tiek didesnę šios vakcinos šalutinio poveikio riziką jauniems asmenims, tačiau Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pabrėžia – atvejai reti ir lengvai gydomi, didesnė rizika kiltų nepasiskiepijus ir susirgus.

Skiepytis „Modernos“ vakcina jaunesniems nei 30 metų Prancūzijoje – neberekomenduojama. Tyrimai parodė, kad „Modernos“ vakcina šio amžiaus žmonėms, ypač vyrams, retais atvejais gali sukelti miokarditą ar perikarditą.

Prancūzijoje dirbanti šeimos gydytoja sako mananti, kad rekomendacijos dauguma šalies medikų laikysis.

„Jie imasi visų priemonių, kad išvengti komplikacijų, ypač jauniems žmonėms. Nors visgi tos komplikacijos yra labai labai retos“, – sako šeimos gydytoja Noruta Kuzmaitė.

Nuo gegužės iki rugpjūčio pabaigos atliekamas tyrimas parodė, kad po reto šalutinio poveikio nė vieno mirties atvejo neužfiksuota, tačiau tiek miokarditas, tiek perikarditas pasireiškė beveik po 1 000 kartų. jų rizika išauga per 7 dienas nuo pasiskiepijimo.

„Aš manau, kad yra protinga apsaugoti jaunus žmones, nors ta rizika yra minimali, bet vyresniems, kuriems rizika yra mažesnė, „Moderna“ irgi turi, aš manau, savo vietą“, – teigia N. Kuzmaitė.

Šios amžiaus grupės skiepijimą „Modernos“ vakcina dar spalio pradžioje iki gruodžio laikinai sustabdė Švedija, vėliau tai padarė Norvegija, Suomija bei Danija. Prieš priėmus sprendimą Švedijoje vakcinos šalutinis poveikis patvirtintas 119 asmenų.

Valstybinės vaistų ir kontrolės tarnybos teigimu, po Europos vaistų agentūros analizės, įspėjimas apie šalutinį miokardito ir perikardito poveikį įrašytas dviejų vakcinų – „Modernos“ ir „Pfizer“ – informaciniuose leidiniuose.

Tačiau Lietuvoje rekomendacijų neskiepyti jauno amžiaus žmonių „Modernos“ vakcina šiuo metu nėra – esą atsižvelgiama į tai, jog šalyje užfiksuoti miokarditų ir perikarditų atvejai negausūs – iš viso 11. Du iš jų – po antrosios „Modernos“ dozės – vienam devyniolikmečiui ir 55-erių vyrui.

„Iš abiejų atvejų kažkokių tai analizių ar kažkokių tai išvadų daryti tiesiog negalima, atvejų skaičius yra per mažas, kad į tai galėtume atsiremti ir rekomenduoti priimti vienokį ar kitokį sprendimą, remiantis vien tiktai mūsų pačių patirtimi“, – sako Vaistų kontrolės tarnybos vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė.

Medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas sako, „Modernos“ vakcinos informacinės medžiagos, duodančios žinią imuninei sistemai, kokius antikūnus gaminti, yra tris kartus daugiau nei „Pfizer“ vakcinoje, todėl ši suformuoja stipresnį imunitetą. Vis tik gali pasireikšti ir stipresnės nepageidaujamos reakcijos.

„Kas buvo nustatyta, kad 100 000 paskiepytų dozių 13–15 miokardito atvejų buvo nustatyta po „Modernos“ ir 5 kartus mažiau po „Pfizerio“ vakcinos. Bet reikia pabrėžti, kad vis tik tai yra gana reti atvejai“, – sako S. Čaplinskas.

Pasak virusologo, dauguma atvejų praėjo be jokio, o daliai reikėjo tik priešuždegiminio gydymo.

„Šiai dienai nekyla abejonių, kad „Modernos“ vakcinos nauda, taip pat ir jauniems vyrams, yra didesnė negu ta galima žala, kurią gali sukelti nepageidaujamas jos poveikis. Mes Lietuvoj turime privilegiją, kad turime įvairių vakcinų ir galime rinktis, bet tose šalyse, kur vakcinų trūksta ir jeigu yra galimybė skiepytis tik „Moderna“, tai siūloma toliau skiepytis „Moderna“, – sako S. Čaplinskas.

Iš viso Lietuvoje „Modernos“ vakcina pasiskiepijo daugiau nei 270 tūkst. asmenų, daugiau nei 13 proc. iš jų – 12–30 metų. Sveikatos apsaugos ministerija papildomam skiepijimui ruošiasi leisti rinktis ir „Moderną“ naudojant pusę jos dozės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s