Rimas Tuminas interviu V. Pozneriui paskelbė jog rusai nėra Lietuvos okupantai bei pasakė nesureikšminąs Molotovo – Ribentropo pakto

Rusijoje dirbančio Lietuvos režisieriaus Rimo Tumino interviu žurnalistui, JAV, Prancūzijos bei Rusijos piliečiui Vladimirui Poznerui sukėlė didelę audrą tarp profesinių Lietuvos patriotistų bei etatinių skundikų. Šiame interviu R. Tuminas pareiškė nelaikantis rusų okupantais Lietuvoje. Be to režisierius nesureikšmino Molotovo ir Ribentropo pakto bei jų slaptų protokolų, pagal kuriuos Nacių Vokietija bei Tarybų Sąjunga pasidalijo įtakos zonas Rytų Europoje.  

Kalbėdamasis su R. Tuminu V. Pozneris pasakė (nuo 38:40):

V. Pozneris: – Atsakydamas į klausimą, ar laikote rusų žmonės okupantais, Jūs kažkada pasakėte, aš Jus cituoju: „Rusija išgelbėjo pasaulį nuo fašizmo ir mes nugalėjome Didžiajame Tėvynės kare. Nugalėjome todėl, kad rusai nesigailėjo savęs, pasiaukojo ir padėjo save ant pergalės aukuro. Mano tėvas nužygiavo iki Berlino ir grįžo namo 45-tais metais. Jis retai pasakojo apie karą. Bet laikė save nugalėtoju. Karas nepaliko jo iki gyvenimo pabaigos, apsigyveno jame visam laikui“. Štai Jūsų žodžiai.

R. Tuminas: – Taip.

V.P.: – Ryšium su tuo aš turiu du klausimus. Pirmas klausimas yra toks: ar Jūsų tėvas yra rusas ar lietuvis?

R.T.: – Lietuvis.

V.P.: – Nepaisant to kad jo vardas buvo „Vladimir“.

R.T.: – Taip. Nors jo vardas buvo „Antanas“.

V.P.: – Bet kažkodėl Jūs esate Rimas Vladimirovič.

R.T.: – Kai aš dirbau „Sovremenik“ teatre aš prisistačiau Rimas Antonovič. Antanas yra mano tėvo pirmas vardas. Bet čia nėra žaidimas. Mano tėvas tikėjo ta sistema ir jis pakeitė vardą. Vardas „Antanas“ jam skambėjo labai provincialiai.

V.P.: – Ar Jūs esate linkęs ignoruoti 1939-tų metų Tarybų Sąjungos bei Nacių Vokietijos sutarties slaptus protokolus, kai Jūs tariate šiuos žodžius? Ar Jūs žinote apie juos?

R.T.: – Taip, apie juos visi žino.

V.P.: – Ir kokias pasekmes jie turėjo Jūs žinote?

R.T.: – Taip, žinau.

V.P.: – Ir nieko?

R.T.: – O ką?

V.P.: – Bet Jūs suprantate iš kur atsirado žodis „Okupantai“?

R.T.: -Taip.

V.P.: – Ir Jūs nesutinkate su tuo (kad rusai buvo okupantai – red.)?

R.T.: – Ne.

V.P.: – Man tiesiog reikia suprasti jūsų požiūrį.

 R.T.: – Ne. Žodis „okupantai“ atsirado jau paskui, labai vėliau. Mes kalbame apie mano tėvą, apie tą gyvenimą, apie tą tikėjimą, tą laiką. Ir tada nebuvo okupantų.

V.P.: – Gerai. Ar Jūs rusų nelaikote okupantais?

R.T.: – Ne, nelaikau.

V.P.: – Būtent tai aš nuo jūsų ir norėjau išgirsti: taip ar ne.

R. Tuminas yra Vilniaus mažojo teatro meno vadovas. Kilus lietuvių režisieriaus pasmerkimo bangai iš Lietuvos Respublikos valstybinio biudžeto finansuojamos kultūros įstaigos administracija tuojau pat suskubo pareikšti atsiribojanti nuo Rusijos televizijoje pasakytų žodžių.

 „Minėto interviu metu pasisakymai Lietuvos istoriniais, politiniais klausimais nėra teatro pozicija. Esame įsitikinę, kad menas ir kultūra – tai geriausia terpė, kurioje skaudžios istorinės patirtys įprasminamos ir išreiškiamos tam, kad jos būtų perduodamos iš kartos į kartą ir niekada nebūtų pamirštos“, – teigiama Vilniaus mažojo teatro pranešime.

Kaip įprasta dabartinėje labai ideologizuotoje Lietuvos viešojoje diskusijoje šiame pranešime priminta apie „sovietinę okupaciją“, kurios laikotarpiu Lietuvos gyventojų skaičius tik augo.

„Tai Lietuvos piliečiai, kurie galėjo tapti mokslininkais, menininkais, aktoriais, muzikantais, politikais ar tiesiog laisvos Lietuvos kūrėjais. Šį ypatingai skaudų Lietuvai laikmetį Vilniaus mažasis teatras stengiasi atspindėti ir savo statomuose spektakliuose. Apgailestaujame, kad menininkai paverčiami propagandinio mums priešiškai nusiteikusios šalies karo įrankiu“, – rašoma pranešime ir išvien rodoma kaip smarkiai šio teatro kūryba priklauso nuo dabartinės Lietuvos politikos konjunktūros bei ideologinio valstybės užsakymo.

Vilniaus mažasis teatras įkurtas 1990 metais, 1997 metais jam suteiktas valstybinio teatro statusas. Ilgą laiką teatrui vadovavo R. Tuminas, šiuo metu dirbantis Maskvos J. Vachtangovo teatre. Jis taip pat oficialiai eina Vilniaus mažojo teatro meno vadovo pareigas.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s