Metinė infliacija Lietuvoje spalį – aukščiausia ES

Metinės infliacijos palyginimas tarp ES valstybių narių rodo, kad aukščiausia infliacija spalį buvo Lietuvoje (8,2%), Estijoje (6,8%) ir Vengrijoje (6,6%). Mažiausia – Maltoje (1,4%), Portugalijoje (1,8%), Suomijoje bei Graikijoje (po 2,8%). Didžiausioje euro zonos narėje Vokietijoje vartotojų kainos spalį per metus paaugo 4,6%, Latvijoje – 6%. Vidutinė metinė infliacija Europos Sąjungoje spalį, lyginant su 2020 m. spaliu, siekė 4,4%, o euro zonoje – 4,1%, trečiadienį paskelbė Eurostatas.

Prieš metus infliacija ES sudarė 0,3%, o euro zona patyrė neigiamą, minus 0,3% vartotojų kainų augimą (defliaciją).

Daugiausiai vartotojų kainos euro zonoje spalį augo dėl pakilusių energetikos kainų, ši komponentė sudarė 2,21 proc. punkto visoje euro zonos infliacijoje, paslaugų komponentė sudarė 0,86 proc. punkto, pramoninių prekių ir maisto kainos – dar atitinkamai 0,55 ir 0,43 proc. punkto.

Trečiadienį taip pat paskelbta, kad metinė infliacija spalį Jungtinėje Karalystėje siekė 4,2%. Infliacija spalį JAV pakilo iki 6,2%.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas ir Europos centrinio banko (ECB) valdančiosios tarybos narys Gediminas Šimkus kiek anksčiau pabrėžė, kad spalį iki 8,2% pašokusi metinė infliacija Lietuvoje įspūdinga (prieš metus ji buvo tik 0,5%), tačiau tai nėra vienos Lietuvos reiškinys. Kainos auga visoje euro zonoje, nors ir ne taip sparčiai.

Skaičiuojama, kad du trečdaliai šios infliacijos Lietuvoje yra sukelta išorinių veiksnių, t. y., pakilusių importuojamų naftos, elektros, dujų kainų.

Europos Centrinio banko pirmininkė Christine Lagarde šią savaitę kalbėdama Europos Parlamento Ekonomikos komitete, teigė, kad nors auganti infliacija kelia nerimą daugeliui euro zonos gyventojų, kainų augimo „prognozės vidutiniu laikotarpiu išlieka nuosaikios“. Ji pridūrė, kad „mažai tikėtina“, jog sąlygos ECB padidinti palūkanas „kitąmet bus patenkintos“.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s