Lietuvoje atidaryta Taivano atstovybė

Darbą Lietuvoje ketvirtadienį pradeda Taivano atstovybė, pranešė salos Užsienio reikalų ministerija.

Atstovybės atidarymas pabrėžia „naują ir daug žadantį dvišalių Taivano ir Lietuvos santykių kursą“, teigiama pranešime.

Atstovybės vadovu paskirtas Ericas Huangas, jau vadovaujantis Taibėjaus atstovybei Latvijoje.

Taivano atstovybė Vilniuje pristatoma kaip Taibėjaus biuras prekybiniams ryšiams plėtoti, bet ji taip pat tvarkys konsulinius klausimus.

Lietuvos sprendimas leisti Taivano atstovybei šalyje veikti būtent tokiu vardu pykdo Kiniją, protestuojančią dėl bet kokių Taivano mėginimų veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Visur kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Prieš kelis mėnesius Kinija atšaukė savo ambasadorių iš Vilniaus ir pareikalavo, kad Lietuva padarytų savo ambasadorių iš Pekino. Ambasadorė Diana Mickevičienė į Vilnių konsultacijoms grįžo rugsėjo pradžioje.

Taivano atstovybė Vilniuje atidaryta, siekiant plėtoti ekonominius ryšius su Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis, tačiau diplomatinio statuso ji neturės, teigia Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Mes siekiame megzti tampresnius ryšius Azijos regione arba Indijos-Ramiojo vandenyno regione. Ne taip seniai pradėjo darbą ambasada Australijoje, ketiname gal dar net šiais metais atidaryti ambasadą Pietų Korėjoje, kitais metais – Singapūre ir tikriausiai kažkada ateityje ir atstovybę Taibėjuje “, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, komentuodamas Taivano atstovybės atidarymą.

Jo teigimu, Kinija informuota apie šios atstovybės veiklos pradėjimą Vilniuje.

Tuo tarpu ministro atstovė Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė savo komentare pabrėžė, jog „ši atstovybė neturės diplomatinio statuso“.

Anot G. Landsbergio, kol kas nesulaukta jokios Kinijos reakcijos į tai, nefiksuota ir didesnio kibernetinių atakų pavojaus lygio.

Užsienio reikalų ministras teigė, kad valstybės interesas yra megzti stipresnius ryšius su demokratiniais kraštais.

„Manome, kad ekonominiai ryšiai, sudaryti su demokratinėmis valstybėmis, yra tvaresni, ilgaamžiškesni, jie yra labiau grįsti teisės viršenybės principu, dėl to yra labiau atitinkantys Lietuvos interesus“, – kalbėjo jis.

Lietuvos verslininkai sako, kad dėl Vilniaus ir Pekino nesutarimų prekyba su šia Azijos šalimi gerokai apsunko.

Tačiau Vyriausybė tikisi, kad plėtojant santykius su Taivanu šalies įmonėms pavyks atrasti naują perspektyvią rinką.

Spalio pabaigoje Lietuvoje viešėjo Taivano verslo delegacija, žvalgiusi galimybes investuoti ir ieškojusi prekybos partnerių tarp Lietuvos įmonių.

„Taivanas ir Lietuva turi didžiulį bendradarbiavimo potencialą įvairiose srityse, tokiose kaip puslaidininkiai, lazeriai, fintech ir daugelis kitų“, – teigiama Taivano Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Anot ministerijos, Lietuvos ir Taivano atstovų per taivaniečių vizitą pasirašyti šeši bendradarbiavimo memorandumai kuria „tvirtą pamatą stipresniems mūsų ryšiams“.

„Taivanas brangins ir stiprins šią naują draugystę, pagrįsta mūsų bendromis vertybėmis“, – rašoma pranešime.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s