Lietuvos vyriausybė didins akcizus energijos ištekliams: dyzelinas, benzinas ir kitas kuras turi ženkliai brangti

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymo pataisoms, pagal kurias ateityje bus didinami mokesčiai dyzelinui, benzinui, dujoms, taip pat šildymui naudojamam kurui.

Kaip posėdyje informavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, jeigu šis ir kiti „žalieji“ įstatymai nebūtų priimti, Lietuva Europos Sąjungai turėtų sumokėti 444 mln. eurų už nesumažintą taršą.

Patvirtintame įstatymo projekte numatoma, kad kainos bus didinamos palaipsniui, pradedant nuo 2023 m. ir baigiant jau 2030 m. Vyriausybės patvirtintas projektas dabar bus teikiamas svarstyti Seimui.

Jeigu dabar akcizas gazoliams arba dyzelinui Lietuvoje yra 372 eurai už 1000 litrų, tai priėmus minėtą įstatymą ilgainiui jis padidės iki 500 eurų, o prie šios sumos dar bus pridėta 157,2 euro dydžio CO2 dedamoji. Taigi, bendrai už vieną litrą dyzelino reikės mokėti ne 0,372 euro, kaip yra dabar, o beveik dukart daugiau – 0,6572 euro akcizą.

Benzino akcizas ilgainiui didės nuo dabartinių 466 eurų už 1000 litrų iki 600 eurų (kartu su CO2 dedamąja). Tad už litrą benzino turėsime mokėti 0,6 euro akcizų.

Galutinė dyzelino ir benzino kaina priklausys nuo to, kokia bus jo savikaina ir kaip keisis pridėtinės vertės mokestis.

Kaip informavo Finansų ministerija, dėl mokestinių veiksnių benzino kaina per laikotarpį iki 2030 m. galėtų padidėti apie 0,17 euro už litrą, dyzelino – apie 0,35 euro už litrą, o naftos dujų – apie 0,13 eurų už litrą.

Naujame įstatymo pataisų projekte numatoma gerokai apriboti ir žemės ūkyje naudojamą pigesnį dyzeliną. Pirmiausia būtų įvesta 100 tūkst. litrų kvota tokiems degalams, vėliau ji būtų sumažinta iki 50 tūkst. litrų per metus neviršijant Vyriausybės nustatytų kiekių (jie priklauso nuo dirbamos žemės ploto ir kt.).

Iškastinį kurą šildymui naudojantys gyventojai ir įmonės ar organizacijos taip pat turėtų suklusti.

Projekte numatoma, kad skaičiuojant skysto kuro (mazuto), akmens anglies, durpių ir kito kuro akcizą ilgainiui taip pat bus pridėta CO2 dedamoji. Priklausomai nuo kuro rūšies, ji papildomai sudarys iki 38,72 euro už toną.

Anksčiau rugsėjį elektros kaina Lietuvoje išaugo daugiau kaip 40 proc.

Tuo tarpu metinė infliacija Lietuvoje šių metų spalio mėnesį siekė 8,2 proc. – tai yra pats aukščiausias rodiklis visoje Europos Sąjungoje.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s