R.Liubajevas: „Frontex“ baigia misiją Lietuvoje

Pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas pareiškė, kad kitą savaitę baigsis Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros Greitojo reagavimo operacija (angl. Rapid Border Intervention), tad toliau „Frontex“ veiks kitokiu formatu ir mažesne apimtimi.

„Misija baigsis, tačiau „Frontex“ lieka Lietuvoje“, – teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas. – Suderinome iš esmės su „Frontex“ direktoriumi ir su pačia agentūra dėl operacijos pratęsimo, bet jau kitame formate. Čia būtų normalios operacijos kontekstas, tokios operacijos organizuojamos beveik prie visų išorinių ES sienų.“

Vis dėlto jis pabrėžė, kad naujosios misijos intensyvumas „bus šiek tiek mažesnis“, lyginant su antradienį pasibaigsiančia Greitojo reagavimo operacija.

„Dabar „Frontex“ išplatino pranešimą valstybėms narėms dėl galimybės prisijungti ir pateikti siūlymus dėl techninių priemonių, dėl pareigūnų dislokavimo. Šiuo metu ta informacija yra gaunama“, – aiškino R.Liubajevas.

„Mes savo poreikius identifikavome, atsižvelgdami į dabartinę situaciją – šiek tiek srautai sumažėjo prie sienos, tai atitinkamai ir savo poreikius nurodėme vertindami situaciją“, – pridūrė jis.

Pasieniečių vadas teigė daugiau detalių kol kas negalintis atskleisti, tačiau Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros paprašyta ekspertų, galinčių užtikrinti sienos apsaugą, kontrolę ir dokumentų patikrą, bei techninių priemonių: sraigtasparnių, stebėjimo įrangos.

Jis pabrėžė, kad rotuojantis pajėgoms Lietuvoje „nebus tarpo tarp tų dviejų operacijų“.

„Pas mus sudėliotas grafikas taip, kad išvykimas ir atvykimas būtų laipsniškas, kad nebūtų pertraukos tarp misijų“, – aiškino R.Liubajevas.

VSAT vado teigimu, šiuo metu „Frontex“ koordinuojamoje operacijoje dalyvauja apie 120 pasieniečių. Dar pusšimtis pareigūnų, įskaitant lenkus bei estus, sieną padeda saugoti pagal dvišalius susitarimus su Lietuva.

Į Lietuvą šiemet per pasienį su Baltarusija pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – kurdai iš Irako, Sirijos bei Turkijos, kurie kirto sieną iki rugpjūčio. Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai buvo įpareigoti masiškai išstumti sieną bandančius kirsti migrantus, į Lietuvą neįleista 7,4 tūkst. asmenų.

Europos Sąjungos institucijos laikosi pozicijos, kad kolektyviniai migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas. Lietuva savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje Minske.

Lietuvą dėl vykdomos migracijos politikos kritikuoja ir Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras, nevyriausybinės organizacijos. Tuo metu Seimo kontrolierių įstaigos vadovo Augustino Normanto praėjusią savaitę paskelbtoje ataskaitoje nurodoma, kad Lietuva neužtikrino prieglobsčio prašytojų teisių į higieną, tinkamus drabužius, teisę į privatumą ir prilygo draudžiamam nežmoniškam ar žeminančiam žmogaus orumą elgesiui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s