Įtakingų ukrainiečių susirinkimas Lietuvoje virto detektyvu: kas filmavo ir koks VSD vaidmuo?

Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis skelbė turįs patikimų žinių, kad gruodžio 1-ąją jo vadovaujamoje šalyje turėtų įvykti jam priešiškai nusiteikusių jėgų rengiamas valstybinis perversmas. Šis scenarijus nebuvo įgyvendintas, o esą galimi perversmininkai buvo susirinkę Vilniuje ir Trakuose.

Sutapimai ar ne, kad po V.Zelenskio pareiškimų apie galimą valstybinį perversmą Ukrainoje Vilniuje bei Trakuose savo 69-ąjį gimtadienį šventė garsus žurnalistas Savikas Šusteris, gimęs ir augęs mūsų šalies sostinėje?

Kad ir kaip būtų, šis susirinkimas sulaukė didelio atgarsio Ukrainoje. Internetinis leidinys „Ukrainska pravda“ paskelbė, jog kartu su S.Šusteriu į Lietuvą buvo atvykęs būrys labai aukšto rango įtakingų ukrainiečių – buvęs Ukrainos ministras pirmininkas Vladimiras Hroismanas, buvęs vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas, turtingiausias ir įtakingiausias Ukrainos verslininkas Renatas Achmetovas, Kijevo mero bei buvusio kandidato į Ukrainos prezidento postą Vitalijaus Klyčko brolis Vladimiras Klyčko, buvęs Aukščiausiosios Rados narys Mykola Katerynčukas, televizijos laidų vedėjas ir verslininkas Dmytri Gordon, vienas Rusijos nesisteminės opozicijos lyderių, pastovus Vilniaus laisvosios Rusijos forumų garbės svečias, provakarietiškos Rusijos nevyriausybinės organizacijos „Ekonominės analizės institutas“ prezidentas Andrejus Ilarionovas, žinomas ukrainiečių gydytojas Jevgenij Komarovski, televizijos prodiuseris Pavlas Jelizarovas.

Tarp svečių buvo pastebėtas ir Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos ilgametis narys, nuo 1990-tų metų einantis Seimo nario pareigas Emanuelis Zingeris.

„Ukrainska pravda“ straipsnis gausiai iliustruotas filmuota medžiaga iš Vilniaus. Tai liudija, kad gimtadienio šventės svečiai buvo sekami ir filmuojami ir prieš išvykdami iš Kijevo, ir jau atvykę į Lietuvą.

Yra pagrindas teigti jog tai – ne žurnalistų, o specialiųjų tarnybų darbas. Tačiau kodėl tokiai „specialiai operacijai“ buvo pasirinkta Lietuva? Ir kas filmavo? Jei tai Valstybės saugumo departamento (VSD) darbas, jį galima įvertinti kaip neprofesionalų. Jeigu fiksavo Rusijos ar Ukrainos slaptosios tarnybos, o VSD tam neužkirto kelio – jau skandalas.

„Kai žvanga ginklai, mūzos ne tyli, o klykia. Juk kad būtum išgirstas žvangant ginklams, privalai kalbėti garsiai“, – prieš ketverius metus viešėdamas Vilniuje kalbėjo žinomas Ukrainos rašytojas Borysas Chersonskis.

Šiuos žodžius būtų galima perfrazuoti, jog kai žvanga ginklai, ne tik mūzos netyli ir klykia, bet ir politikai, užuot pasirūpinę savo šalių saugumu, rezga įvairias intrigas bei sąmokslus. Kažin ar svarbiausia aiškintis galimo ar menamo perversmo scenarijus Ukrainoje, kai jos pasienyje su Rusija vis garsiau žvanga ginklai ir sklinda parako kvapas? Negana to, kai valstybę, kaip ir visą pasaulį, smaugia COVID-19 ligos pandemija.

Neseniai V.Zelenskis per susitikimą su žurnalistais S.Šusteriui į akis metė kaltinimus, esą jį užvaldęs oligarchas R.Achmetovas. Kiek vėliau į tai žinomas žurnalistas, vedantis tiesioginio eterio laidą „Žodžio laisvė“, atsakė manąs, jog tai – „pabaigos pradžia“, turėdamas omenyje V.Zelenskio veiklą Ukrainos prezidento poste.

Kartu su S.Šusteriu Lietuvoje lankęsis kitas garsus Ukrainos žurnalistas, televizijos laidų vedėjas ir verslininkas Dmytri Gordon savo šalies prezidentui viešai rėžė dar smarkiau: „Jis man – miręs.“ Kas gi atsitiko, kad dar V.Zelenskio prezidento rinkimų kampanijos metu ir D.Gordonas, ir S.Šusteris, taip pat kartu su juo gimtadienį Vilniuje šventę žinomi ukrainiečiai, iš visų jėgų rėmę Ukrainos vadovu tapusį garsų aktorių, vos po pustrečių metų juo taip nusivylė?

„Deja, pasirodė, kad jis prezidento postui dar nesubrendęs ir kažin ar subręs. Jei jo tėvai, pamatę ir išgirdę per televiziją, kad kažkas negražiai kalba apie jį, kritikuoja, prisipažįsta, kad jiems iš karto pasidaro bloga. Tuoj pat apie tai praneša sūnui ir jis taip pat supyksta, nes kritikos absoliučiai nepakenčia. Tai tiesiog netelpa galvoje“, – tvirtino S.Šusteris.

Gal jo reiškiama kritika V.Zelenskiui ir lėmė tai, kad Ukrainos žiniasklaidoje atsirado išsamus reportažas apie gimtadienį Vilniuje bei Trakuose, taip pat apie jame dalyvavusius žmones?

„Ši istorija ir toliau plėtojama Ukrainos socialiniuose tinkluose. Mes tikrai netylėsime. Kreipsimės į Ukrainos ir Lietuvos teisėsaugą, kad būtų išsiaiškinta, kodėl buvo sekami ir filmuojami privatūs piliečiai. Kreipsimės į Ukrainos ir Lietuvos teisėsaugą, kad būtų išsiaiškinta, kodėl buvo sekami ir filmuojami privatūs piliečiai. Kodėl tokie dalykai apskritai galimi? Juk Lietuvoje – daug turistų“, – jau po viešnagės Lietuvoje žiniasklaidai kalbėjo S.Šusteris.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s