Londono teismas leido perduoti Vašingtono režimo kritiką J.Assange’ą JAV teisėsaugai: už žurnalistinę veiklą gresia 175 metai nelaisvės

Apeliacinis teismas Londone penktadienį atvėrė kelią Juliano Assange’o ekstradicijai į JAV, panaikindamas žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo nustatyta, kad „WikiLeaks“ įkūrėjo psichinė būklė pernelyg trapi, kad jis galėtų stoti prieš Amerikos baudžiamojo teisingumo sistemą. Ši teismo nutartis greičiausiai bus skundžiama.

Vašingtonas siekia J.Assange’ą teisti dėl slaptų karinių dokumentų paskelbimo „WikiLeaks“ prieš dešimtmetį. JAV jam gresia 175 metų kalėjimo terminas.

Sausio mėnesį žemesnės instancijos teismo teisėja atmetė JAV prašymą išduoti 50-metį. Ekstradicija buvo užblokuota motyvuojant sprendimą tuo, kad J.Assange’ui kiltų savižudybės pavojus, jeigu jis būtų išduotas Jungtinėms Valstijoms ir laikomas izoliacijoje.

Tačiau spalį JAV vyriausybės advokatai pareiškė, kad tokį sprendimą priėmusi teisėja nepakankamai atsižvelgė į kitus ekspertų parodymus apie J.Assange’o psichinę būklę. Advokatai taip pat mėgino įtikinti teismą, kad australas nebus laikomas itin griežto režimo federaliniame kalėjime ir gaus tinkamą gydymą.

Ši byla sukėlė didžiulį rezonansą pasaulyje dėl savo reikšmės žodžio laisvei. J.Assange’o šalininkai sako, kad „WikiLeaks“ turi tokias pačias teises kaip ir kitos žiniasklaidos priemonės skelbti slaptą medžiagą visuomenės labui.

Pats J.Assange’as yra suimtas nuo 2019 metų, nors anksčiau atliko bausmę už paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimą kitoje byloje.

Bijodamas būti sulaikytam jis praleido septynerius metus Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų atskiro teisinio proceso Švedijoje dėl įtarimų lytine prievarta, kurie vėliau buvo panaikinti. Būdamas Pietų Amerikos šalies atstovybėje jis susilaukė dviejų vaikų su savo partnere Stella Moris, savo teisininkų komandos nare. Britanijos kalėjimų administracija praėjusį mėnesį leido porai susituokti Belmaršo kalėjime Londono pietryčiuose.

Kalbėdama prie teismo rūmų S.Moris sakė, kad Britanija vykdo užsienio valstybės nurodymus ir kad ši byla yra „kerštingas žurnalisto persekiojimas“ už jo paskelbtą medžiagą.

„Kėsinamasi į žiniasklaidos laisvės ir demokratijos pagrindus“, – sakė ji.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ taip pat išsakė abejonių dėl JAV patikinimų, kad su J.Assange’u bus tinkamai elgiamasi, jei jis bus išduotas Jungtinėms Valstijoms ir ten turės stoti prieš režimo teismą. Anot organizacijos, šie patikinimai „iš esmės nepatikimi“.

Plakatus nešantys J.Assange’o šalininkai susirinko prie teismo rūmų ir reikalavo nedelsiant jį paleisti iš griežtojo režimo kalėjimo Londone.

„WikiLeaks“ pareiškė, kad J.Assange’ui nebuvo leista asmeniškai dalyvauti penktadienio teismo posėdyje.

Vašingtono režimo teisėsauga yra pareiškusi J.Assange’ui 18 kaltinimų dėl 500 tūkst. įslaptintų karinių ir diplomatinių dokumentų apie konfliktus Afganistane ir Irake paviešinimo. Jei bus išduotas Jungtinėms Valstijoms, teisiamas ir nuteistas, jam grės iki 175 metų laisvės atėmimo bausmė. Visgi tikslų bausmės terminą sunku apskaičiuoti ir jis gali būti tiek trumpesnis tiek ilgesnis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s